فارس/ «سرویس امنیت ملی ارمنستان» ادعا کرد، پلیس جمهوری آذربایجان کامیون‌های دارای پلاک ایران را که عازم ارمنستان هستند، بازرسی می‌کنند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در شرایطی که اخیرا بسته شدن جاده «گوریس-قاپان» و متوقف شدن خودروهای باری و مسافری ایرانی در خاک جمهوری آذربایجان خبرساز شده بود، یک نهاد امنیتی ارمنستان ادعا کرد که باکو در حال بازرسی از کامیون‌های ایرانی است.

بنا بر گزارش وبگاه ارمنستانی «پان آرمِنیَن»، سرویس امنیت ملی ارمنستان با انتشار یک بیانیه ادعا کرد که پلیس جمهوری آذربایجان در حال بازرسی کامیون‌های دارای پلاک ایرانی است؛ کامیون‌هایی که حامل کالا و محصولات از جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان هستند.

در بیانیه این نهاد دولتی اطلاعاتی و امنیتی ارمنستان آمده است: «گاردهای مرزی سرویس امنیت ملی جمهوری ارمنستان و گاردهای مرزی سرویس امنیتی فدرال فدراسیون روسیه در تلاش مشترک هستند که این وضعیت را حل کنند».

در بیانیه سرویس امنیت ملی ارمنستان که مسئول تامین امنیتی و اطلاعاتی ملی این کشور است، به جزئیات بیشتری درباره ادعای بازرسی کامیون‌های دارای پلاک ایران اشاره نشده است.

مقام‌های باکو تاکنون به ادعای ایروان درباره بازرسی کامیون‌های دارای پلاک ایران توسط پلیس جمهوری آذربایجان واکنشی نشان نداده‌اند.

چندی قبل گزارش‌ها درباره توقف خودروهای باری و مسافری ایرانی در خاک جمهوری آذربایجان خبرساز شده بود.

پنجم شهریورماه «ارجعلی علیزاده» مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: بدنبال مسدود شدن جاده گوریس - قاپان توسط جمهوری آذربایجان بخشی از مسیر ارتباطی ایران و ارمنستان که در خاک آذربایجان قرار دارد، بیش از ۱۲۰ خودروی باری و مسافری کشورمان در این مسیر متوقف شدند.

علیزاده همان روز در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته بود: قسمتی از مسیر زمینی ایران به ارمنستان که در خاک جمهوری آذربایجان قرار دارد، به دنبال تشدید اختلافات دو کشور، توسط طرف آذربایجانی بسته شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی افزود: با توجه به مشکل پیش آمده در حال حاضر از تردد خودروها از مرز نوردوز به سمت ارمنستان جلوگیری می‌شود تا نتیجه رایزنی‌ها و پیگیری‌ها در این خصوص مشخص شود