پاسخ نماینده مجلس به اظهارات عنابستانی علیه قالیباف

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

نماینده مجلس شورای اسلامی به اظهارات اخیر علی‌اصغر عنابستانی علیه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس پاسخ داد.

پاسخ نماینده مجلس به اظهارات عنابستانی علیه قالیباف

سید غنی نظری، نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در پی اظهارات اخیر علی‌اصغر عنابستانی علیه محمدباقر قالیباف درباره صدور حکم دادگاه سیلی زدن وی به سرباز پلیس راهور، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خبرگزاری آنا اظهار کرد: هر قدر رفتار آقای قالیباف صادقانه و بسیجی‌گونه بود، مواضعی که از آقای عنابستانی علیه رئیس مجلس منتشر شده، منصفانه نیست و باعت تأسف است.

وی افزود: اعلام عدم کاندیداتوری آقای قالیباف چند ماه قبل از انتخابات ۱۴۰۰ در حالی‌ که موقعیت بسیار خوبی داشت، بهترین دلیل برای نداشتن سودای ریاست‌جمهوری وی است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه سخنان ابتدایی رئیس مجلس درباره اینکه آقای عنابستانی سیلی نزده در حالی که می‌دانست، برای او هزینه دارد، بهترین گواه است که برای او ملاک حق است نه ملاحظات سیاسی یا واکنش به فضاهای رسانه‌ای، افزود: اینجا هم چون مشخص شد، حقیقت چیز دیگری است، آقای قالیباف سخنان خود را اصلاح کرد، در غیر این صورت ما در موارد زیادی دیدیم که وی در برابر فشارهای رسانه‌ای مادامی‌ که آن را درست نمی‌داند، عقب‌نشینی نمی‌کند.

نظری تصریح کرد: آقای عنابستانی به‌ جای اینکه اینگونه موضع‌گیری کند، بهتر است توضیح دهد، چرا به رئیس مجلس اطلاعات نادرست داده است.

نماینده مردم اردبیل در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: این راه که آقای عنابستانی می‌رود هم به ضرر خود و هم به ضرر مجلس است و نباید از طرف ایشان ادامه یابد، در عین حال اقدام آقای قالیباف حتما موجب بالا رفتن سرمایه اجتماعی مجلس می‌شود، چرا که ایشان در بیان حقیقت تردیدی به خود راه نداد.

به گزارش آنا، محمدباقر قالیباف در همایشی دانشجویی که در دانشگاه شهید بهشتی و به مناسبت ۱۶ آذرماه روز بزرگداشت دانشجو برگزار شد، گفت: قطعا ما در حوزه نظارت بر رفتار نمایندگان ضعف‌هایی داریم که مجلس به دنبال تقویت آن بوده و قصد دارد قانون آیین‌نامه داخلی را در این خصوص اصلاح کند؛ در خصوص آقای عنابستانی که دانشجویان اشاره کردند، باید بگویم که اگر چه هیئت نظارت پیگیری‌های مجدانه‌ای انجام داد، اما معتقدم که پیگیری‌ها باید محکم‌تر انجام می‌شد اما در نهایت نظر دادگاه ملاک قرار گرفت؛ البته در برخورد مأمور نیروی انتظامی هم اشکالاتی وجود داشت؛ سرباز نباید از قانون تخطی کند. نماینده مجلس سیلی نزد و صرفا سرباز را هُل داد اما حق همین هُل دادن را نداشت؛ اگر چه ما شاهد بودیم که در مجلس قبل در خصوص موضوع گمرک این گونه موضوع پیگیری نشد.»

در پی این اظهارات رئیس مجلس، عابد اکبری، سرباز راهور در لایو اینستاگرامی خود با استناد به رأی دادگاه گفت: دادگاه سیلی را تأیید کرده است. که فردای انتشار صحبت‌های سرباز پلیس راهور، محمدباقر قالیباف نیز در یک پست اینستاگرامی اعلام کرد که اظهاراتش درباره اینکه عنابستانی سرباز راهور را هُل داده و سیلی در کار نبوده، ناظر بر توضیحات چندی قبل این نماینده (عنابستانی) بوده، اما پس از شنیدن توضیحات جدید عابد اکبری، موضوع را از طریق دادگاه پیگیری کرده و دریافته که حکم دادگاه «تشخیص بر ضرب بلااثر (سیلی)» بوده است.

قالیباف تأکید کرده که بر اساس «عهد صداقتی» که با مردم دارد، خود را موظف به اصلاح گفته‌هایش می‌داند.