با گذشت یک هفته از اولین گزارش حمله سایبری به نهادهای دولتی آمریکا، سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور می‌گویند این حملات ادامه دارد و به دلیل پیچیدگی و گستردگی، میزان خسارات ناشی از آن همچنان نامعلوم است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بر اساس گزارش‌ها تا کنون مشخص شده است که پنتاگون، وزارت امور خارجه‌، وزارت خزانه‌داری‌، وزارت امنیت داخلی و سازمان امنیت هسته‌ای آمریکا نیز در این حملات سایبری که از نیمه اسفند 98 شروع شده هک شده‌اند. یک مقام دولت «دونالد ترامپ» نیز حملات سایبری اخیر به نهادهای دولت آمریکا را به «چاه» تشبیه کرده و گفته که واشنگتن هنوز از عمق آن با خبر نیست.این مقام آمریکایی که به شرط عدم افشای نام با «آکسیوس» گفت‌وگو می‌کرد گفته اسرار دولت آمریکا ممکن است به روش‌هایی که هنوز مشخص نیست به سرقت روند.این مقام آمریکایی گفت: «ما هنوز از عمق این چاه با خبر نیستیم». «آکسیوس» نوشته نکته عجیب درباره این حملات این است که آنها دست‌کم از ماه مارس(اسفند) شروع شده‌اند و در تمام دوران انتخابات ادامه داشته‌اند.با وجود این، دولت آمریکا زنگ خطر را درباره آنها از یکشنبه هفته جاری به صدا درآورد. برآورد میزان خسارات وارده در اثر این حملات چندین ماه طول خواهد کشید. «براد اسمیث»، رئیس‌شرکت مایکروسافت نیز به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته هکرها دست‌کم به ۴۰ شرکت، سازمان دولتی و‌اندیشکده نفوذ کرده‌اند.

کار روسیه است

هفته گذشته و همزمان با فاش شدن این حملات، برخی رسانه‌های آمریکایی صراحتاً روسیه را مسئول این حملات اعلام کرده‌اند، مسئله‌ای که با تکذیب شدید روس‌ها مواجه شده است. اما در جدیدترین مورد وزیر خارجه آمریکا بار دیگر ادعا کرد که کاملا مشخص است که «روس‌ها» عامل حملات سایبری گسترده اخیر به نهادهای دولتی در آمریکا بودند. بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، به دنبال شدت گرفتن دوباره تنش‌ها در روابط واشنگتن و مسکو، وزیر خارجه دولت آمریکا به روسیه درباره حملات اخیر سایبری در آمریکا اتهام وارد کرد. مایک پمپئو وزیر خارجه در مصاحبه با برنامه «مارک لوین شو »گفت: «یک تلاش شدید برای استفاده از بخشی از نرم‌افزار طرف ثالث به منظور قرار‌دادن یک کد در درون سیستم‌های دولت ایالات متحده انجام شد.این یک تلاش بسیار شدید بود و به نظر من این موردی است که ما به طور واضح می‌توانیم بگوییم که روس‌ها در آن دست داشتند».

تعطیل شدن دو کنسولگری

ساعاتی قبل از اتهام زنی وزیر خارجه آمریکا به روسیه، رسانه‌های آمریکایی از تصمیم واشنگتن برای بستن دو کنسولگری خود در روسیه خبر دادند.طبق این گزارش‌ها، وزارت خارجه آمریکا طی نامه‌ای به تاریخ ۱۰ دسامبر (۲۰ آذرماه) به رهبران کنگره اطلاع داد که دولت ترامپ به طور دائمی کنسولگری آمریکا در «ولادی وستوک» و به صورت موقت کنسولگری آمریکا در «یکاترینبورگ» را تعطیل خواهد کرد. طبق این گزارش، وزارت خارجه آمریکا در نامه خود به کنگره درخصوص علت تعطیلی دو کنسولگری باقیمانده خود در روسیه گفته است که این تعطیلی در واکنش به چالش‌هایی است که کارکنان هیئت نمایندگی آمریکا در روسیه در پی طرح ۲۰۱۷ روسیه برای کاهش تعداد دیپلمات‌های آمریکایی در هیئت‌های نمایندگی آمریکا در روسیه با آن مواجه هستند و این طرح‌های روسیه برای کاهش تعداد دیپلمات‌های آمریکایی منجر به بن‌بستی میان دوکشور در صدور روادید دیپلماتیک شده است.بر اساس گزارش هیل، طبق تصمیم جدید دولت آمریکا، پس از تعطیلی دو کنسولگری باقیمانده‌، سفارت آمریکا در مسکو تنها مرکز دیپلماتیک این کشور در روسیه خواهد بود و آمریکا در سراسر قلمرو گسترده روسیه، حضور دیپلماتیک نخواهد داشت.