پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

این روز ها به دلیل تجربه هایی که به دلیل قطعی برق به دست آمده است بسیاری با مشکلاتی مواجه شده اند. مشکلاتی از قبیل قطعی برق و وسانات ایجاد شده بر  روی برق شهر که در سراسر کشور وجود دارد باعث آسیب دیدگی تجهیزات برقی و وسایل برقی خانگی و صنعتی مانند کامپیوتر، تلویزیون و یخچال و... می شود.

یوپی اس چیست؟

مشکلاتی که نام برده شده لند از بزرگترین و مهم ترین مشکلات موجود در استفاده از برق شهری می باشد. برای رفع مشکلات گفته شده می توان از تجهیزات جدید و متفاوتی همچون موتور برق، استابیلایزر و... می توان استفاده کرد؛ ولی هر کدام ازاین روشها نیز مشکلات و معایب خاص خود را دارد. برای مثال می توان گفت استفاده از موتور برق به دلیل سر و صدای بسیار آن که بسیار زیاد است و مدت زمان کمی برق دهی دارد توصیه نمی شود.

استابیلایزر ها در صورتی که جریان برق متصل باشد نوسانات آن را حفظ کرده و جریان برق با ولتاژ ثابتی ایجاد می کند اما نکته ای که وجود دارد این است که استابیلایزر در صورت قطعی جریان برق هیچ کارایی ندارد چراکه فقط به عنوان یک تنظیم کننده ی جریان برق استفاده می شود. استابیلایزر توانایی حذف پرش های ناگهانی، اختلالات و نویز برق شهر را متاسفانه دارا نمی باشند  وهمچنین به طور کامل قادر به حل مشکلاتی مانند قطعی و نوسانات برق نیز نیستند. راه دیگر که برای رفع مشکلات برقی می توان از آن استفاده کرد که هم مزایای روش های پیشین را دارد و هم معایب آن ها را ندارد یو پی اس می باشد که یک نوع منبع تغذیه اضطراری بی وقفه و بدون هیچگونه قطعی می باشد. یو پی اس در هنگام قطعی برق میزان جریان برق مورد نیاز دستگاه های مصرف کننده را تامین می کند.

سرویس و نگهداری و تعمیر یوپی اس در تهران

یو پی اس معمولا دارای سه بخش می باشد:

  1. تثبیت کننده (استابیلایزر)
  2. شارژر
  3. اینورتر

 روش کار یوپی اس

هنگامی که ولتاژ برق شهر در حالت عادی و نرمال باشد دستگاه یو پی اس این جریان برق را به سمت خروجی هدایت کرده و دستگاه های مصرف کننده را تغذیه می کند. هنگام وجود داشتن نوسان در ولتاژ برق به هر دلیلی دستگاه یوپی اس به کمک استابیلایزر درون خود جریان ثابتی تولید می کند. به عنوان مثال در اوایل شب حوالی ساعت هشت که مصرف کننده ها افزایش می یابند ولتاژ برق شهر افت می کند. در این حالت یو پی اس با استفاده از استابیلایزر برق شهر را یکنواخت و خروجی برق را اصلاح می‌کند.

هنگامی که میزان ولتاژ برق شهری از 220 ولت پایین تر می آید و به اصطلاحی افت ولتاژ دارد این دستگاه از این وسیله محافظت می کند و ولتاژ آن را به 220 ولت می رساند. استابیلایزر ها با روشهای مختلفی ساخته می شود. استابیلایزرها در صورت وجود برق شهر می توانند تغییرات ولتاژ در حد 140 الی 240 ولت را نیز جبران بکنند. اگر ولتاژ برق شهری از حدود ولتاژ برق استابیلایزر فراتر رود هنگامی که ولتاژ برق شهری از محدوده ی ولتاژ استابیلایزر که حداقل 140 و حداکثر 240 وات می باشد خارج می شود و برق خروجی دستگاه قطع می شود از آسیب دیدگی آنها جلوگیری می کند.

مرکز جامع سرویس و نگهداری یوپی اس در تهران

وظیفه یوپی اس

در هنگام متصل بودن جریان برق شهری دستگاه یو پی اس باتری خود را شارژ می کند و همواره باتری رررا   در حالت شارژ نگهدداری   می کند و پس از قطعی برق دستگاه های متصل به خود را محافظت کرده و اجازه نمی دهد افت ولتاژ داشته باشند و یا حتی دچار افزایش ولتاژ شوند. اگر به دلایلی برق شهر افت شدیدی کند که استابیلایزر قادر به تصحیح آن نباشد یا برق شهر درجا قطع شود، اینورتر دستگاه  یو پی اس برق مستقیم باتری را به برق متناوب 220 ولتی تبدیل خواهد کرد و مصرف کننده ها را تغذیه می کند. عملیات تغذیه دستگاه های متصل به یو پی اس با سرعت بالا انجام می شود به گونه ای که دستگاه ها متوجه قطعی برق نمی شوند و به کار خود ادامه می دهند.

با توجه به مطالب بالا مزایای استفاده از دستگاه یو پی اس را می توان به شرح زیر خلاصه نمود:

  • حذف نوسانات برق شهر
  • عدم قطع برق
  • حذف نویز
  • حذف اختلالات شبکه
  • عدم آلودگی صوتی

نکات مهم در نگهداری یو پی اس 

چندین عامل تاثیر گذار در نگهداری و نصب یو پی اس دارای اهمیت می باشد در هنگام نصب یو پی اس برای این که تعمیر یو پی اس، نگهداری، نصب آن راحتر صورت پذیرد کابینت یا محل نصب آن را و یا خود آن را همیشه با فاصله 100 سانتی متری از کنار دیوار قرار دهید مخصوصا قسمت پشتی آن که  بیشترین میزان گرما را از خود ساطع می کند پیشنهاد می شود قسمت پشتی دستگاه یو پی اس فضای خالی باشد و با لوازم یا اشیاعی آن قسمت را اشغال نکنید. در کنار یو پی اس لیستی از اقلام و وسایل جانبی وجود دارد دمای محیطی که یو پی اس در آنجا نصب می شود بسیار مهم است و بهتر از بین 20 تا 40  درجه سانتی گراد باشد. هنگامی که دمای هوای محیط یو پی اس بالاتر از 45 درجه سانتیگراد شود به ازای هر پنج درجه سانتیگراد ظرفیت بار آن 10 تا 12 درصد کم می شود که می توان یکی از عوامل تاثیر گذار در طول عمر یو پی اس دانست چراکه دمای بالا باعث کاهش عمر مفید دستگاه یو پی اس می شود. دستگاه یو پی اس به دلیل حساسیت به گرد و غبار، رطوبت و گرما باید به دور از این محیط ها نگهداری شود و همچنین بهتر است یو پی اس در مکانی قرار گیرد که دارای تهویه مناسب باشد. به عنوان مثال یو پی اس را می توان در مکان هایی همچون اتاقک و یا کابینت نگهداری کرد. دما دلیل اصلی کاهش طول عمر مفید و میزان کارایی بهتر باتری دستگاه یو پی اس است. کابینت ها باید دارای محفظه برای تهویه درست و همچنین خنک کننده داشته باشد.

تعمیر یوپی اس در تهران

تعمیر یو پی اس در تهران

برای تعمیر دستگاه یو پی اس خود بهتر است قبل از اینکه اتفاق ناگواری برای دستگاه خود بیوافتد از حفظ نگهداری آن کوشا باشید و در زمان مناسب اقدام به تعمیر آن بنمایید زیرا اگر دستگاه خود خراب شود ممکن است دیگر قابل احیا نباشد طوری که مجبور شوید دستگاه یو پی اس دیگر را خریداری کنید که در این اوضاع سخت اقتصادی کمی مشکل می باشد. اگر ساکن تهران می باشید در صورتیکه دستگاه یو پی اس شما نیاز به تعمیر داشته باشد؛ نگران نباشید شما می توانید با مراجع به سایت  http://teslaups.ir دستگاه یو پی اس خود را برای تعمیر به دست متخصصان این زمینه بسپارید.