یکی از احزاب نزدیک به حزب حاکم هند به نخست وزیر این کشور توصیه کرده برای تداوم حضور در پروژه بندر چابهار، خرید نفت خام از ایران را از سربگیرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«بهاراتیا جانتا » از احزاب وابسته به حزب حاکم هند به تازگی به «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور توصیه کرده با تجدید نظر در مورد خرید نفت خام از ایران، درخواست‌های ضد ایرانی دولت آمریکا در این رابطه را نادیده بگیرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» «آشوانی مهاجان» یکی از مقام‌های مسئول این حزب در این زمینه اظهار داشت: «با عدم خرید نفت ایران، هند بندر چابهار را به چین که کماکان خرید نفت از ایران را ادامه می‌دهد،واگذار می‌کند. از دست دادن چابهار  یک شکست راهبردی بزرگ است.»

دولت هند در پی فشارهای شدید آمریکا در حالی خرید نفت خام از ایران را متوقف کرده که تهران سومین تامین کننده نفت خام این کشور محسوب می‌شود. این در حالی است که هند در حال توسعه بندر چابهار در ایران است و از آن به عنوان دروازه طلایی تجارت بین ایران،افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی یاد می‌شود. از آنجایی که تحریم‌های آمریکا شامل بندر چابهار نمی‌شود، این حزب ملی گرای هند بیم آن را دارد که چین با بهره گیری از فرصت جای دهلی نو را در این پروژه مهم بگیرد.

این در حالی است که معاون وزیر خارجه هند نیز امروز یکشنبه  برای دیداری دو روزه از ایران، وارد تهران شد. به گفته‌ منابع آگاه از سرگیری خرید نفت خام از ایران، از جمله دلایل مهم این سفر است.

«ویجی چاتهیویل» معاون وزارت خارجه هند برای شرکت در شانزدهمین نشست بین دو کشور که 15 و 16 سپتامبر (یکشنبه 24 و دوشنبه 25 شهریور) برگزار می‌شود به تهران سفر کرده است. (جزئیات بیشتر)

هند و روسیه چندی قبل بر حمایت خود از برجام و تداوم همکاری‌های تجاری و اقتصادی با ایران را تاکید کردند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .