پمپئو بار دیگر مدعی نقش ایران در حمله به آرامکو شد

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه بار دیگر ادعای بی پایه واساس خود را تکرار کرده و ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان دانست.

به گزارش رسانه ها،‌ پمپئو در گفت وگو با شبکه خبری «سی بی اس» آمریکا مدعی شد که ممکن نیست این حملات را انصارالله یمن انجام داده باشد.

وی مسئول دانستن انصارالله برای این حملات را نابخردانه دانست و افزود: این یک اقدام جنگی کشور به کشور بود.

جنبش انصارالله یمن شنبه گذشته در واکنش به تجاوز نظامی سعودی و محاصره یمن و ادامه حملات هوایی سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه های «بقیق» و «خریص» در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد که در نتیجه ۵۰ درصد تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش مجری برنامه در مورد تاکید «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران بر دست نداشتن تهران در این حملات، این ادعای بی پایه و اساس را مطرح کرد که «مدرک کافی وجود دارد که ظریف دروغ می گوید. »

پمپئو در حالی که به نظر می رسید از افشاگری های رسانه ای ظریف علیه دولت ترامپ به خشم آمده و کنترلش را از دست داده است، ‌ گفت: نمی دانم چرا به وزیر خارجه ایران(سخنان) گوش می دهند. در شان کسی نیست که به وی گوش دهد.

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه وی و «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در پی راهکاری دیپلماتیک در ارتباط با ایران هستند، افزود: با این حال، آماده انجام کارهایی هستیم که اگر انجام آن را لازم بدانیم.

پمپئو درپاسخ به انتقادهای مقام های آمریکایی از ترامپ به دلیل حمله نکردن به ایران پس از سرنگونی پهپهاد آمریکایی از سوی سپاه در خلیج فارس وتفسیر شدن این موضع به عنوان نقطه ضعف آمریکا گفت: ما از یک سری راه ها پاسخ داده ایم و بحث ضعف مطرح نیست.9109

وزیر خارجه آمریکا همچنین روز یکشنبه به شبکه فاکس نیوز گفت که هدف آمریکا، پرهیز از جنگ با ایران است و استقرار نیروهای بیشتر در منطقه خلیج فارس، با هدف بازدارندگی و تدافعی انجام می شود.

وی افزود که اطمینان دارد، ترامپ در صورت شکست تمهیدات بازدارنده، اقدام می کند و این مساله برای مقامات ایران به خوبی قابل درک است.

پمپئو گفت: مسئولیت جامعه جهانی است تا با هم همکاری و خصومت ورزی ایران را مهار کند.

وزیرخارجه آمریکا درعین حال ادامه داد که آمریکا خواستار جلوگیری از اقدام نظامی به نفع دیپلماسی است.

وی بدون اشاره به شرارت های آمریکا در جهان و جنگ هایی که آمریکا با مسلح کردن گروههای تروریستی به راه انداخته است، مدعی شد که حملات به تاسیسات نفتی عربستان، تازه ترین نمونه از اقدامات بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه است.همه دنیا می داند که ایران، بازیگری بد و نیرویی شرور در منطقه است و من امیدوارم که این هفته در نیویورک، جامعه جهانی در مخالفت با این مساله همکاری و رهبری ایران را متقاعد کند که این رفتار،‌ غیرقابل قبول است.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: این مسئولیت جهانی است که به این اقدام جنگی که در عربستان روی داد، پاسخ دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .