رسانه‌ای آمریکایی گزارش داد که دولت امارات از بیم تکرار حملات پهپادی و موشکی به تأسیسات حیاتی خود به دنبال ایجاد بزرگترین مرکز دفاعی غرب آسیاست تا ارتش امارات بتواند با حملات مشابه مقابله کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

امارات عربی متحده عربی از بیم تکرار حوادث آرامکو عربستان سعودی، قصد دارد بزرگترین مرکز دفاعی در غرب آسیا را تأسیس کند.

«محمد بن زاید آل نهیان»، ولی‌عهد ابوظبی و حاکم فعلی امارات اخیرا اعلام کرده است که ۲۵ شرکت دولتی و مستقل امارات به منظور تشکیل یکی از بزرگترین مجموعه‌های دفاعی در غرب آسیا، دور هم جمع خواهند شد.

به گزارش روزنامه القدس العربی به نقل از شبکه آمریکایی «سی.ان.بی.سی»، بن زاید که خود جانشین فرماندهی کل نیروهای مسلح امارات نیز است، در این باره گفته این ۲۵ شرکت تحت اسم واحدی به نام «ایدگ» ادغام شده تا مجموعه جدید ایجاد شود.

این شبکه نوشت، امارات «فیصل البنای» را که پیشتر در شرکت امنیت سایبری این کشور فعالیت می‌کرده، به عنوان رئیس اجرایی و عضو این مجموعه انتخاب کرده است.

قرار است مجموعه ایگ با ۲۲ شرکت خصوصی و شرکت صنایع دفاعی دولت امارات و گروه سرمایه گذاری پیشرفته و هلدینگ «توازن» این کشور تشکیل جلسه دهد و برآوردها حکایت از آن دارد که امارات قصد دارد در این مجموعه جدید ۱۲ هزار نفر استخدام کند.

شبکه سی.بی.ان.سی نوشت که بین ایجاد این ابرگروه دفاعی در امارات و حوادث ماه سپتامبر در تأسیسات نفتی عربستان سعودی ارتباطی هست که طی آن، ارتش یمن با پهپادهای انتحاری خود تأسیسات شرکت ملی نفت سعودی را در بقیق و خریص را هدف قرار دادند و بر اثر این حمله، ۵۰ درصد از تولید نفت ریاض کاهش یافت.

اما فیصل البنای مدیر اجرایی این مجموعه در گفت‌وگو با این شبکه آمریکایی، هرگونه ارتباط بین این اقدام امارات با حمله یمن به آرامکو را رد کرده و مدعی شده است که تمرکز گروه ایگ بر حملات سایبری و پهپادهای نظامی خواهد بود.

او همچنین به ضعف ارتش امارات در مقابله با حملات مشابه یمن اذعان کرده و گفته است که این مجموعه درصدد است به ارتش در منطقه کمک کند تا به سرعت همه برنامه‌ها و دستگاه‌های امنیتی را به منظور مقابله با تهدیدات «محلی» (منظور منطقه‌ای) به دست بیاورد.

گفتنی است سامانه های راداری و پدافند موشکی آمریکا (پاتریوت) که عربستان سعودی شمار زیادی از آن‌ها را خریده، از تشخیص و مقابله با حمله ارتش یمن به آرامکو عاجز بوده‌اند؛ مسئله‌ای که باعث شرمساری آمریکا نیز شده است.

بر اساس گزارش شبکه آمریکایی، محمد بن زاید با «خالد بن سلمان»، جانشین وزیر دفاع سعودی ماه اکتبر گذشته دیدار کرده است. رسانه های اماراتی از جمله خبرگزاری رسمی امارات (وام) این دیدار را برای مقابله با چالش‌های منطقه خلیج فارس و انعکاس این چالش‌ها بر امنیت و ثبات کشورهای عربی ضروری دانسته‌اند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .