بعد از آن که حزب دموکرات آمریکا اعلام کرد آرای مربوط به 100 درصد حوزه‌های رای گیری در انتخابات مقدماتی این حزب در ایالت آیووا شمرده شد، "پیت بوتجج" با یک برتری بسیار ناچیز در این دوره از انتخابات درون حزبی پیروز شده و در جایگاه دوم نیز برنی سندرز قرار گرفته است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نقل از شبکه سی ان ان، این شهردار سابق شهر ساوت‌بند در ایالت ایندیانا تنها با رقم ناچیز یک دهم درصد بر برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت در آیووا پیروز شده است.

 

این برتری برای بوتجج بعد از آن اتفاق افتاد که برنی سندرز در بخش آرای مردمی در این انتخابات مقدماتی رای بیشتری به دست آورد اما بوتجج در بخش آرای نمایندگان اعزامی به مجمع انتخاباتی حزب دموکرات توانسته رای بیشتری داشته باشد و در مجموع بوتجج پیروز شود.

 

در عین حال در رده‌های بعدی الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست، جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و سناتور امی کلوبوچار، از ایالت مینه‌سوتا قرار گرفته‌اند.

 

نامزدهای ریاست جمهوری حزب دموکرات تا ساعات 12 بعد از ظهر امروز جمعه به وقت محلی فرصت درخواست برای بازشماری آرا را دارند و اگر تا آن زمان درخواستی ثبت نشود این نتیجه نهایی خواهد شد.

 

بوتجج در یک مراسم برگزار شده توسط سی ان ان گفت: این یک خبر شگفت انگیز است، اول از همه من می‌خواهم بگویم که سناتور سندرز نیز آشکارا شب بزرگی را تجربه کرد و من به او و حامیانش تبریک می‌گویم.

 

رای گیری مربوط به این دوره از انتخابات مقدماتی آمریکا دو روز قبل برگزار شد اما به دلیل بروز آن چه که مشکلات فنی اعلام شد، اعلام نتیجه نهایی با تاخیر صورت گرفت. اختلاف بر سر موضوع شمارش آرا باعث شد رئیس کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا خواستار بازبینی در شمارش آرا شود.

 

بوتجج که 38 سال سن دارد، اعلام کرده که همجنسگرا است و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد و آکفسورد است و به عنوان افسر اطلاعاتی ارتش در افغانستان نیز خدمت کرده است.