اسلام آباد - ایرنا - بحث درباره تلاش های پاکستان برای میانجیگری در منطقه همزمان با انتشار گزارش هایی مبنی بر سفر احتمالی «عمران خان» نخست وزیر این کشور به ایران و عربستان دوباره داغ شد که به عقیده ناظران سیاسی، موفقیت ابتکار «خان» می تواند دستاورد بزرگ دیپلماتیک برای اسلام آباد تلقی شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رسانه های پاکستان امروز (پنجشنبه) اعلام کردند: سفر آتی عمران خان به تهران و ریاض از سلسله تلاش های اسلام آبادی برای کمک به تنش زدایی در خلیج فارس و ایفای نقش در مسیر بهبود روابط میان دو کشور مهم اسلامی یعنی ایران و عربستان خواهد بود.
روز گذشته نیز منابع دیپلماتیک پاکستان گفتند که همزمان با پایان سفر رسمی عمران خان به چین، دستور العمل سفرهای آتی وی به ایران و عربستان نهایی خواهد شد.
روزنامه پاکستانی «اکسپرس تریبیون» امروز به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه این کشور (بدون ذکر نام) نوشت: هدف از سفر خان وساطت میان تهران و ریاض جهت هموار شدن مسیر بهبود روابط میان این کشورها و جلوگیری از هرگونه تشدید تنش ها در منطقه است.
این مقام آگاه افزود: هنوز تاریخ سفرهای نخست وزیر پاکستان نهایی نشده است اما این دیدار بزو در روزهای آینده انجام خواهد شد.
به روایت روزنامه اکسپرس تریبیون، از زمان حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان که یمنی ها مسئولیت آن را برعهده گرفته بودند، تنش ها میان تهران و ریاض تشدید شد و علاوه بر این سعودی ها در کنار آمریکا مدعی دخالت ایران در این حملات شدند، اتهامی که تهران آن را قاطعنامه رد کرده است.
در این گزارش آمده است: برخی از کشورها از جمله پاکستان برای میانجیگری بین ایران و عربستان وارد میدان شدند، موضوعی که عمران خان نیز در جریان سفر اخیر خود به نیویورک برای  شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل آن را تایید کرد.
شبکه خبری «دنیا نیوز» پاکستان گزارش داد: عمران خان امروز (پنجشنبه) قرار است در نشستی مهم در اسلام آباد دستور کار سفرهای آتی خود به ایران و عربستان را مورد بررسی قرار دهد.
ناظران سیاسی در پاکستان معتقدند: اگر ابتکار خان برای کمک به حل اختلافات میان ایران و عربستان جواب دهد، این تحول یک موفقیت بزرگ دیپلماتیک برای اسلام آباد تلقی می شود زیرا اسلام آباد از پیامدهای جدی هرگونه رویارویی در منطقه بی خبر نیست به همین دلیل مصمم به ایفای نقش در خاورمیانه است.
براساس این گزارش، سفر آتی نخست وزیر پاکستان حاکی از ظهور نتایج مثبت در ارتباط با تلاش های این کشور برای میانجیگری در منطقه است.
پیشتر نخست وزیر پاکستان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با ابراز نگرانی از تشدید تنش ها در منطقه گفته بود که مصمم به ایفای نقش میانجیگری برای کاهش تنش ها درمنطقه است.
عمران خان چند روز قبل از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در نیویورک دیدار کرد. وی سپس به دیدار «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران  رفت.
نخست وزیر پاکستان اول اردیبھشت گذشته سال جاری  به ایران سفر کرد.
وی ھمچنین در قامت نخست وزیر تاکنون پنج مرتبه به عربستان سفر کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .