هر رفتار وزیر، واکنش های متفاوتی را میان کاربران شکل داده است عده ای او را مردمی می دانند و عده دیگر رفتارهایش را تبلیغاتی می دانند که قرار است راهش را برای انتخابات ریاست جمهوری باز کند. همین شائبه حضورش در انتخابات ریاست جمهوری سبب شد در زمان گفت و گو با محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت هفته دولت اولین سوالی که از او پرسیده شود برنامه حضورش در انتخابات ریاست جمهوری باشد، سوالی که لبخند وزیر جوان را به همراه داشت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

کمتر کسی را میتوان یافت که با نامش آشنا نباشد او جزو وزرای است که ورودش به کابینه با حاشیه های بسیاری همراه بوده و تا همین امروز نیز این حاشیه ها به جز جداناپذیر او بدل شده است. وزیر جوان کابینه دولت روحانی بر عکس تمامی وزرا، راه ارتباط با مخاطبین را با آسانترین روش برقرار کرده است و ادبیات غیر رسمی او در ارتباط با کاربران شبکه های اجتماعی به آنجا رسیده است که وقتی در سفر به یکی از شهرستان ها، کاربری او را دعوت به خوردن آب دوغ خیار میکند چند ساعت بعد تصاویر وزیر، نشسته بر سفره ساده آن کاربر جوان در شبکه های اجتماعی دست به دست میشود. شاید بتوان گفت تا این لحظه چنین نوع ارتباطی از سوی وزرا و مسئولین با مخاطبان کم سابقه یا به نوعی بی سابقه باشد اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همیشه برای متعجب کردن مخاطبان خود روش های بسیاری دارد که هر کدام در نوع خود بی سابقه است و میتواند تا چند روز فضای مجازی را مشغول به خود کند. حال یک روز تصویر وزیر بچه بغل در حال سرخ کردن پیاز داغ خبر ساز میشود و روزی دیگر با توئیتی در نیم شب با مضمون "بیدارین"، به هرحال هر رفتار وزیر، واکنش های متفاوتی را میان کاربران شکل داده است عده ای او را مردمی می دانند و عده دیگر رفتارهایش را تبلیغاتی می دانند که قرار است راهش را برای انتخابات ریاست جمهوری باز کند. همین شائبه حضورش در انتخابات ریاست جمهوری سبب شد در زمان گفت و گو با محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت هفته دولت اولین سوالی که از او پرسیده شود برنامه حضورش در انتخابات ریاست جمهوری باشد، سوالی که لبخند وزیر جوان را به همراه داشت .

 

آیا شما برای ورود به صحنه انتخابات ریاست جمهوری برنامه خاصی دارید؟

نه ، رئیس جمهور بشم که چی بشه

مطمئن هستید؟

مطمئن که هستم، اما اگر شما برای ورودم به انتخابات اطمینان دارید بگوید که ما هم در جریان باشیم چون من از خودم اطمینان دارم.

فکر می کنید چه دلایلی باعث شده که اکثریت فکر کنند برنامه خاصی برای ریاست جمهوری دارید؟

تلاش من و تیم همراهم این بوده که قول های که داده ایم را سروقت اجرا کنیم. شاید همین مسئله جلب رضایت مردم را رقم زده و در همین راستا عده ای چنین تصوری در ذهنشان ایجاد شده که فلانی به دنبال  پست ریاست جمهوری است که روی این مسئله دو بحث وجود دارد یکی اینکه گفته میشود این فرد توانایی دارد و بحث دوم برنامه، که من واقعا برنامه ای ندارم، اما امیدوارم بخش توانایی که ناشی از اقدام تیمی همکاران در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است درست باشد و مردم از کار ما رضایت داشته باشند که این برای ما واقعا خوشحال کننده است. مابقی احساس می کنم حجم تخریبی است که عنوان می کنند فلانی با کارهای که انجام می دهد قصد برنامه ریزی برای انتخابات ریاست جمهوری را دارد که باز  هم تکرار می کنم حقیقا به این مسله تا کنون فکر نکردم چه رسد به اینکه برای آن برنامه ریزی داشته باشم.

امکان دارد با گذر زمان نظر شما  عوض شود و به ریاست جمهوری فکر کنید؟

ریاست جمهوری یک مسئله شخصی نیست که بشود به صورت فردی به آن فکر کرد چرا که از نگاه من به پارامترها و اتفاق های بسیاری وابسته است و من تا کنون برایش برنامه نداشته و حتی به سمت آن حرکت هم نکرده ام .

داستان توئیت های خاص شما در آخرین نمونه "بیدارین" چیست؟

(با خنده) کد را که نباید باز کنیم.

یعنی این توئیت ها مخاطب خاص دارد؟

نه اتقاقا مخاطب آنها عام است

فکر می کنید مخاطب عام پیام شما را دریافت می کند؟

بله، چرا که سطح ارتباط گرفتن با مردم خصوصا جوان ها در شبکه ای اجتماعی با شیوه های سنتی امکان پذیر نیست و اگر قصد داری صحبت خاصی انجام دهی باید از روش خلاقانه استفاده کنی که این توئیت ها نیز در  همین راستا است.

شما غیر از جوانترین عضو کابینه به فعال ترین فرد دولت در فضای مجازی مشهور هستید آیا در فضای مجازی به دنبال جریان سازی خاصی هستید؟

من تلاش می کنم به مردم گزارش کارهایم را بدهم و با آنها در ارتباط باشم. این کار را نیز با هشتگ های که می زنم می توان پیگیری کرد مثل آینده روشن، اقتصاد دیجیتال، ایران هوشمند و از همه مهم تر توجه به حق الناس که با جدیت این مسئله را پیگیری می کنم. چرا که باید به این حق توجه ویژه داشت و این مسئله از کارهای کوچک می تواند شروع و تا کارهای بزرگ ادامه داشته باشد . پس من در فضای مجازی به دنبال جریان سازی نیستم، بلکه سعی می کنم گزارش کارهایم را به مردم ارایه دهم در عین حال از نظر و پیشنهادهای مردم نیز استفاده می کنم.

شما در توئیتر و اینستاگرام به شدت فعال هستید آیا خودتان آنها را به روزرسانی می کنید و چه مدت زمانی را طی روز صرف این شبکه های اجتماعی می کنید ؟

بله به روزرسانی شبکه ها تکلیفی است که برای خودم مشخص کرده ام و به طور متوسط یک تا یکساعت و نیم صرف این شبکه ها می کنم و بیشتر زمان های که در راه هیات دولت هستم یا بین کارها فرصتی پیش بیاید سعی می کنم توئیتر و اینستاگرام را چک کنم.

آیا این روش تعامل با مخاطبین در شبکه های اجتماعی را که خودتان در پیش گرفته اید را به دیگر مسئولین هم توصیه کرده اید؟

بله بارها

به مرحله اجرا هم رسیده است؟

نه به ن آن صورت، چون برخی از مسئولین خیلی با فضای مجازی آشنا نیستند و تلاش دارند در این فضا نباشند چرا که احساس می کنند دردسر این فضا برای آنها بیشتر از نکات مثبت است. توجه داشته باشید وقتی شما در فضای مجازی ورود می کنید به نوعی خودتان را در معرض انتقاد و قضاوت قرار می دهید و باید آمادگی داشته باشید. بنابراین برخی این فضا را دوست ندارند و تمایل دارند اطراف آنها سکوت و بی خبری باشد و این مسئله به ظرفیت فردی افراد برمی گردد.

آقای جهرمی شما به خاطر جوان بودنتان برای ارتباط گرفتن با مخاطبین از شبکه های اجتماعی استفاده می کنید اگر سن شما همانند دیگر اعضا کابینه بود روش سنتی یعنی استفاده از روابط عمومی را جایگزین می کردید؟

سن بدون تاثیر نیست. البته توجه داشته باشید آشنای با وسایل ارتباطی نوین تاثیرگذاری بیشتری دارد. خیلی ها با سن بالا هم از این وسایل ارتباطی بهره می برند اما مدل روش تعاملی من با مخاطبین یعنی ادبیات غیر رسمی، پاسخ دادن به کاربران و شوخی کردن با آنها به نوعی به سن و شخصیت خودم بر می گردد.

وقتی مجلس به شما کارت زرد داد در توئیتی نوشتید "هر چند محدودیتهای بودجه ای زیاده و در سال گذشته نصف بودجه تخصیص گرفت اما عملکرد دوبرابر و باز هم میشه" سوالم اینه راهکار شما برای برون رفت از کمبود بودجه و اجرای تعهدات به چه طریقی انجام میشود و چند درصد کمبود بودجه از یکطرف و تحریم ها از طرف دیگر جلوی برنامه ریزی های شما را گرفته است؟

در هر صورت کمبود بودجه و تحریم ها دو سد مهم هستند و کمبود بودجه ناشی از همان تحریم هاست و اثر می گذارد روی برنامه ریزی ها ولی به نظر من سبک مدیریت در سختی ها محک زده می شود. چون شرایط عادی پول دست هر کس باشد می تواند مدیریت را انجام دهد، من در مصاحبه های قبلی هم گفتم ما کمبود بودجه را با مدیریت هزنیه تلاش کردیم پیش ببریم. به صورت علمی اگر بخواهم این مسئله را روشن کنم باید بگویم تلاش کردیم در شرایط تحریم، اقتصاد اشتراکی را به صورت جدی اجرا کنیم. اقتصاد اشتراکی بخشی از ظرفیت اقتصاد دیجیتال است.

به هرحال ما ده محور مدیریت هزینه را در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش بردیم. توجه داشته باشید بازاری که 100 درصد رقم آن ریالی و 70 درصد هزینه آن به طور مستقیم یا غیر مستقیم وابسته به ارز است دچال مشکل میشود. درست است که برخی از تجهیزات ما تولید داخل است اما برخی از قطعات باید از خارج تامین شود و باید برای آن ارز پرداخت کنیم. وقتی قیمت ارز 3 برابر می شود و چون در آمد ما ریالی است و قیمت را ثابت نگه داشتیم و اجازه رشد قیمت را ندادیم باید به صورتی این مسئله را مدیریت کنیم به همین علت ما 10 محور داشتیم و یک برنامه کامل  همراه با تحلیل ها ، راهکارها و پیشنهادها را به کارگروه اقتصاد مقاومتی ارایه کردیم که با برخی از آنها موافقعت و با برخی موافقعت نشد. مثلا با آزاد سازی فرکانس های 700 و 800 که در اختیار صدا و سیما است و یک منبع خوب مالی در این شرایط به حساب می آید موافقعت نشد.

به هرحال با آن مواردی که از طرف مقامات بالادستی موافقعت شد مدیریت هزینه را به صورت جدی پیش بردیم. مثلا صرفه جویی در هزینه تبلیغات، به اشتراک گذاری منابع اپراتورها و... این موضوعاتی بود که رعایت کردیم که بتوانیم هزنیه سرمایه گذاری اپراتورها در بازار را پائین بیاوریم تا به نوعی به خاطر بالا بودن هزینه سرمایه گذاری ناشی از تحریم ها، دست در جیب مردم نکرده باشیم.

به طور کلی از برنامه و اهدافمان عقب نیستم تنها در یک حوزه مشکل داریم آن هم اینترنت خانگی است که باید ازADSL به فیبر نوری و VDSL می رفتیم که در دو سال اخیر خیلی با آن کلنجار رفتیم و جالب است بدانید دلیل اجرایی نشدن آن مشکل مالی نیست بلکه مشکل، بازارگردان های بازار هستند که خوشبختانه برای حل آن برنامه های را نیز آغاز کردیم. پس در مجموعه باید بگویم وزارتخانه ما به دلیل تحریم ها و کمبود بودجه از برنامه های خودش عقب نیست یعنی تحریم ها و کمبود بودجه روی برنامه و اهداف ما تاثیر نداشته اما اگر پول بیشتری داشتیم می توانستیم کارهای بیشتری انجام دهیم.

اگر تحریم ها و فشارهای ناشی از آن بیشتر شود آیا وزارتخانه تحت امر شما برای آن روزها نیز آمادگی دارد؟

ما برای بدترین شرایط سناریو داشته و برنامه ریزی کرده ایم، اما اگر شرایط سختر شود حتما تاثیر دارد اما باید تلاش کنیم آن شرایط سخت را نیز تا حد امکان مدیریت کنیم.

در سفری که به تربت حیدریه داشتید اعلام کردید وزارتخانه برنامه جدی برای تامین گوشی ارزان قیمت مورد نیاز مردم و حمایت از تولید داخلی دارد دقیقا وزارتخانه چه برنامه ای دارد؟

به دلیل مشکلات ارزی و شرایط تحریم زنجیره تامین تلفن همراه در کشور دچار اختلال شده به همین علت قیمت تلفن همراه افزایش پیدا کرده است . شاید شما در بین همکاران خود دیده اید فردی با اینکه صفحه نمایش گوشی اش آسیب دیده اما با سختی با آن گوشی کار می کند چون قیمت همان گوشی چند برابر شده و اگر گوشی فردی به سرقت برود شاید توان خرید دوباره همان مدل گوشی را نداشته باشد و این مسئله روی نمودارهای ما تاثیر دارد. چون یکی از شاخص های توسعه فناوری که ما بررسی می کنیم مثلا تعداد خانواده های که کامپیوتر دارند یا تعداد افرادی که از تلفن همراه استفاده می کنند و ما مشاهده کردیم که شاخص تلفن همراه، دچار افت شده و ما نمی توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم به همین علت نگاه کردیم دیدیم در کشور ظرفیت داخلی برای تولید تلفن همراه وجود دارد پس بنا را بر حمایت از این شرکت ها گذاشتیم تا یک گوشی مناسب و ارزان قیمت در حدود یک و نیم میلیون تومان در اختیار مردم بگذاریم.

اولین حمایت ما این بود که تعدادی از این تلفن ها را گرفتیم که گوشی خودم نیز از همین گوشی است و حدود 100 گوشی نیز با فراخوانی در اینستاگرام به علاقمندان ارسال کردیم و در مقابل قیمت تلفن همراه، تنها از کاربران خواستیم یک صفحه از تجربیات خود از استفاده تلفن همراه را برایمان ارسال کنند از این 100 صفحه که کاربران ارسال کردند، 100 مورد اشکال جدی در طراحی این تلفن همراه وجود داشت که برای تولید کننده فرستادیم و گفتیم اگر این 100 ایراد برطرف شود برای ورود به بازار از آنها حمایت ویژه می کنیم.  حمایت ویژه هم به این صورت است که باندلش می کنیم با اپراتورها و منابع مالی را نیز پست بانک تامین می کند و اپراتورها این تلفن همراه را به مشترکین خود عرضه می کنند و قسط از قبض تلفن همراه کاربر کسر می شود. این روش کمک می کند به عده ای که تلفن همراه نیاز دارند اما توان مالی برای خرید ندارد از این طریق بتوانند گوشی را به صورت اقساطی تهیه کنند و نکته بعدی این حمایت باعث میشود بازار تلفن همراه داخلی نیز رونق پیدا کند.

این تلفن همراه که قرار است از تولید آن حمایت شود همان تلفن همراهی است که سیستم عامل بومی روی آن نصب می شود ؟

بله روی این گوشی سیستم عامل بومی قابل نصب است.

یعنی اجباری برای نصب سیستم عامل بومی نیست؟

نه، اجباری وجود ندارد اگر کاربر علاقه داشته باشد به راحتی قابل نصب است.

دولت به تازگی اقتصاد ارز دیجیتال را به رسمیت شناخته اما انجمن بلاک چین کشور اعتقاد دارد( بیشتر روی بحث تعرفه برق )این مصوبه باعث میشود فعالان این حوزه کشور را ترک و سرمایه خود را به دیگر کشورها انتقال دهند  و باید مصوبه تغییر کند در غیر این صورت برای تعلیق مصوبه به دیوان عدالت اداری شکایت میکنند .

به لحاظ حقوقی برای تعرفه گذاری امکان شکایت به دیوان عدالت اداری نیست و من قصد ورود به این مبحث حقوقی را ندارم. اما ذکر این نکته ضروری است که من این تعرفه برق برای ماینرها را مقرون به صرفه نمی دانم اما در هرحال خروجی کار مهم است که دولت این کار را به رسمیت شناخته و به نوعی این شغل می تواند آزادنه شکل بگیرد . اگر مصوبه انتظارات را برآورده نکند باید گفت مصوبه قابل تغییر است.  

تا پایان برنامه ششم توسعه  باید۹۰ درصد روستاها تحت پوشش ارتباطی قرار بگیرند در حال حاضر وضعیت ارتباطی روستاهای کشور به چه صورتی است ؟

78 درصد روستاهای بالای 20 خانوار در حال حاضر به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و 12 درصد باقی مانده  و در تلاش هستیم اتصال آنها نیز به زودی برقرار شود.

بر اساس ارزیابی سازمان ملل در حوزه دولت الکترونیک، گفته میشود برای سال ۲۰۱۶، رتبه ما ۱۰۶ بود و این عدد در سال ۲۰۱۸، با ۲۰رتبه ارتقا ۸۶ شد با این جهش چرا هنوز برای کاربران، دولت الکترونیک آنچنان که باید قابل لمس نیست ؟ 

به این دلیل که ما در دنیا رتبه 86 را داریم نه رتبه 20 یا 30 و تفاوت رتبه 20 یا 30 به جای 86 همان تجربه مردم است. دلیل اینکه هنوز این اتفاق شکل نگرفته که مردم دولت الکترونیک را به طور خاص حس کنند این است که سرویس ها از طرف دستگاه های مختلف به صورت زنجیره دیده نشده و هم چنان هر دستگاه به صورت مستقل کار می کند و به جای اینکه توپ را بین خودمان بچرخانیم داریم مردم را دور خودمان می چرخانیم. اگر نگاه کنید تک تک دستگاه ها پیشرفت خوبی در خصوص دولت الکترونیک دارند اما با یکدیگر اتصال پیدا نکردند و اگر اتصال بوده آنچنان قوی نیست اما مهم ترین کاری که ما در وزارت ارتباطات در خصوص دولت الکترونیک انجام دادیم زیر ساخت تعامل پذیری را فراهم کردیم GSP ها آمده تعدادی از دستگاه ها به آنها متصل شده و بالا آمده اما زنجیر خدمات که باید روی GSPبیاد که اگر شما کاری دارید نیاز نباشد به 20 دستگاه مراجعه کنید و با دولت الکترونیک به راحتی انجام شود به طور کامل اجرایی نشده است.

در گفت و گو قبلی که داشتیم ایرادی که به عدم اجرایی نشدن کامل دولت الکترونیک داشتید همان ایرادی است که در حال حاضر نیز به آن اشاره دارید یعنی نبود اتصال کامل بین دستگاه ها، در حال حاضر وضعیت به چه صورتی است آیا روی اتصال ها کنترلی صورت می گیرد؟

خوشبختانه در حال حاضر می توانیم روند رشد و تعداد تعامل دستگاه ها را با یکدیگر ببینیم و گزارش ماهانه آن را برای شخص رئیس جمهوری، مجلس، قوه قضائیه و شورای عالی فضای مجازی ارسال می کنیم و آمارها رو به رشد را نشان می دهد.

شخصا از روند رشد دولت الکترونیک راضی هستید؟

رضایت از نگاه من این است که در عرض یک هفته همه اتصال ها صورت بگیرد. اما چون مقاومت برای تغییر وجود دارد و بر فرض منطقی دانستن مقاومت در برابر تغییر باید گفت شتاب دولت الکترونیک خوب است، اما شرایط مطلوب نیست و باید رشد کنیم.

تا پایان سال، 106 هزار مدرسه قرار است به شبکه ملی اطلاعات اتصال پیدا کنند با این اتصال دقیقا چه اتفاقی صورت میگیرد و این اتصال همان هوشمند سازی مدارس است؟

در هوشمند سازی مدارس ما سه لایه داریم. اول اتصال دوم المان های هوشمند و در آخر محتوا، هوشمند سازی مدارس به این معنا نیست که مثلا مدرسه برد هوشمند دارد یا مجهز به کامپیوتر است بلکه هوشمند سازی مدارس یعنی مدیریت را هوشمند کنیم از حضور و غیاب گرفته تا نحوه تعامل مدرسه با دانش آموزان و معلم ها که هوشمند سازی مد نظر ما نیاز به آیتم های زیر ساخت، تجهزات و محتوا دارد که طبق تفاهمی که با وزیر آموزش و پرورش داشتیم قرار شد وظیفه اتصال 106 هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات بر عهده ما باشد و ما یک مدل اقتصادی نیز تعریف کردیم که استارتاپ ها، خدمات مورد نیاز مدارس را به صورت ابری تضمین و به مدارس بفروشند. پس بخش خصوصی باید لایحه خدمات را تجهیز کند و تجهیزات و تولید محتوا نیز بر عهده وزارت آموزش و پرورش است که این تفاهم نامه مورد تائید سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم قرار گرفته است.

وقتی صحبت از هوشمند سازی مدارس به میان آمد عده ای با مطرح کردن مدارس کپری این طرح را زیر سوال بردند نگاه شما در این خصوص چیست؟

بله من روی این مسئله حساس شدم به همین علت 5 استان محروم از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و... را بررسی کردیم که در مجموعه کل مدارس کپری این 5 استان تقریبا 176 مدرسه بود و فکر نکنم کل مدارس کپری کشور به 300 مدرسه برسد و این انصاف نیست 300 مدرسه کپری 106 هزار مدرسه را زیر سوال ببرد .

به نظر من حتی می توانیم یک عزمی داشته باشیم که این 300 مدرسه را با مشارکت دولت و خیرین بسازیم و این برنامه ای است که شخصا به عنوان یک فعالیت اجتماعی قصد دارم روی آن سرمایه گذاری کنم و از دیگرانی که در این حوزه فعال و شناخته شده هستند کمک بگیرم افرادی همچون آقای "اسماعیل آذری" که به شدت برای بهبود وضعیت مدارس مخصوصا در کهگیلویه و بویر احمد فعال هستند و کمک گرفتن از افرادی که در جامعه موثر هستند که بتوانیم این 300 مدرسه را در مناطق محروم بسازم. به طور کلی باید بگویم ما طرح هوشمند سازی مدارس را متوقف نکردیم حتی هوشمند سازی مدارس کپری را نیز جزو برنامه خودمان گذاشتیم تا ثابت کنیم پای کار هستیم و کار شدنی است.

شما بر این اعتقاد هستید که بزودی اقتصاد دیجیتال جایگزین اقتصاد نفتی خواهد شد ایران برای رسیدن به این نقطه چه موانعی بر سر راه دارد؟

مهم ترین مانع تفکر مدیریتی حاکم بر کشور است.

این تفکر را چگونه می توان تغییر داد؟

طبیعی است برای تغییر همیشه مقاومتی وجود دارد اما تغییر تفکر به نظرم زیاد ضرورتی ندارد بلکه باید جوانان را باور کنیم. البته همه در صحبت خوب شعار می دهند اما در عمل حاضر به همکاری نیستند.

یعنی شما اعتقاد دارید ایران پتانسیل ورود به عرصه اقتصاد دیجیتال را به صورت جدی دارد؟

صدردصد، چون اثرات آن دیده می شود. هر اتفاقی یک نشانه دارد، وقتی در اقتصاد دنیا شاهد هستیم جای شل، بوئینگ و ایرباس را گوگل، مایکروسافت و آمازون گرفتند. یعنی در دنیا تحول دیجیتال شکل گرفته در ایران همه شاهد این تحول هستیم تا آنجا که امسال 5 عضو اتاق بازرگانی در انتخابات از استارتاپ ها هستند به عنوان نمونه شرکتی مثل "اسنپ" تقریبا 1500 کارمند دارد و این از عدد کارمندان شرکت "هپکو اراک" که یک شرکت قدیمی و بزرگ است بالاتر است. بیش از یک میلیون و 600 هزار نفر از این اپلیکیشن خدمات ارایه می دهند. شما کدام کسب و کار را سراغ دارید بتواند با این حجم خدمات ارایه کند. ما در این حوزه رشد خوبی داشتیم از نظر زیر ساختی یا خدمات پرداخت الکترونیکی حتی در مواردی نمونه های داخلی توانستند با خارجی ها رقابت کنند مثل "نشان" و " بلد" در حوزه نقشه، حرف برای گفتن دارند و با "ویز" در حال رقابت هستند همه اینها یک نشانه است که باور کنیم رشد اقتصاد دیجیتال در کشور شکل گرفته و روزی ارزش این شرکت ها از شرکت های نفتی بالاتر خواهد رفت.

به نکته خوبی اشاره داشتید که اپ های ما در حوزه نقشه توانسته اند با نمونه های خارجی رقابت کنند به نظر شما چرا در حوزه پیام رسان ها این اتفاق شکل نگرفته است؟

دلایل متعددی دارد و ما یک بحث جدی روی این قضیه داریم مثل جنس خدماتی که ارایه می شود از یک طرف و از طرف دیک بحث زیر ساخت اعتماد، نزد افکار عمومی است در مجموعه باید گفت به همان دلیلی که شما از پیام رسان های داخلی استفاده نکردید بقیه هم به همان دلیل استقبال نکردند.

مجلس به عنوان دستگاه نظارتی، به اختلاف مرکز ملی فضای مجازی با وزارت ارتباطات در زمینه توسعه شبکه ملی اطلاعات ورود پیدا کرده تا آنجا که گفته میشود قرار است این مسئله به صحن مجلس کشیده بشود دقیقا مرکز ملی فضای مجازی در چه مواردی با وزارت ارتباطات اختلاف نظر دارد؟

ما اختلاف نظری با مرکز ملی فضای مجازی نداریم که حالا مجلس قرار است برای حل آن ورود پیدا کند. چرا که مرکز ملی فضای مجازی یک سازمان ناظر بر فعالیت ما در حوزه شبکه ملی اطلاعات است و طبیعتا ما به عنوان وزارت ارتباطات باید نظارت این سازمان را بپذیریم و بنا نیست که اختلاف داشته باشیم از طرف دیگر سیاست گذاری در این حوزه نیز بر عهده شورای عالی فضای مجازی است که ریاست آن بر عهده رئیس جمهوری است که به نوعی رئیس ما هم محسوب میشود. بنابراین اختلافی هم با شورای عالی فضای مجازی نداریم اما در لایه اجرا که قرار است کار انجام بشود نیاز به هماهنگی با دستگاه ها داریم که در این جا به نوعی اختلاف نظر وجود دارد که وظیفه مرکز ملی فضای مجازی این است که این اختلاف نظر ما با دستگاه ها را به نوعی حل کند.

به هرحال ما یک گزارش در خصوص شبکه ملی اطلاعات به مرکز ملی فضای مجازی ارسال کردیم که در بخش زیر ساخت که وظیفه وزارتخانه ماست با توجه به سند شورای عالی فضای مجازی این شبکه چقدر پیشرفت داشته که طبیعتا مرکز ملی فضای مجازی باید در این خصوص اظهار نظر داشته باشد که در حال حاضر این مرکز  پاسخ مکتوبی به این گزارش نداده است در مجموعه وظیفه مرکز ملی فضای مجازی ارزیابی شبکه ملی اطلاعات است و وظیفه ما در اختیار قرار دادن اطلاعات این شبکه است.

شاید در تنظیم گزارش برای مرکز سوالی پیش بیاید که وظیفه ما پاسخگویی است پس ما اختلاف نظری با مرکز ملی فضای مجازی نداشتیم و نداریم و آقای فیروزآبادی و تیم ایشان برایمان همیشه قابل احترام بوده و هستند. از نگاه من اگر در این میان کسی طلب شبکه ملی اطلاعات می کند حرفش سیاسی است و ما متوجه هستیم فرق حرف سیاسی با فنی را و کسی که دنبال هدف سیاسی است این توانایی را دارد که حتی دو تا دیوار را نیز با هم به جنگ بیندازد. پس وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی جای خودش را دارد.

ما مسئله شبکه ملی اطلاعات را مثل بعضی ها یک دعوا سیاسی نمی بینیم بلکه به عنوان یک تلکیف قانونی به آن نگاه می کنیم متاسفانه عده ای در مسئله شبکه ملی اطلاعات ورود پیدا کرده اند که حتی از آنها سوال کنید شبکه ملی اطلاعات به چه معنا است قادر به پاسخگویی نیستند.

عده ای بر این اعتقاد هستند که با اجرای کامل شبکه ملی اطلاعات دسترسی کاربران به اینترنت جهانی قطع خواهد شد و شما در اظهار نظری گفتید که شبکه ملی اطلاعات به معنای بگیر و ببند نیست، آیا واقعا خروجی شبکه ملی اطلاعات قطع دسترسی به اینترنت جهانی است؟

خیر، این یک دیدگاه کاملا اشتباه است که عده ای اعتقاد دارند باید برای هر چیز یک نمونه داخلی بسازیم و بین المللی آن را قطع کنیم. صراحتا در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات این مسئله قید نشده، بلکه تعامل با اینترنت بین المللی به عنوان جز جداناپذیر از تعریف شبکه ملی اطلاعات آمده است. گفتنی است آن تعریف مقبول در شبکه ملی اطلاعات که کلمه استقلال در آن ذکر شده مفهوم همان استقلالی است که در جمهوری اسلامی ایران نیز می گویم استقلال آزادی جمهوری اسلامی که شاید خیلی ها در عرصه سیاست هم بگویند مفهوم استقلال به این معنا است که با هیچ کشوری ارتباط نداشته باشیم اما شما در عین استقلال می توانید با همه با منافع مشترک ارتباط داشته باشید .

به طور کلی ما در شبکه ملی اطلاعات نیازمندی روزمره مردم را چاره اندیشی کرده ایم که اگر طرف مقابل، ما را از دسترسی به اینترنت جهانی محروم کرد کشور دچار اختلال نشود و این معنایش استقلال است و ما این موضوع را پیگیری می کنیم . کما اینکه وقتی آمریکا اپلیکیشن های ما را از گوشی ها حذف کرد و به نوعی در اقتصاد فضای مجازی و دیجیتال ما دخالت کرد ما منفعل نشدیم بلکه دنبال راه حل بودیم در این راستا سیستم عامل بومی طراحی کردیم که اجازه حذف اپ را نمی دهد اما این مفهومش به این معنا نیست که حالا چون سیستم عامل بومی داریم طوری آن را طراحی کنیم که دسترسی به سیستم عامل جهانی روی آن قطع باشد. به هرحال این تعارض در مفهوم همان تعارض در معنا است که بعضی ها در فضای مجازی سعی در القای آن دارند ولی ما چنین برداشتی از شبکه ملی اطلاعات نداریم که تکمیل آن به معنای قطع شدن دسترسی به اینترنت جهانی است.

آیا با تغییر دولت امکان دارد تعریف شبکه ملی اطلاعات نیز تغییر کند؟

تعریف شبکه ملی اطلاعات مصوبه شورای عالی فضای مجازی است مگر دوباره در شورا معنا تغییر کند. به طور کلی مصوبه می تواند تغییر کند.

شما بر این اعتقادید موضوعی در مورد شبکه ملی اطلاعات وجود دارد بحث محتوایی است که نیاز به مشارکت جدی و عزم ملی دارد پیشنهاد شما برای اجرایی شدن این مشارکت چیست؟

در شبکه ملی اطلاعات همه مسائل باید تبدیل به سند و تلکیف شود. مثلا شورای عالی فضای مجازی در لایه زیرساخت یک سند دارد که مشخص کرده وزارت ارتباطات چه  تکلیفی دارد که من و همه دستگاه هایم به نوعی تکلیف خودمان را در مورد شبکه ملی اطلاعات می دانیم پس در لایه خدمات و محتوا نیز باید هر چه سریعتر سند ارایه و تکالیف مشخص شود.

پس با توضیحات شما مشخص میشود در خصوص شبکه ملی اطلاعات تنها تکلیف برای وزارت ارتباطات تعیین شده است؟

بله دقیقا و برای مابقی معلوم نیست و جالب است آنها که وظیفه دارند و به نوعی وظیفه آنها از ما مهم تر است اما چون سند ندارند مرتب از ما سوال می کنند برای شبکه می اطلاعات چه کرده اید در حالی که کار ما طبق سند مشخص و تکلیف شده است.

وقتی سکانداری وزارت ارتباطات را بر عهده گرفتید دقیقا دغدغه ذهنی شما پیگیری کدام یک از کارها در این حوزه بود؟

مهم ترین برنامه من حمایت از کسب و کارها  برای توسعه اقتصاد دیجیتال بود.

در حال حاضر چند درصد آن دغدغه ذهنی شما اجرایی شده است؟

مسیر رشد قابل قبولی داشته چرا که شرایط از نظر ذهنی برای مردم، مسئولین و حتی خود استارتاپ ها  تغییر کرده و اقتصاد آنها رشد و خدمات آنها فراگیر شده و باید بگویم به هدفم برای داشتن 5 تک شاخ فناوری در کشور در حال رسیدن هستیم.

بعد از گذشت بیش از دو سال از عمر دولت دوازدهم احساس میکنید به چه میزان توانسته اید به تعهدات خود عمل کنید ؟

کار ما یک کار تیمی بوده و با وجود محدودیت های اعتباری که داشتیم. توسعه روستا ها از 36 به 78 درصد رسیده، اتصال 50 درصد شهرها به خدمات نسل سه و چهار تلفن همراه به 100 درصد رسیده، 58 هزار کیلومتر جاده های کشور به نسل سه و چهار متصل شده اند، محتوای ترافیک داخلی کشور تقریبا 6 برابر شده، اپ های ایرانی از 130 هزار به 250 هزار رسیده و...

در مجموعه تیم ما تلاش کرده مدیریت تغییر را خوب پیش ببرد و فکر می کنم سطح اعتماد مردم به وزارتخانه افزایش پیدا کرده است ما در کارها رشد قابل توجه داشتیم اما خومان از شرایط راضی باشیم باید بگویم هنوز راضی نیستم و با توجه به امکاناتی که داشتیم کار خوب پیش رفته من از تیمم راضی هستم و امیدوارم مردم نیز از ما راضی باشند.

به عنوان آخرین سوال فکر می کنید توئیتر رفع فیلتر شود؟

ما نا امید نیستیم و تلاش خودمان را انجام می دهیم.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .