ایران و ارمنستان با احداث و انتخاب راه جایگزین شوک سنگینی به آذربایجان وارد خواهند کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

آرارات میرزویان، وزیر خارجه ارمنستان گفت: یک بار دیگر بر اعلام امادگی جمهوری ارمنستان جهت ادامه روند مذاکرات در خصوص مناقشات قره باغ بر پایه اصول مشخصی که از قبل وجود داشته است،تاکید می‌کنم. وی ادامه داد: البته در مذاکرات یکی از مسائل مهم راه‌های ارتباطی و رفع محدودیت از این راه‌های ارتباطی خواهد بود. با جزئیات کامل آقای وزیر را از کلیه روند ساخت راه‌ها آگاه ساختم.و به آگاهی ایشان رساندم راه جایگزین آماده بهره برداری است.آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان در نشست خبری با وزیر خارجه ایران گفت: آقای وزیر را از کلیه روند ساخت راه‌ها آگاه ساختم.و به آگاهی ایشان رساندم راه جایگزین آماده بهره برداری است.

به گزارش انتخاب، وی افزود: در مذاکرات و گفتگوهایی که در جمع دوستانه انجام شد و باتوجه به بررسی‌هایی که داشتیم آینده خوبی در انتظار ما است. سابقه دوستی ما قرن‌ها وجود دارد. هر دو طرف توافق کردیم که روابط راهبردی خودمان را تعمیق ببخشیم.

وی ادامه داد: در این نشست تمامی تحولات منطقه را جامع و کامل مورد بررسی قرار دادیم. طبیعی است که به صورت جامع مسائل قره باغ را برای امیرعبداللهیان توضیح دادم و تاکید کردیم که در این تهاجم، مزدورانی از سایر نقاط جهان حضور داشتند.

وزیرامور خارجه ارمنستان در ادامه افزود: در دوره پساجنگ مسائل انسانی زیادی باقی مانده است. علیرغم اینکه آذربایجان مکلف شده بود تمامی اسرا را آزاد کند هنوز خبری از این موضوع نیست. آزادی این اسرا و بازگشتشان به میهن باید فورا انجام شود.

میرزویان ادامه داد:باید مذاکراتی با حضور روسیه و ایران و آذربایجان برای بررسی بازگشایی تمامی راه های ارتباطی منطقه داشته باشیم. همچنین امادگی ارمنستان برای بازگشایی راه‌های ارتباطی را اعلام کردیم. امری که آذربایجان تفسیر اشتباهی در مورد آن دارد.

میرزویان ادامه داد: تهاجم‌ها و دست درازی‌های آذربایجان در منطقه وسیع ارمنستان، همه‌ کوشش و جدیت ما را در راستای صلح و ثبات در منطقه به خطر می‌اندازد.

وی افزود: نسبت به موضع ایران در خصوص حفط تمامیت ارضی ارمنستان سپاسگذاریم و قدردانی می‌کنیم.

وزیر امور خارجه ارمنستان اضافه کرد: به آگاهی همکار خودم رساندم در نیویورک موفق شدیم حضور گروه مینسک در گفتگوهای بین آذربایجان و ارمنستان را در سطح وزرای خارجه را احیا کنیم.

میرزویان ادامه داد: با استفاده از فرصت یک بار دیگر بر اعلام آمادگی جمهوری ارمنستان جهت ادامه روند مذاکرات در خصوص مناقشات قره باغ بر پایه اصول مشخصی که از قبل وجود داشته است، تاکید می‌کنم.

وی ادامه داد: البته در مذاکرات یکی از مسائل مهم راه‌های ارتباطی و رفع محدودیت از این راه‌های ارتباطی خواهد بود. با جزئیات کامل آقای وزیر را از کلیه روند ساخت راه‌ها آگاه ساختم.و به آگاهی ایشان رساندم راه جایگزین آماده بهره برداری است.

وزیر امور خارجه ارمنستان همچنین گفت: در مورد همکاری‌های اقتصادی و ادامه روند اجرا این توافقات صحبت کردیم. می‌خواهم تاکید کنم که رهبری دو کشور مصمم هستند که در همه زمینه ها روابط بین دو کشور توسعه یابد.