محمدصادق کوشکی گفت: هر کشوری جای ایران بود به آژانس می‌گفت دیگر بس است، تمامش کنید و ما دیگر نمی‌توانیم در جاده‌ای یک‌طرفه حرکت کنیم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: سفر اخیر رافائل گروسی به تهران آن هم در آستانه مذاکرات وین بسیار مهم قلمداد می‌شود زیرا گفته می‌شود گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند در مذاکرات وین در هشتم آذر مؤثر باشد.

محمدصادق کوشکی، فعال و تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره این موضوع به «مثلث‌آنلاین» گفت: «ما در مواجهه با آژانس بین‌المللی انرژی نزدیک به 20سال کار کرده‌ایم. از سال 83 که بحث تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای پیش آمد تا امروز با این نهاد بین‌المللی کار کرده‌ایم و در تمام این سال‌ها دریافته‌ایم که عملکرد آژانس بیش از آنکه فنی بوده باشد، سیاسی بوده است. حالا با این شناختی که داریم می‌توانیم راهبرد آینده خودمان را مشخص کنیم».

او ادامه داد: «به‌طور قطع می‌توان گفت که 90درصد موضع‌گیری‌های آژانس سیاسی بوده است. بازرسان آژانس بعد از بازدید از امکانات هسته‌ای ایران گزارش داده‌اند که هیچ تخلفی مشاهده نشده است اما گزارش نهایی آژانس طوری نوشته می‌شد که گویی ایران مرتکب تخلفی شده است. ایران بر اساس مطالبات آژانس هم ان‌پی‌تی را اجرا کرد، هم پروتکل الحاقی که داوطلبانه به آن پیوست و هم مفاد برجام را اجرا کرد. ما سخت‌ترین بازرسی‌های هسته‌ای را تجربه کردیم و آژانس متعهد بود که در قبال کشوری که به تعهداتش عمل می‌کند، کمک‌هایی برای پیشبرد صنعت هسته‌ای صلح‌آمیزش بکند که نکرد».

این تحلیلگر سیاسی بیان کرد: «آژانس همواره سیاسی‌کاری کرده است زیرا تحت فشار آمریکاست. آژانس باید مجری تعهدات دوطرفه‌اش می‌بود اما در عین حال که در تمام این نزدیک به 20سال تعهداتش را انجام داده است، هیچ کمکی به ایران نکرد».

او مطرح کرد: «هر کشوری جای ایران بود به آژانس می‌گفت دیگر بس است، تمامش کنید و ما دیگر نمی‌توانیم در جاده‌ای یک‌طرفه حرکت کنیم».

کوشکی در پایان گفت: «درباره مذاکرات وین هم باید گفت که اروپایی‌ها و آمریکا تصمیم خود را گرفته‌اند و گزارش غرض‌ورزانه آژانس صرفا بر زیاده‌خواهی‌های غربی‌ها می‌افزاید. از حالا می‌شود پیش‌بینی کرد که نتیجه مذاکرات چه می‌شود. غربی‌ها می‌خواهند ایران به صورت یک‌طرفه به تعهداتش بازگردد و خودشان به هیچ تعهدی پایبند نباشند و ایران هم این شرایط را قبول نمی‌کند؛ پس می‌شود گفت که خوش‌بینی خاصی درباره مذاکرات وین در کار نیست».