فارس | سخنگوی وزارت امور خارجه پیشرفت های علمی و تحقیقاتی از جمله در حوزه هوا - فضا را حق مسلم ملت ایران خواند و گفت: هیچ قطعنامه ای ایران را از برنامه ‌تحقیقات فضایی و آزمایش‌های مرتبط از جمله در حوزه ماهواره برها منع نمی کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (جمعه) در واکنش به فضاسازی های اخیر برخی مقامات آمریکایی و اروپایی در خصوص پرتاب آزمایشی ماهواره بر سیمرغ اظهار داشت: پیشرفت های علمی و تحقیقاتی از جمله در حوزه هوا - فضا، حق مسلم ملت ایران بوده و اینگونه اظهارات مداخله جویانه در عزم ملت ایران برای پیشرفت در این حوزه، خللی ایجاد نخواهد کرد.

سعید خطیب‌زاده افزود: هیچ قطعنامه ای جمهوری اسلامی ایران را از برنامه ‌تحقیقات فضایی و آزمایش‌های مرتبط از جمله در حوزه ماهواره برها منع نمی‌کند، لذا استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ مغالطه ای بی مورد و از اساس خلاف واقع است.

به گزارش فارس، وزارت امور خارجه فرانسه امروز اقدام ایران در پرتاب موشک ماهواره بر سیمرغ به فضا را محکوم کرده و مدعی شد که این اقدام بر خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل بوده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه افزود: همانگونه که پیش تر تصریح شده جمهوری اسلامی ایران طبق موازین بین‌المللی حق استفاده از فناوری‌های صلح آمیز در مسیر توسعه علمی - تحقیقاتی خود را دارد و در این مسیر منتظر نظر برخی کشورهایی که درصدد تحمیل رای خود هستند، نخواهد بود.

«سعید خطیب‌زاده» همچنین گفت: دولت و ملت ایران قدردان نوآوری های علمی و فناوری های صلح آمیز بومی فرزندان دانشمند و نخبه خود در عرصه هوا - فضا که در دوران تحریمهای غیرقانونی و ناعادلانه حاصل شده هستند.

گفتنی است، وزارت دفاع ایران روز پنجشنبه از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره‌بر سیمرغ به فضا خبر داد و «سید احمد حسینی» سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساعاتی در این باذه گفته بود: «پس از دستیابی کشور به توانمندی بومی فضایی و ایجاد قابلیت پرتاب ماهواره های کوچک با ماهواره‌برهای سفیر و قاصد، توسعه پرتابگرهای با قابلیت بالاتر مد نظر قرار گرفت و در همین راستا طراحی و توسعه پایگاه فضایی حضرت امام خمینی ( ره) و ماهواره بر سیمرغ در برنامه صنعت فضایی کشور قرار گرفت».