ثبت قابی از خورد بین و پروین در کنار یکدیگر ذهن علاقه‌مندان قدیمی فوتبال را به سال‌های خیلی دورتر می‌برد.

سنگین‌ترین عکس تاریخ پرسپولیس (عکس)
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، نام محمود خوردبین و علی پروین دو نام جدا نشدنی پرسپولیس در دهه 1360 بودند و امکان نداشت کسی با شنیدن نام یکی به یاد دیگری نیفتد. این دو برآمده از پرسپولیس دهه 50 و دو بازیکن سابق باشگاه پرسپولیس بودند که در سمتی جدید بار تیم را به دوش می‌کشیدند. علی پروین به عنوان سرمربی و کمی بیشتر و محمود خوردبین به عنوان سرپرست.

شاید باور نکنید ولی این دو باهم بیست جام معتبر در ایران و آسیا را بالای سر برده‌اند؛ رکوردی که شاید هرگز و توسط هیچ گروه دیگری شکسته نشود. علی پروین و محمود خوردبین اولین قهرمانی را در لیگ تخت جمشید تجربه کردند و سه بار به این مهم دست یافته‌اند؛ بعد از تعطیلی فوتبال ایران پس از انقلاب آنها در آغاز رقابت‌های فوتبال قهرمان جام وحدت و جام اسپندی شدند که به نوعی مهم‌ترین رویدادهای فوتبال در ایران بودند، اما با شروع جدی مسابقات شش قهرمانی رقابت‌های باشگاهی تهران (شامل 5 دوره متوالی) سهم این دو از مسابقاتی است که به مرور جای خود را به رقابت‌های قهرمانی کشور (که به صورت حذفی برگزار می‌شد) و البته لیگ آزادگان و سپس لیگ برتر داد. دستاورد پروین و خوردبین در این سال‌ها و در مجموع همه جام‌ها استثنایی و خارق‌العاده است و آنها روی هم بیست جام مختلف را در کارنامه خود و باشگاه پرسپولیس دارند.

نکته جالب درباره این زوج باشگاهی جدایی‌شان از یکدیگر پس از آغاز مسائل مالکیتی و تغییر سیستم باشگاه‌داری در پرسپولیس بوده و خوردبین بیش از علی پروین روی نیمکت سرخ‌ها نشسته و حتی در دوره سرمربیگری برانکو هم خوردبین به عنوان سرپرست در باشگاه حضور داشته است. او با مربیان متفاوت و مختلفی از علی دایی تا افشین قطبی گرفته تا برانکو، کرانچار، اشمیت و ... کار کرده و درنهایت با محبوبیت از جمع پرسپولیسی‌ها کنار رفت.

حکایت  علی پروین البته کمی متفاوت است و او در گذر زمان مغلوب نیروهای تازه‌نفس و تغییر شرایط فوتبال کشور شد و نتوانست آن استیلای بی نظیرش در دهه 60 را در فوتبال ایران تکرار کند. به هر حال او نیز شاید پرافتخارترین مربی باشگاهی تاریخ فوتبال ایران باشد که البته در تیم ملی هم توفیقاتی داشته و شکست‌هایی که به دلایل مختلف در کارنامه‌اش ثبت شده است.

این دو چهره روز گذشته در مراسمی که در برج میلاد برگزار شده بود دوباره کنار هم نشستند و تصاویری از آنها به یادگار گرفته شد. درحالی که پروین از آن دوران سلطان مطلق‌العنان فوتبال ایران در دوران مربیگری فاصله زیادی گرفته و در موقعیتی است که کمتر شباهتی به مردی دارد که با یک نگاه با چشمان سبز نفس هر ستاره‌ای را می‌گرفت. محمود خوردبین هم در دوران سالمندی است و اگرچه همچنان با بازیکنانی که با آنها کار کرده در ارتباط است اما این  روزها بیشتر به استراحت و گذران زندگی مشغول است.