هاشم بیک زاده از حال و هوا و جو رختکن تیم ملی در زمانی که شاگرد کی‌روش بود می‌گوید.

 بیک زاده: کی‌روش در تیم ملی جو صمیمی درست می‌کند
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، هاشم بیک‌زاده این روزها در کادرفنی گل‌گهر کنار امیر قلعه‌نویی حضور دارد و تجربه مهمی را به عنوان یک مربی کنار سرمربی سابق خود به دست می‌آورد. با مدافع چپ سابق استقلال، سپاهان و تیم ملی در مورد وضعیت گل‌گهر و بازگشت کارلوس کی‌روش به فوتبال ایران هم صحبت شدیم که صحبت‌های او را در این صفحه می‌خوانید:

*در مورد وضعیت گل گهر در لیگ امسال صحبت کن. کار تا اینجا چطور بوده؟ 

با زحماتی که کادر فنی، آقای قلعه نویی و مدیریت باشگاه آقای اسفندیارپور کشیدند شرایط‌مان خوب است هر چند می‌توانستیم در صدر جدول باشیم. ما نسبت به تیم‌های دیگر فوتبال رو به‌ جلو‌تر و هجومی‌تری بازی می‌کنیم و طبیعی است زمانی که هجومی بازی کنید به حریفان موقعیت داده می‌شود. آمار گل‌ها و امید به گلی که در حمله به وجود می‌آوریم از بسیاری از تیم‌ها بهتر است اما متاسفانه کمی بد شانس و کم دقت هستیم و قدر موقعیت‌هایی که در بازی به دست می‌آوریم را نمی‌دانیم؛ انشالله بتوانیم روی این مورد کار کنیم تا بهتر شود. به این تیم امیدواریم، شرایط خداراشکر بسیار خوب است و این هفته با پیکان داریم که این تیم فوتبال تدافعی بازی می‌کند و قطعا در مقابل ما هم تدافعی بازی خواهد می‌کند چون انتظاری بیش‌تر از این از پیکان نداریم و این موضوع کار را برای ما سخت می‌کند. هر تیمی مقابل ما می‌آید سعی می‌کند دفاعی بازی کند و چشم داشتی به ضد حملات داشته باشد. امیدواریم این بازی را با برد پشت سر بگذاریم تا جایگاه‌مان را به صدر جدول برگردانیم.

*۹ امتیازی هستید و ۲ امتیاز از پرسپولیس صدر نشین فاصله دارید‌. به نظر شما کدام تیم‌ها تا به این‌جای کار مدعی نشان دادند؟

از الان نمی‌شود قضاوت کرد اما تیم‌هایی که بسیار بیش‌تر از تیم ما هزینه کردند، استقلال، پرسپولیس، سپاهان، فولاد و مس رفسنجان هستند ولی ما شرایط بهتری نسبت به آنها داریم چون ۲ یا ۳ سال است که بازیکنان کنار هم هستند و سعی کردیم شاکله‌ی‌ تیم حفظ شود. همه می‌دانند مدعیان قهرمانی این چند تیم و تیم خودمان هستند. رقابت سنگین است و فکر می‌کنم لیگ امسال بهتر می‌شود چون چند تیم مدعی هستند و بازی‌های زیباتری می‌توانیم ببینیم. هرچند تیم‌های پایین جدول هم به همین راحتی امتیاز از دست نمی‌دهند و از پیش باخته نیستند. به عنوان مثال، تیم ملوان مقابل ما تدافعی بازی کرد و هرچند موقعیت‌های گل به وجود آورد اما موقعیت‌های گل ما بیش‌تر بود و حتی می‌توانستیم بیش‌تر از این‌ها گل بزنیم. کم دقتی و قدر موقعیت‌ را ندانستن باعث این اتفاق می‌شود و همچنین بدشانس هستیم و در ادامه باید کمی شانس هم با ما یار باشد.

*آقای دراگان اسکوچیچ برکنار شد و کارلوس کی‌روش که خودت شاگرد او بودی به روی کار آمد. درباره این موضوع صحبت کن. 

من نمی‌توانم به این مسائل ورود کنم چون جزو تصمیمات هیئت رییسه و رئیس فدراسیون، آقای تاج است. به هر حال این تصمیمی است که گرفته و رسمی شده است. ما فقط دوست داریم تیم ملی‌مان در جام جهانی نتیجه بگیرد و حال هر مربی‌ای که باشد مهم این است که تیم ملی ایران و کشورمان نتیجه خوبی بگیرد‌. هر چند در این فرصت کم فکر می‌کنم چشم انداز ما باید جام ملت‌ها باشد. حال نمی‌دانم تا جام ملت‌ها با او قرارداد بستند یا خیر اما در این مدت کوتاه کی‌روش به فوتبال ما آشنا بوده، امیدوارم موفق باشد و اتفاقات خوب برای فوتبال کشورمان و تیم‌ ملی عزیزمان در جام جهانی بیفتد اما من فکر می‌کنم چشم انداز ما باید جام ملت‌ها باشد چون کار ما در جام جهانی واقعا سخت است.

*عملکرد اسکوچیچ را در این مدت چطور دیدی؟

اسکوچیچ عملکرد خوبی داشت‌، در ناامیدکننده‌ترین شرایط آمد، تیم ملی را گرفت، با ده برد و بدون باخت به عنوان تیم اول بالا آمدیم و عملکرد خوبی داشت اما این نظر رئیس فدراسیون است و هیئت رییسه‌ای که انتخاب آقای تاج را تصویب کردند.

*نظر شخصی خودت در این موضوع چیست؟

بازیکنان تیم ملی به دو بخش تقسیم شده بودند، یک‌سری از آنها طرفدار کیروش بودند و یک‌سری از آنها موافق ماندن اسکوچیچ. من فکر می‌کنم کی‌روش از این نظر می‌تواند تیم را جمع کند. هر چند آقای قلعه نویی هم در لیست کاندیدها بود و ایشان هم می‌توانست گزینه‌ی داخلی خوبی باشد و این دو دستگی را با توجه به مدیریتی که دارد جمع کند. حالا که کی‌روش سرمربی شده فکر می‌کنم می‌تواند این کار را بکند چون تمام بازیکنان با او خوب هستند و او را قبول دارند. بعضی از بازیکنان رفتند و برای آمدن کی‌روش صحبت کردند. زمانی که به این صورت شأن یک مربی پایین می‌آید طبیعتا در عملکرد رئیس فدراسیون هم تاثیر می‌گذارد و تصمیم می‌گیرد مربی جدیدی بیاورد. به هر حال کی‌روش در فوتبال ما بوده و امیدوارم نتایج خوبی هم بگیرد.

*بیش‌تر از بحث فنی، در این مدت کوتاه تا جام جهانی بحث روحی، روانی و متحد شدن مطرح است.

فوتبال ۸۰ تا ۹۰ درصد روحی و روانی است. از نظر بدنی و فیزیکی بازیکنان ما کم ندارند کمااینکه بسیاری از بازیکنان ما در سطح اول اروپا بازی می‌کنند و مطمئنا از نظر بدنی مشکلی ندارند و فقط بحث روحی و روانی می‌ماند که بسیار مهم است و واقعا احتیاج دارند از نظر روحی و روانی متحد شوند وگرنه از نظر بدنی و فیزیکی فکر نمی‌کنم مشکلی وجود داشته باشد. در مدتی که من با ایشان کار کردم، استاد مسائل روحی و روانی بود و می‌تواند کمک کند‌.

* از جو رختکن بیش‌تر صحبت کن. خودت در راه صعود به جام جهانی برزیل بودی و این جو را تجربه کردی‌. در زمان شما چطور بود؟

کی‌روش جو خوبی راه می‌اندازد و جوی دوستانه و صمیمی بین بازیکنان و کادر فنی به وجود می‌آورد که همه یکدل می‌شوند و بازیکنانی که در تیم هستند کدورت‌ها و بدی‌ها را کنار می‌گذارند و این کارها را کی‌روش بسیار خوب می‌تواند انجام دهد. اتحاد و همدلی را به وجود می‌آورد، یک تیم واقعی می‌سازد‌ و امیدوارم در جام جهانی تاثیرات خوبی بگذارد.

*با آمدن کی‌روش به احتمال زیاد بسیاری از بازیکنان می‌روند، بازیکنان دیگری که دعوت نمی‌شدند دعوت می‌شوند و تغییر و تحولاتی اتفاق می‌افتد. این تغییرات را چطور می‌بینی؟

تغییر و تحولات همیشه بوده و هر مربی‌ای که آمده با توجه به سلیقه‌هایی که خودش داشته و نسبت به طرز فکر و اصولی که دارد بازیکنانی می‌آورد که به طرز فکر و کاری که می‌خواهد انجام دهد نزدیک باشد. طبیعتا این اتفاقات بسیار می‌افتد و تغییرات زیادی وجود خواهد داشت. از تیم ما، آقای محمد خدابنده‌لو و آقای آرمین سهرابیان در لیست تیم ملی بودند و چند تا از بازیکنان ما لیاقت این را داشتند که در لیست تیم ملی قرار بگیرند و واقعا لیاقتش را دارند که در لیست باشند. این تصمیم سرمربی است که ببینیم در ادامه چه کسانی را دعوت خواهد کرد.

*در صحبت‌هایت گفتی کار ما در جام جهانی سخت است. چه پیش‌بینی‌ای از آن داری؟ حالا که کی‌روش آمده باید توقع صعود داشته باشیم؟ 

قرار نیست حال که مربی جدیدی آمده بگوییم از گروه‌مان صعود کنیم و حتی از آن هم بالاتر برویم! بالاخره فوتبال است و هزار و یک اتفاق ممکن است بیفتد ولی با آمدن این مربی فکر می‌کنم چون از نظر روحی و روانی بازیکنان را می‌شناسد و بازیکنان از او حرف شنوی دارند ما می‌توانیم کارهایی انجام دهیم که اتفاقات خوبی بیفتد. در جام جهانی قبلی هم همین اتفاق افتاد. درست است که صعود نکردیم اما به نظر من مردم تا حدودی راضی بودند.