پرسپولیس خیلی خوب نبود و پیروز شد، این از همان شب‌هایی است که می‌تواند سرنوشت یک فصل را مشخص کند؛ آن هم برابر تیمی که همه مناطق را بسته بود.

دشوارترین دقایق فصل پرسپولیس؛ چه بازنده شایسته‌ای!
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، به شکل غیرمنتظره‌ای، پرسپولیس تفاوت‌های فراوانی با فصل قبل خود دارد. بازیکنان کلیدی در ترکیب این تیم به وفور حضور دارند، آن‌ها در روزهای بد به پیروزی دست پیدا می‌کنند، دیگر فرصت‌سوزی به اندازه قبل وجود ندارد و هر توپی دیگر روی دروازه این تیم خطرناک نیست. این پرسپولیس قطعا یکی از مدعیان جدی فتح عنوان قهرمانی لیگ برتر در فصل جاری خواهد بود. اما نکته مهم سبک بازی نفت، قرار دادن سه بازیکن در خط حمله برای مقابله با بازی‌سازی پرسپولیس از طریق مدافعان میانی بود و این‌گونه برنامه اصلی تیم یحیی در این فصل فلج شد تا دقایق بسیار سختی را تجربه کند.

یک- واقعیتی کلیشه‌ای و تکراری، بارها از سوی مربیان بزرگ در دنیای فوتبال شنیده شده است. برای فتح عنوان قهرمانی در یک فصل فوتبال، باید در روزهایی که خیلی خوب نیستید به پیروزی برسید و این سه امتیازهای سرنوشت‌ساز هستند که تکلیف جام را معلوم می‌کنند. پرسپولیس نامنظم نیمه اول که احتمالا خوش شانس بود که فقط یک گل خورد، در نیمه دوم از معدود موقعیت‌های خود بهره برد و به سه امتیاز بسیار مهم این بازی دست یافت. در اختیار داشتن بازیکنان تاثیرگذار و به اصطلاح "کار در بیار"، امروز به وضوح در ترکیب تیم یحیی دیده شده و همین‌ها سه امتیاز مهم را نصیب او و تیمش کردند.

دو- شاید پرداختن به این مسئله تا پایان فصل تکراری شود، اما یورگن لوکادیا دقیقا مهره گمشده پرسپولیس در دو سال اخیر و بعد از جدایی علی علیپور بوده است. گرچه برخی معتقدند این بازیکن همچنان از نظر فیزیکی چندان آماده نیست، اما ستاره هلندی پرسپولیس نشان داده این‌قدر شم گلزنی فوق‌العاده‌ای دارد که شاید نیاز نباشد برای درخشش در ترکیب این تیم در بالاترین سطح جسمانی نیز قرار بگیرد. کمتر از یک ماه بعد از حضور در ایران، لوکادیا نشان داده ارزش این همه صبر و البته قیمت قابل توجهی را که پرسپولیس برای جذبش پرداخت، دارد.

سه- باز هم در مورد لوکادیا صحبت می‌کنیم. اگرچه شاید کمی سنگین به نظر برسد، اما قدرت فیزیکی فوق‌العاده این بازیکن باعث شده که او فرصت استقرار کامل در محوطه و تبدیل موقعیت به آن توپی که دقیقا به آن احتیاج دارد، داشته باشد. او می‌تواند برای صدم ثانیه‌ای بازی را متوقف کند و ضربه بزند، مانند اولین گل این بازیکن مقابل نفت آبادان در تهران. گل دوم یورگن، کمتر در لیگ برتر ایران به ثمر می‌رسد و این یعنی یحیی گل محمدی و کادر فنی پرسپولیس انتخاب فوق‌العاده‌ای داشته‌اند.

چهار- یک مدافع کناری معمولا در فوتبال دنیا باید نمایشی فراتر از انتظار داشته باشد که مورد توجه و ستایش قرار بگیرد. علیرغم گلزنی های لوکادیا، اعتماد به نفس و آمادگی علیرضا بیرانوند، نزدیک شدن سعید صادقی به مرز آمادگی و زوج دفاعی مطمئن پرسپولیس، دانیال اسماعیلی‌فر نیز نمایش موفقی در ترکیب تیمش داشت. مهم‌ترین نقص فصل قبل در سمت راست قرمزپوشان یعنی فضای قابل توجه با درخشش دانیال و نعمتی برطرف شده و این دو بازیکن با دوندگی فوق‌العاده خود بارها علاوه بر انجام مسئولیت دفاعی، به حملات تیم نیز اضافه می‌شوند. ارسال دقیق برای گل دوم، نمایش خوب اسماعیلی‌فر را تکمیل کرد.

پنج- باید از تیم قابل احترام و مستحکم رضا مهاجری گفت. این سرمربی امروز آگاهانه مدافع کناری خود را مامور قطع توپ‌های مکرر وینگرهای پرسپولیس به خصوص مهدی ترابی کرده و نظم چند هفته اخیر این تیم را به وضوح مختل کرد تا این بازیکن یکی از بدترین شب‌های خود را سپری کند. تصمیمات داوری به کنار، حداقل یک امتیاز بی‌تردید حق نفت مسجد سلیمان و رضا مهاجری بود و بعد از رقم زدن یک شب فوق دشوار برای استقلال، آنها شایستگی خود را برابر دیگر مدعی جدی قهرمانی در لیگ نیز نشان دادند. نفت حتی برای 30 دقیقه با یک یار کمتر بازی کرد و نه تنها موقعیت زیادی به حریف نداد، حتی می‌توانست کار را به تساوی نیز بکشاند. بی‌شک پرسپولیس، دشوارترین دقایق فصل خود تا به اینجا را مقابل نفت و در خانه حریف سپری کرد تا تجربه‌ای مشابه استقلال و ساپینتو داشته باشد.