وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن اقدام موهن نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» را محکوم کرد.

واکنش یمن به اقدام موهن نشریه فرانسوی
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن اقدام موهن نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» را محکوم کرد.

به گزارش شبکه المسیره، وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن اقدام توهین آمیز نشریه فرانسوی شارلی ابدو علیه شخصیت های دینی و اسلامی که آخرین آن ها اهانت به مقام معظم رهبری است را به شدت محکوم کرد.

این وزارت در بیانیه ای تاکید کرد که نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» در مسیر روزنامه دانمارکی « یولاندز پستن» که کاریکاتورهای توهین آمیز علیه اسلام منتشر می کند، قدم بر می دارد و این امر منجر به ایجاد اختلافات و دشمنی میان ملت ها و مذاهب مختلف می شود.

در این بیانیه آمده است: این امر تاثیر منفی بر قاره اروپا به ویژه در داخل فرانسه خواهد گذاشت و از دولت فرانسه می‌خواهیم که از حق بیان و آزادی عقیده سوء استفاده نکند، به شخصیت های مقدس دینی توهین نکند و از دوگانگی در به کارگیری آزادی ها دوری کند.

وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن تاکید کرد که آزادی شخصی و آزادی بیان نباید به اختلافات سیاسی میان ایران و برخی از کشورهای غربی ربط داده شود و به نمادهای ملی و دینی توهین نشود.

این وزارت همچنین خواستار اتخاذ گام های جدی از سوی دولت فرانسه و دیگر دولت های اروپایی برای ممانعت از چنین اقداماتی برای ایجاد فتنه و جنگ شد.

در این بیانیه همچنین از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته شده است که اقدام موهن نشریه شارلی ابدو را محکوم کند.

پیش از این حزب‌الله لبنان نیز در بیانیه‌ای تاکید کرد که اقدام توهین آمیز نشریه فرانسوی شارلی ابدو علیه رهبر ایران را به شدت محکوم می‌کنیم.

در این بیانیه آمده است که از تمام آزادی‌خواهان و شرافت‌مندان جهان می‌خواهیم که این اقدام را محکوم کنند.

حزب الله لبنان تاکید کرد که از دولت فرانسه می‌خواهیم که عاملان این اقدام را مجازات کند زیرا تعرض به مقدسات و کرامت‌های یک امت کامل است.

در این بیانیه تاکید شده است که پنهان شدن پشت مقوله‌های آزادی بیان و عقیده و آزادی رسانه دیگر برای همه آشکار شده است و ما دیدیم که غربی‌ها چگونه با نظراتی که در تضاد با منافعشان است به سختی برخورد می‌کنند.

حزب الله در بیانیه خود خاطرنشان کرد دولت فرانسه باید درگیری سیاسی خود با ایران را از اجازه دادن به مجلات بی‌شرمانه ای مانند «شارلی ابدو» برای توهین به مقدسات و کرامت های مسلمانان جدا کند.

در این بیانیه آمده است که امام خامنه ای عنوانی برای انسانیت، آزادی، کرامت، مقاومت و ظلم ناپذیری است، ایشان نماد اسلام، چراغ راه، خورشید درخشان و صدای رسای آن در برابر ظالمان و مستکبران جهان است.

در بخشی از این بیانیه آمده است که مجله شارلی ابدو با کاریکاتورهای تمسخر آمیز به امام خامنه ای توهین می کند درحالی که او بارزترین شخصیت اسلامی و دینی در جهان است.

حزب الله همچنین تاکید کرد که امام خامنه ای تنها رهبر یک کشور بزرگ نیست بلکه ایشان امام یک امت و مرجع دینی ده ها میلیون مومن است.

اخیرا شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین نیز در صفحه توییتر خود نوشت که آیت‌الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در اوج شکوه و عزت است... هجمه به شخصیت ایشان با سخنی دردناک و یا تصویری تمسخر آمیز، هجمه به شریف ترین ملت و مقدس ترین رسالت روی زمین است.

وی نوشت: عجیب نیست که مردمان پست به اهل عزت و کرامت دست درازی کنند.

پیش از این، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در توییتی نوشت: اقدام توهین آمیز و خارج از نزاکت نشریه ای فرانسوی در انتشار کاریکاتور علیه مرجعیت دینی و سیاسی بدون پاسخ قاطع و موثر نخواهد بود. به دولت فرانسه اجازه نمی‌دهیم پا را از گلیم خود فراتر گذارد. آنها قطعا مسیر اشتباهی را انتخاب کرده اند. پیشتر این نشریه را در فهرست تحریم‌ها قرار دادیم.

همچنین ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در مورد پیگیری های  وزارت امور خارجه در مورد کاریکاتورهای موهن نشریه فرانسوی شارلی ابدو گفت : اقدام نشریه فرانسوی مصداق بارز نفرت پراکنی و توهین به ارزش‌ها و مقدسات دیگر ملت‌ها به ویژه ملت‌های مسلمان بود.

وی ادامه داد: اقدام این نشریه فرانسوی  مصداق بارز خشونت طلبی و تحریک به خشونت بود.

کنعانی همچنین گفت: اقدام این نشریه توهین به جایگاه زنان و مقام زنان نیز بود.

منبع : ایسنا