امیر سعید ایروانی سفیر ایران در سازمان ملل اعلام کرد: از موقعیت منطقه‌ای سوریه و بهبود روابط دیپلماتیک حمایت می‌کنیم چرا که سوریه امن و با ثبات و پیشرفته به نفع مردم سوریه، منطقه و جامعه جهانی است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

امیر سعید ایروانی سفیر ایران در سازمان ملل اعلام کرد: از موقعیت منطقه‌ای سوریه و بهبود روابط دیپلماتیک حمایت می‌کنیم چرا که سوریه امن و با ثبات و پیشرفته به نفع مردم سوریه، منطقه و جامعه جهانی است.

امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در در نشست شورای امنیت در مورد تحولات سیاسی و بشردوستانه سوریه افزود: در حوزه سیاسی، ایران بار دیگر بر موضع ثابت خود تاکید می کند که بحران سوریه باید بر اساس اصول حقوق بین الملل حل و فصل شود. یک راه حل سیاسی مبتنی بر فرآیند رهبری سوری ها و تحت هدایت سوری ها که توسط سازمان ملل تسهیل می شود، تنها راه برای پایان دادن به این بحران است. در این روند، حاکمیت ملی، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه باید کاملاً رعایت شود.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: تروریسم همچنان تهدیدی جدی برای سوریه و منطقه است. اما حضور نیروهای خارجی در شمال سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم نباید برای نقض و تضعیف حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه مورد استفاده قرار گیرد. چنین حضور غیرقانونی همچنان ناقض منشور ملل متحد و قوانین بین المللی است و شرایط ایده آلی را برای فعالیت های تروریستی ایجاد می کند که باید به آن پایان داده شود.

ایروانی تصریح کرد: شورای امنیت باید رژیم اسرائیل را وادار کند که فوراً به تمام اقدامات تجاوزکارانه علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه پایان دهد. رژیم اسرائیل با وجود درخواست‌های مکرر دولت سوریه از شورای امنیت برای محکوم کردن صریح این جنایات، به ارتکاب چنین اقدامات خلاف بین‌المللی ادامه می‌دهد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران حملات تروریستی اخیر رژیم اسرائیل به فرودگاه بین المللی دمشق در ۲ ژانویه را که نقض آشکار قوانین بین المللی بشردوستانه است و صلح و امنیت منطقه و بین المللی را به خطر می اندازد، را به شدت محکوم می کند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران مانند سایر اعضای روند آستانه از کار کمیته قانون اساسی حمایت می کند که باید کار خود را طبق آیین کار مربوطه و بدون دخالت خارجی یا زمان بندی های تحمیلی ساختگی ادامه یابد. ما امیدواریم در نتیجه تعامل سازنده و حسن نیت طرفین، موانع شکلی و رویه ای کمیته قانون اساسی مرتفع شود و به زودی جلسه بعدی کمیته برگزار شود. در این زمینه، ما از تعامل سازنده طرفین با فرستاده ویژه دبیرکل به منظور حل موثر اختلافات بر سر جلسات کمیته قانون اساسی حمایت می کنیم. ما همچنین از تعامل فرستاده ویژه با مقامات سوریه که برای روند سیاسی لازم است، حمایت می کنیم.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: با توجه به وضعیت فزاینده وخیم بشردوستانه در سوریه، ایران از تصویب به اتفاق آراء قطعنامه   ۲۶۷۲  در ۹ ژانویه ۲۰۲۳ که سازوکار فرامرزی را برای شش ماه دیگر تمدید می‌کند، استقبال می‌کند و این اقدام را گامی مهم در جهت رسیدگی به نیازهای فوری سوریه، به‌ویژه با توجه به شرایط شرایط زمستانی قلمداد می کند. با این حال، ما همچنان تاکید می کنیم که سازوکار فرامرزی ماهیت موقتی دارد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد: ما معتقدیم که د تمدید جدید سازوکار فوق در ماه ژوئیه، نگرانی‌های مشروع دولت سوریه و همچنین مشکلات و چالش‌های شناسایی‌شده باید برطرف شود.

ایروانی اضافه کرد: ما از تلاش هایی که تاکنون توسط سازمان ملل متحد و سایر بازیگران بشردوستانه برای رفع نیازهای مردم سوریه انجام شده است قدردانی می کنیم. ما مطمئن هستیم که در اجرای قطعنامه  ۲۶۷۲ شورای امنیت تمرکز بر بهبود پروژه‌های بازیابی زودهنگام برای بازسازی زیرساخت‌های حیاتی، تقویت عملیات کمک‌های بین خطی و تامین کمبود برق، که یک چالش مبرم و یک نیاز اساسی برای همه مردم سوریه است، خواهد داشت. همچنین، شرایط سیاسی نباید مانع از رسیدن کمک های بشردوستانه به نیازمندان شود و همه طرف ها باید با حفظ بی طرفی و شفافیت، اصول اساسی حاکم بر کمک های بشردوستانه را به شدت رعایت کنند.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت:  ما درخواست خود را برای لغو اقدامات قهری یکجانبه ( تحریم ها) اعمال شده بر مردم سوریه، به ویژه اقداماتی که مردم عادی و بیماران در بخش بهداشت را هدف قرار می دهند، تکرار می کنیم. چنین اقدامات غیرقانونی مانع از اجرای قطعنامه شده، ارسال کمک های بشردوستانه را دشوارتر کرده و حتی بازگشت پناهندگان سوری و آوارگان داخلی را به تاخیر می اندازد.

وی تاکید کرد: ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که بودجه  لازم برای تلاش‌های بشردوستانه در سوریه، به‌ویژه با توجه به شرایط سخت زمستان افزایش دهد. ما تلاش های مستمر دولت سوریه برای آشتی محلی و ملی را که گامی حیاتی در جهت بازگرداندن ثبات سوریه و تسهیل بازگشت آبرومندانه، ایمن و داوطلبانه پناهندگان و آوارگان داخلی است، قدرانی و حمایت می کنیم.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین گفت:  سوریه همیشه نقش مهمی در منطقه ایفا کرده و یکی از ستون اصلی صلح و امنیت منطقه است. ما از موقعیت منطقه‌ای سوریه و بهبود روابط دیپلماتیک حمایت می‌کنیم، زیرا معتقدیم که سوریه امن، و با ثبات و پیشرفته به نفع مردم سوریه، منطقه و جامعه جهانی است.