وزارت دفاع ارمنستان یکشنبه شب اعلام کرد که یکی از سربازان این کشور در نزدیکی مرز توسط یک تک تیرانداز جمهوری آذربایجان کشته شده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

جمهوری آذربایجان با رد این ادعای وزارت دفاع ارمنستان، مدعی شده است که سربازان این کشور در بخشی دیگر از منطقه مرزی از سوی ارمنستان مورد تیراندازی قرار گرفته‌اند.

تنش‌ها بین این دو کشور همسایه روز یکشنبه افزایش یافت. جمهوری آذربایجان اعلام کرد که یک ایست بازرسی را در ابتدای جاده‌ای که از ارمنستان به منطقه ارمنی قره باغ کوهستانی در جمهوری آذربایجان منتهی می‌شود ایجاد کرده است، ارمنستان هم مدعی شد که چنین ایست بازرسی ناقض پیمانی است که به جنگ بین کشور‌ها در سال ۲۰۲۰ پایان داد.

قره باغ کوهستانی در سال ۱۹۹۴ تحت حمایت ارتش ارمنستان قرار گرفت.

جمهوری آذربایجان بار‌ها مدعی شده است که ارامنه از کریدور لاچین برای آوردن سلاح و مهمات به قره باغ کوهستانی استفاده کرده‌اند.

پس از یک جنگ ۶ هفته‌ای در سال ۲۰۲۰ و بر اساس یک آتش بس با میانجیگری روسیه، مقرر شد ترانزیت در امتداد جاده موسوم به کریدور لاچین که قره باغ کوهستانی را به ارمنستان متصل می‌کند، تحت تضمین نیرو‌های حافظ صلح روسی ادامه یابد.

طی روز‌های اخیر، جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان خبر از نقض آشکار آتش بس توسط طرف مقابل می‌دهند و درگیری‌های پراکنده میان نیرو‌های دو کشور آغاز شده است.

منبع: ایرنا