وزیر امور خارجه در دیدار همتای سریلانکایی آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه همکاری‌ها با سریلانکا را اعلام کرد.

آمادگی ایران برای توسعه همه جانبه همکاری‌ها با سریلانکا
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر امور خارجه در دیدار همتای سریلانکایی آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه همکاری‌ها با سریلانکا را اعلام کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه امروز (شنبه) ۱۴ مرداد ماه میزبان «علی صبری» وزیر امور خارجه جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا بود.

در این دیدار درخصوص موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر شد.

امیرعبداللهیان در این دیدار آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه همکاری‌ها با سریلانکا از جمله فعال کردن کمیسیون مشترک اقتصادی، کمیته مشترک کنسولی و گردشگری و افزایش همکاری‌ها در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد توجه قرار داد و بر اراده سیاسی مشترک در جهت بسط همکاری‌های فرهنگی، گردشگری، علمی، دانشگاهی، فناوری‌های نوین و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان تأکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران با برشمردن ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه فناوری‌های نوین و قابلیت‌های شرکت‌های دانش بنیان ایرانی، بر صدور خدمات فنی و مهندسی، فناوری‌ها و تجهیزات پزشکی تأکید کرد.

امیرعبداللهیان نگاه به آسیا را یکی از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی دولت سیزدهم عنوان و خاطرنشان کرد: ریاست آتی سریلانکا بر اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای حاشیه اقیانوس هند موسوم به «آیورا» فرصتی مهم برای تقویت همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورهای آسیا و اعضای سازمان آیورا خواهد بود.

علی صبری وزیر امور خارجه سری‌لانکا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران علی رغم همه فشارها، دشمنی‌ها‌ و تحریک‌ها، دستورکار صلح‌آمیز خود را ادامه داده و این انعطاف و قدرت مردم ایران در حوزه تکنولوژی، آموزش و توسعه صنعتی جای تبریک دارد.

وی سریلانکا را دروازه جنوب و شرق آسیا خواند و ریاست کشورش بر اتحادیه آیورا و همکاری متقابل با ایران را فرصتی برای نقش آفرینی بیشتر ایران و روابط قوی‌تر ایران با جمعیت یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفری شبه قاره هند عنوان کرد.

در مذاکرات امروز وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و سریلانکا توافق شد تا به لحاظ انساندوستانه زندانیان اتباع دو کشور اعم از محکومان و متهمان که منتظر دادگاه هستند، بین دو کشور مبادله شوند.