بیانیه نشست وزرای خارجه فرمت ۳+۳؛ تاکید بر تمامیت ارضی کشورهای قفقاز

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزرای خارجه فرمت ۳+۳ در تهران در بیانیه‌ای ضمن تأکید بر لزوم خاتمه فوری هدف قرار دادن غیرنظامیان بیگناه در غزه، توافق کردند نشست بعدی در ترکیه برگزار شود.

نخستین نشست وزرای خارجه فرمت منطقه‌ای ۳+۳ امروز (دوشنبه) اول آبان ماه در تهران و با حضور وزاری خارجه ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در پایان این نشست بیانیه‌ای ۹ بندی به شرح زیر صادر شد.

به دعوت جناب آقای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و با حضور جناب آقای آرارات میرزوئیان، وزیر امور خارجه جمهوری ارمنستان، جناب آقای جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، جناب آقای سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه و جناب آقای هاکان فیدان وزیر امور خارجه جمهوری ترکیه، دومین نشست سازوکار منطقه‌ای «۳+۳» در تاریخ ۱ آبان ۱۴۰۲ هجری شمسی برابر با ۲۳ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی در تهران برگزار شد.

در این بیانیه آمده است: با عنایت به اهمیت توسعه مناسبات دوستانه بین کشورها بر اساس منافع متقابل و حسن همجواری، در این راستا بر اهمیت حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات بر اساس منشور ملل متحد، احترام به حاکمیت، استقلال سیاسی، تمامیت ارضی، خدشه‌ناپذیری مرزهای شناخته شده بین‌المللی، عدم مداخله در امور داخلی، منع تهدید یا توسل به زور و احترام به حقوق بشر تأکید کردند.

ضمن بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل گوناگون بین‌المللی، مهم‌ترین موضوعات مطرح در منطقه را بررسی کرده و بر اهمیت سازوکارهایی مانند سازوکار مشورتی منطقه‌ای «۳+۳» در فراهم آوردن فرصت‌های گفتگوی سازنده و ایجاد همکاری‌های متقابلاً سودمند بین کشورهای منطقه که در این زمینه نقش اصلی را دارند، تأکید کردند.

بر نقش مثبت همکاری‌‌های اقتصادی بر تقویت اعتماد متقابل، بهروزی ملت‌ها و ثبات منطقه، تأکید کردند.

بر اهمیت همکاری‌های فرهنگی، ارتباطات مردمی و اجرای پروژه‌های مشترک در حوزه‌های آموزشی، علمی، گردشگری، فرهنگی و ورزشی مورد تأکید قرار دادند.

در راستای ایجاد صلح پایدار و توسعه اقتصادی منطقه، رایزنی و تعاملات دوجانبه و چندجانبه را تقویت خواهند کرد.

از روندهای جاری عادی‌سازی و توسعه مناسبات بین کلیه کشورهای منطقه استقبال شد.

ضمن ارزیابی مثبت از نتایج این نشست، باز بودن این نشست برای مشارکت برابر گرجستان در آن را مورد تأکید مجدد قرار دادند.

همچنین در مورد وضعیت غزه تبادل نظر کردند. آنها بر لزوم خاتمه فوری هدف قرار دادن غیرنظامیان بی‌گناه تأکید کردند.

وزرای امور خارجه جمهوری ارمنستان، جمهوری آذربایجان، جمهوری ترکیه و فدراسیون روسیه، بابت میزبانی شایسته و برگزاری موفق این نشست، از وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قدردانی کردند.

ضمن ارزیابی برگزاری منظم نشست‌های سازوکار منطقه‌ای «۳+۳» در گسترش و تقویت فضای اعتماد و همکاری در منطقه، توافق کردند تا نشست بعدی در جمهوری ترکیه در تاریخی که از طریق مجاری دیپلماتیک هماهنگ خواهد شد، برگزار شود.