مهلت چهار روزه ثبت اعتراض برای داوطلبانی که صلاحیت آن‌ها احراز نشده است پایان یافت.

مهلت ثبت اعتراض داوطلبان نمایندگی مجلس پایان یافت
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مهلت چهار روزه ثبت اعتراض برای داوطلبانی که صلاحیت آن‌ها احراز نشده است پایان یافت.

امروز چهارمین و آخرین روز مهلت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی برای ثبت اعتراضات بود که ساعت ١٨ پایان یافت.

پیش‌تر بر اساس کسب اطلاع خبرنگار ایرنا، تاکنون ۲ هزار داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی که صلاحیت آن‌ها تایید و احراز نشده، تا پایان سومین روز ثبت اعتراض اعلام شد که با مراجعه به سامانه برخط وزارت کشور اعتراضات خود را ثبت کرده‌اند.

بوت کمپ چالش کسب وکار

با پایان ثبت نام نهایی داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات در سوم آبان ماه امسال، بررسی صلاحیت‌های داوطلبان به مراجع پنج‌گانه ارسال شد و وزارت کشور و این پنج دستگاه شامل (وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، سازمان ثبت احوال، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی و قوه قضائیه) صلاحیت‌های داوطلبان را تا ۱۳ آبان بررسی کردند و با انجام استعلام‌ها این فرایند به اتمام رسید.

سپس نتایج استعلام‌ها از ١۵ آبان ماه به هیات‌های اجرایی مراکز فرمانداری‌های حوزه انتخابیه ابلاغ و در روز های ۱۹ و ۲۰ آبان به داوطلبان اعلام شد.

علت عمده‌ی عدم تایید یا احراز صلاحیت این دسته از داوطلبان نمایندگی، بند ۹ ماده ۳۱ قانون انتخابات درباره نحوه‌ی تایید پنج سال سابقه فعالیت اجرایی یا آموزشی داوطلبان نمایندگی مجلس، بوده است.

بر اساس بند ۹ این ماده، داوطلبان هنگام ثبت‌نام باید دارای گواهی معتبر و دارای تایید بالاترین مقام نهاد یا موسسات مربوطه مبنی بر داشتن حداقل پنج سال سابقه فعالیت اجرایی یا آموزشی یا پژوهشی یا قضائی در یک یا همه آن‌ها در بخش دولتی عمومی یا غیرعمومی که به آن تاکید شده، داشته باشند.

«محمدتقی شاهچراغی» رئیس ستاد انتخابات کشور پیش‌تر اعلام کرده بود که از میان ۲۴ هزار و ۹۸۲ نفر داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۱۴ درصد عدم تایید و ۱۴ درصد هم عدم احراز شده‌اند.

بنابر گفته شاهچراغی، بعد از ارائه مدارک و ثبت اعتراض در مهلت چهار روزه، هیات‌های نظارت استانی با هماهنگی نظارت مرکزی موظف هستند در طول ۵۰ روز، به اعتراضات رسیدگی کنند ‌و پاسخ بدهند.

بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هیات‌های اجرایی، در روز پنج‌شنبه ۱۸ آبان‌ماه پایان یافت و در روزهای ۱۹ و ۲۰ آبان نیز از سوی فرمانداری‌های مراکز حوزه‌های انتخابیه به داوطلبان ابلاغ شد و از ۲۱ آبان ماه تا امروز ۲۴ آبان، دواطلبانی که صلاحیت آن‌ها احراز و تایید نشده است، فرصت دارند اعتراض خود را ثبت کنند.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری جمعه ۱۱ اسفند برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا