سخنگوی وزارت خارجه قطر گفت: برخی وزرای کابینه نتانیاهو (نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی) اظهاراتی منفی علیه نقش قطر داشتند.

واکنش اسرائیلی‌ها به میانجی‌گری قطر/دوحه مانع حمله به رفح می‌شود؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سخنگوی وزارت خارجه قطر گفت: برخی وزرای کابینه نتانیاهو (نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی) اظهاراتی منفی علیه نقش قطر داشتند.

«ماجد الانصاری» در اظهاراتی گفت: برای ممانعت از افزایش ناامنی در منطقه تلاش می‌کنیم. تمام دنیا باید به این مساله پایبند باشند و کودکان را از پیامدهای جنگ دور کند. اکنون یک نسل کامل از ایتام در غزه به‌ وجود آمده است.

طبق گزارش الجزیره، وی خاطرنشان کرد: به دلیل عدم رسیدن به توافق در ماه رمضان یک حالت ناامیدی میان میانجی‌گرها به‌ وجود آمده است و ما در این مرحله نیاز به ارزیابی مجدد تلاش واسطه‌ها هستیم. بعد از هجمه‌های مکرر علیه تلاش‌ واسطه‌ها به‌ویژه تلاش‌های قطر ابراز ناامیدی کردیم. برخی وزرای کابینه نتانیاهو (نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی) اظهاراتی منفی علیه نقش قطر داشتند.

ماجد الانصاری در بخش دیگری تاکید کرد: هیچ طرفی در جامعه بین‌المللی نباید حمله به رفح را بپذیرد زیرا این منطقه رنج و مشکلات زیادی دارد. همه ما باید تلاش کنیم تا مانع حمله احتمالی به رفح شویم و جنگ را متوقف کنیم.

وزیر خارجه اردن درباره هرگونه حمله رژیم صهیونیستی به رفح در جنوب غزه به شدت هشدار داد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه قطر همچنین افزود: هماهنگی‌ها با شرکایمان در ترکیه در مورد راه‌های توقف جنگ در غزه ادامه دارد. ترکیه از مهم‌ترین کشورهای حامی میانجیگری‌های قطر برای توقف جنگ در غزه است. قطر به تلاش‌ها برای توقف بحران غزه پایبند است اما اکنون در مرحله ارزیابی مجدد است. میانجیگری‌های قطر منجر به آزادی ۱۰۹ گروگان و آزادی تعدادی اسیر دیگر شد. چالش اول پیش‌روی واسطه‌ها این است که دو طرف برای رسیدن به نتیجه جدیت کافی داشته باشند. ما هرگونه اظهاراتی را که با حقیقت نقش قطر در تضاد باشد، نمی‌پذیریم.

ماجد الانصاری همچنین اعلام کرد تیم‌های مذاکره در مورد بحران غزه در حال حاضر در قطر نیستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش هم گفت: از تصمیم برخی کشورهای اروپایی برای به رسمیت شناختن دولت فلسطین استقبال می‌کنیم و به حمایت انسانی از مردم فلسطین پایبند هستیم و این مساله قابل بحث نیست.

سخنگوی وزارت خارجه قطر همچنین گفت: از گزارش کاترین کولونا، وزیر خارجه پیشین فرانسه در مورد آژانس آنروا و تصمیم برخی کشورها برای ازسرگیری حمایت‌های خود از این آژانس حتی قبل از گزارش استقبال می‌کنیم. امیدواریم که گزارش کولونا منجر به از سرگیری حمایت‌ها از آنروا و افزایش آن شود.

وی گفت: استفاده از قطر برای اتخاذ مواضع سیاسی، یا با اهداف انتخاباتی از سوی هر طرفی را نمی‌پذیریم. از هرگونه بحث و گفت‌وگو در مورد غزه که نتایج مثبت در این مرحله و یا مراحل دیگر به همراه داشته باشد، استقبال می‌کنیم و هنوز زود است که در مورد کنار رفتن دوحه از مذاکرات سخن بگوییم. هرگونه تنش میدانی در غزه مانعی در برابر مذاکرات خواهد بود و اوضاع انسانی در آن منطقه را بدتر خواهد کرد.

الانصاری همچنین تاکید کرد که در حال حاضر تمام طرف‌های فلسطینی باید متحدتر از قبل شوند.

از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ که رژیم صهیونیستی حملات ویرانگر خود علیه نوار غزه را با حمایت آمریکا آغاز کرد، ده‌ها هزار فلسطینی که بیشترشان زن و کودک بودند، در این حملات شهید و زخمی شدند و زیرساخت‌های نوار غزه به شکل گسترده‌ای ویران شده و فاجعه انسانی بی‌سابقه‌ای در این منطقه رقم خورده است.

در نتیجه این حملات و محدودیت‌هایی که این رژیم اعمال کرده و در پی کمبود شدید غذا، آب، دارو و سوخت، ساکنان نوار غزه به‌ویژه در شمال نوار غزه در آستانه خطر قحطی قرار داشته و جان کودکان و سالخوردگان در این منطقه به خطر افتاده است.