اعضای کابینه سیزدهم در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) ۱۶خرداد ۱۴۰۳ هیات وزیران در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سؤالات‌ آنها پاسخ دادند.

اعضای کابینه امروز چه گفتند؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

محمد مخبر  سرپرست ریاست جمهوری در بخشی از اظهارات خود در جلسه امروز هیات دولت با بیان اینکه به عنوان یاران رئیس جمهور شهید، برای حفظ میراث ایشان باید در دو عرصه تلاش کنیم، اظهارکرد: عرصه اول برگزاری سالم، امن و مشارکتی انتخابات و عرصه بعدی تداوم فعالیت‌های دولت به شکل جهادی و بدون هیچ‌گونه خلل و کندی است.

جواد اوجی  وزیر نفت  از افتتاح قریب الوقوع پروژه‌های گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان از سوی سرپرست ریاست جمهوری خبر داد و گفت: تعداد زیادی از نیروگاه‌ها و صنایع و منازل مردم در شهرستان‌ها و روستاهای استان سیستان و بلوچستان در این دولت به شبکه سراسری گازرسانی کشور متصل شده است و به زودی توسط جناب مخبر آنها را افتتاح خواهیم کرد. این اتفاق بزرگ در هیچ دولتی نیفتاده است.

علی سلاجقه  رئیس سازمان محیط زیست  با اعلام اینکه یک قسمت از حقابه هیرمند رهاسازی شده است، افزود: بقیه رهاسازی اگر بارش‌ها به همین روال ادامه داشته باشد اتفاق خواهد افتاد.

سخنگوی دولت از تصویب دو مصوبه در حوزه امور دانشجویی و حمایت از دانشگاه ها خبرداد و گفت: آیین نامه جامع بورس تحصیلی دانشجویان ایرانی تصویب شد.

احمد وحید ی وزیر کشور  هشتم تیر ۱۴۰۳ را پایان فرآیند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد و افزود: اگر به هر دلیل نتیجه انتخابات در مرحله اول انتخابات روشن نشود، مرحله دوم انتخابات یک هفته بعد در تاریخ ۱۵ تیر برگزار می‌شود.

عزت الله ضرغامی  وزیر میراث فرهنگی و گردشگری  اعلام کرد که خروج اشیای تاریخی از کشور منوط به تصویب هیئت وزیران شد.

وی همچنین افزود: شش ماه قبل مصوبه ای داشتیم برای برگزاری نمایشگاه شکوه ایران باستان در موزه ملی پکن‌، این نمایشگاه با استقبال زیادی مواجه شد و چین از ما درخواست کرد که شش ماه دیگر تمدید کنیم تا در نمایشگاه بزرگ شانگهای هم شرکت کنیم که امروز این موضوع در هیئت وزیران تصویب شد. این نمایشگاه 23 خرداد در شانگهای آغاز می شود و از من هم برای حضور در آن دعوت شده است.

محمد دهقان  معاون حقوقی ریاست جمهوری  درباره موضع دولت در انتخابت ریاست جمهوری، با یادآوری اینکه کارکنان دولت مطابق قانون انتخابات ریاست جمهوری نباید از جایگاه خود علیه یا له کاندیدایی اقدامی انجام دهند و از امکانات دولتی به نفع کاندیدایی استفاده کنند، تاکید کرد که دولت باید در انتخابات بی طرف باشد.

با حادثه ناگهانی سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی، اهالی نشسته در پاستور که خود را آماده کرده بودند تا سال‌های طولانی در قدرت بمانند، ناگهان با شوکی بزرگ روبه‌رو شدند.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی  معاون علمی و فناوری رئیس جمهور  با بیان اینکه حکمرانی دانش‌بنیان مهمترین مسیر پیشرفت در کشور است،‌ توضیح داد:  موضوعی که همه جا نیاز داریم این است که راهکارهای نوآورانه، هوشمندانه و دقیق طراحی کنیم. نخبگان همه جای دنیا محور مسائل کشورند. سوای بحث منابع معتقدم حکمرانی دانش‌بنیان مهمترین مسیر پیشرفت در کشور است.

سپهر خلجی  رئیس شورای اطلاع رسانی  با اشاره به اینکه شهید رئیسی در طول این سه سال مسیری برای خدمت پایه گذاری کردند، افزود: بسیاری از کسانی که برای انتخابات آمدند بر تداوم مسیر خدمت تاکید دارند که این خوشحال کننده است و نشان می‌دهد شهید عزیز ما مسیر نورانی را ریل گذاری کرده است و بسیاری از داوطلبان تلاش می‌کنند در ظاهر در این مسیر خود را نشان دهند، ولی امیدوارم اخلاق رعایت شود.

علی بهادری جهرمی  سخنگوی دولت  از تصویب سه مصوبه زیست محیطی در جلسه امرزو هیئت دولت خبر داد.

وی توضیح داد: هیات دولت به سازمان محیط زیست مجوز مذاکرات برای پیش‌امضای موافقتنامه در حوزه محیط زیست با دولت‌های عضو سازمان شانگهای را صادر کرد. هیات وزیران همچنین با ارسال لایحه‌ای به مجلس برای کاهش پسماندهای پلاستیکی و مواد زیان‌بخش نیز موافقت کرد. مصوبه سوم دولت درباره پذیرش پروتکل الحاقی مونترال برای کنترل مواد کاهنده لایه اوزون و ارسال آن به مجلس است. این مصوبات هدیه دولت به دوستداران محیط زیست  است.

علی باقری کنی  سرپرست وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تصریح کرد: آژانس یک نهاد فنی است و انتظار می‌رود همه کشورها از جمله کشورهای عضو شورای حکام براساس رویکرد فنی آژانس رفتار کنند. رویکرد غیرسازنده برخی از کشورهای عضو در زمینه استفاده از ظرفیت آژانس در مسیر اهداف سیاسی، قطعاً به ضرر هویت آژانس و نقش‌آفرینی آن و نیز نقش تخصصی‌اش خواهد بود.

میثم لطیفی  رئیس سازمان اداری استخدامی تاکید کرد: تغییری در آزمون‌های استخدامی نخواهیم داشت و هیچ کاری در حوزه اداری و استخدمی را متوقف نمی کنیم. این آزمون‌ها سر وقت خود برگزار خواهد شد.

پیمان جبلی  رئیس سازمان صداوسیما  با اشاره به اینکه   رسانه ملی هم مثل بقیه دستگاه‌های درگیر در حوزه انتخابات با یک شرایط پیش‌بینی نشده مواجه شد، افزود: با همت و جدیت همکاران ما در صداوسیما، تقریباً تمام زیرساخت‌ها برای برگزاری مناظره‌ها و دیگر برنامه‌های انتخاباتی آماده شده اما طبیعتاً تا قبل از اعلام نظر نهایی شورای نگهبان هیچکدام از این پیش‌بینی‌ها قطعی نیست.

انسیه خزعلی  معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری درباره لزوم رعایت اخلاق در رقابت‌های انتخاباتی، اظهار کرد: اگر تقید نامزدهای انتخابات به دین و فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی ما بیشتر انجام شود، شاهد برخی بداخلاقی‌ها که در برخی دوره‌های انتخابات انجام شده، نخواهیم بود.