وزیر خارجه هند از بازگشت چهارمین گروه از اتباع هندی جامانده در ایران شامل ۵۳ نفر به کشورشان خبر داد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«سوبرامانیام جایشنکار» وزیر خارجه هند از بازگشت چهارمین گروه از اتباع هندی جامانده در ایران در پی شیوع کرونا و لغو یک طرفه پروازها از سوی هند خبر داد و گفت: ۵۳ نفر از شهروندان هند شامل ۵۲ دانشجو و یک معلم از تهران و شیراز به هند بازگشتند.
وی افزود: با این تعداد، تاکنون ۳۸۹ تبعه هندی از ایران به هند بازگشته‌اند.

وزیر خارجه هند از تلاش‌های تیم حاضر در ایران و مقامات ایرانی قدردانی کرده است.

«سوبرامانیام جایشنکار» وزیر خارجه هند همچنین پیش از این از بازگشت ۲۳۴ تبعه هندی شامل ۱۳۱ دانشجو و ۱۰۳ زائر جامانده در ایران به این کشور خبر داده بود.
وزیر خارجه هند روز جمعه ۲۳ اسفند (۱۳ مارس)  نیز در توئیتی اعلام کرد که دومین گروه از زائران هندی شامل ۴۴ نفر به هند بازگشته‌اند.
از سوی دیگر، روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند ماه نیز ۵۸ زائر هندی جا مانده در ایران توسط یک فروند هواپیمای C-۱۷ متعلق به نیروی هوایی هند به کشورشان بازگشتند.

وزیر خارجه هند پیش از این در توئیتر اعلام کرده بود که این کشور نسبت به تسهیل روند بازگرداندن اتباع خود از ایران متعهد است. لازم به ذکر است، یک تیم پزشکی از هند برای غربالگری اتباع هندی و فراهم کردن زمینه بازگشت آنها به ایران اعزام و اقدام به غربالگری از این افراد کرده است.

براساس آماری که پیش از این اعلام شده بود یک هزار و ۲۰۰ شهروند هندی که اکثر آن‌ها دانشجو و زائر هستند در ایران حضور دارند.

به گزارش فارس، به دنبال تصمیم ناگهانی و بدون اعلام قبلی دولت هند مبنی بر اعمال محدودیت و لغو همه پروازهای ایران ایر (به مقصد بمبئی) و ماهان به مقصد دهلی از روز چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۸ جمع زیادی از مسافران ایرانی و هندی که بر اساس برنامه قبلی قصد تردد بین دو کشور را داشتند، با مشکلات عدیده و غیر منتظره‌ای مواجه شدند. تعدادی از هموطنان ایرانی که در هند حضور داشتند و بعد از لغو پروازها با مشکل روبرو شده بودند٬ با یک فروند هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان که نمونه‌های آزمایش اتباع هندی در ایران را به دهلی نو برده بود٬ موفق به بازگشت به ایران شدند و گروه دوم و در واقع آخرین گروه از ایرانیان جا مانده از پروازها در هند شامل ۹۷ نفر، صبح دیروز (یکشنبه) ۲۵ اسفند ماه از دهلی‌نو به تهران بازگشتند.

بر این اساس، در حال حاضر هیچ تبعه ایرانی گرفتار در هند به واسطه توقف پروازها حضور ندارد و اگر هم چند نفری باقیمانده باشند، این حضور به انتخاب خودشان بوده است. البته، قرار است چندین پرواز دیگر برای بازگرداندن زائران و اتباع هندی از ایران به هند برقرار شود که هموطنان ایرانی که به هر صورت موفق به بازگشت به کشور نشده‌اند، می‌توانند در صورت تمایل با این پروازها به ایران بازگردند

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .