ایرنا/ نشریه فرانسوی لوموند در گزارشی تحلیلی اعلام کرد: دستگاه دیپلماسی آمریکا با سنگ‌اندازی و کارشکنی که در اقدامات خود علیه تهران تاکنون با شکست مواجه شده، درصدد تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران و بی‌اثر کردن «برجام» است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش روزنامه فرانسوی «لوموند»، در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و شانس اندک «دونالد ترامپ» برای پیروزی در این انتخابات، او و «مایک پمپئو» این روزها به تقلا افتاده و تمام توان خود را به کار بسته‌اند تا سیاست خصمانه خود علیه ایران را به نحوی به نتیجه رسانده و توافق مشترک هسته‌ای (برجام) را برای همیشه بی‌اثر سازند.  

لوموند افزود: ترامپ در سال ۲۰۱۷ از برجام خارج و خود را از منافع آن محروم ساخت، در حالی‌که سایر طرف‌های اروپایی، چین و روسیه کماکان خود را پایبند این توافق دانسته و اکنون «جو بایدن» در صورت پیروزی در انتخابات ممکن است، بتواند به احیای این توافق کمک کند. به همین دلیل دولت ترامپ تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا هرگونه شانس و زمینه‌های تحقق چنین دستاوردی را در آینده از بین ببرد.  

این روزنامه فرانسوی در ادامه تصریح کرد: البته مسیری که دولت ترامپ در این زمینه انتخاب کرده، ناهموار است. شورای امنیت سازمان ملل متحد به محلی برای اعمال سیاست خصمانه واشنگتن علیه تهران مبدل شده است.

لوموند همچنین به توئیتی از «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران اشاره کرد که در آن آمده است: اجازه دادن به آمریکا برای نابودی دائمی برجام، بازگشت به قانون جنگل است». 

کمتر از سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت ترامپ سرنوشت خود را در سیاست خارجی به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گره زده است و می‌خواهد از آن برای تبلیغات استفاده کند.  پس از چند روز کش و قوس درباره قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید ممنوعیت فروش تسلیحاتی به ایران، سرانجام نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد از رئیس دوره‌ای شورای امنیت خواست تا آخرین نسخه اصلاح شده قطعنامه پیشنهادی را در دستور کار قرار دهد. به همین منظور ایالات متحده این روزها شورای امنیت را به مکانی برای پیاده‌سازی سیاست‌های یکجانبه خود مبدل ساخته و در حالی با ایران هراسی و تهدید به تحریم، رویای نابودی کامل برجام را در سر می‌پروراند که با نقض‌های گسترده و آشکار حقوق بین‌الملل به رکورددار بدعهدی در جهان شهرت یافته است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، یکی از مهمترین دستاوردهای‌ دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی است که ضمن صحه گذاشتن بر توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، نه تنها تهران را از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد خارج کرده و چارچوب لغو تحریم‌ها را رسمیت و مشروعیت بخشید، بلکه بر اساس آن در ۲۷ مهرماه امسال، چهار دهه محدودیت علیه توانمندی‌های دفاعی ایران پایان خواهد یافت.