«حسن موسویان» مقام پیشین امنیت ملی ایران در مناظره ای با «کریستن فونتن رز» مقام امنیتی پیشین آمریکا، اظهار داشت خروج ترامپ از برجام، ضربه بزرگی به صلح و امنیت جهان زده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«سید حسن موسویان» مسئول پیشین کمیته سیاست خارجی دبیرخانه شورای امنیت ملی ایران و «کریستن فونتن رز» مدیر پیشین حوزه خلیج فارس در شورای امنیت ملی آمریکا درباره موضوع «امنیت آمریکا بعد از خروج ترامپ از برجام» با یکدیگر به مناظره پرداختند.

فونتن رز در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا با خروج ترامپ از برجام و ترور سردار قاسم سلیمانی امن تر شده است، بیان کرد: آمریکا به دو دلیل امنیت بیشتری دارد؛ یکی به دلیل تامین امنیت آمریکایی ها در منطقه؛ چراکه گروه های وابسته به ایران ضعیف تر شده و دلیل دیگر آنکه قدرت موشکی ایران کاهش یافته؛ چرا که در واقع توان مالی ایران از بین رفته است.

همچنین موسویان در پاسخ به سوال مذکور اظهار داشت: من معتقدم امنیت آمریکا کاهش یافته است. عدم اشاعه سلاح های هسته ای، جزء لاینفک امنیت جهانی است. برجام جامع ترین و کامل ترین سند تاریخ عدم اشاعه هسته ای است. ترامپ با نابودی برجام، ضربه بزرگی به تحقق عدم اشاعه سلاح های هسته ای و صلح و امنیت جهانی زده است.

وی افزود: درست است که ترامپ با تحمیل گسترده ترین تحریم ها، موجب صدها میلیارد دلار خسارت اقتصادی به ایران شده که طبیعتا تاثیر منفی بر امنیت ایران نیز داشته است؛ اما با خروج ترامپ از برجام؛ ایران دامنه فعالیت های هسته ای و غنی سازی خود را گسترش داد که آمریکایی ها خودشان این امر را مغایر امنیت آمریکا می دانند.

این مقام پیشین امنیت ملی آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا ادعای سازمان های امنیتی آمریکا مبنی بر دخالت ایالات متحده در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری که برخی نیز معتقدند این امر از سیاست های ترامپ نشات گرفته، صحت دارد یا خیر؛ تصریح کرد: این تفسیر غلط از سیاست های ترامپ است. البته آمریکا و ایران هر دو متقابلاً از یکدیگر درک اشتباهی دارند؛ آمریکا با سیاست فشار حداکثری می خواهد که سرمایه گذاری های ایران روی گروه های مبارز در منطقه و همچنین توان موشکی تهران را کاهش داده تا این بودجه صرف بهبود وضع اقتصادی مردم شود. ایرانی ها نیز معتقدند با گسترش دامنه فعالیت های هسته ای خود، ترامپ را مجبور به بازگشت به برجام و میز مذاکره خواهند کرد.

مقام پیشین امنیت ملی ایران نیز در پاسخ به سوال مذکور خاطرنشان کرد: همه نهادهای امنیتی و نظامی آمریکا معتقدند که با خروج ترامپ از برجام، جنگ سایبری بین دو کشور گسترش یافته است که این خود اثبات می کند که تهدیدات امنیتی علیه آمریکا افزایش یافته است. ایالات متحده مدعی است که ایران در انتخابات آمریکا مداخله می کند. اگر این ادعا درست باشد، این هم دلیل دیگری بر افزایش تهدیدات امنیتی آمریکا بعد از خروج از برجام است. البته ایران هم ادعاهای مشابه متقابل دارد.

فونتن رز در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه موضوع ایران و امنیت ملی در انتخابات آمریکا تاثیر گذار خواهد بود؛ گفت: :این امر تاثیر مهمی دارد؛ چرا که می تواند روند زندگی ما آمریکایی ها و سیستم حکومتی ما را نابود کند. اما اگر شعارهای دو طرف به ویژه ایران تغییر کند و ایران تمایلات منفی خود علیه آمریکا را کاهش دهد، موضوع ایران می تواند در انتخابات کمتر شعله ور شود.

موسویان نیز در پاسخ به سوال مذکور عنوان کرد: روند فعلی افزایش تخاصمات آمریکا علیه ایران، هیچ کمکی به امنیت آمریکا و صلح و ثبات منطقه نخواهد کرد. ایران یک قدرت مهم منطقه ای است و آمریکا هم یک قدرت جهانی؛ تا زمانی که همکاری این دو قدرت تحقق نیابد، امیدی به حل و فصل بحران های این منطقه نخواهد بود.