رضا کیانیان در لایو جنجالی خود گفت: اسم محدود کردن فضای مجازی را گذاشته اید صیانت؟چرا یک عده باید برای ملت تصمیمم بگیرند؟ممردم خودشان عاقل و بالغ هستند...

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رضا کیانیان بازیگر شناخته شده و خوب کشورمان است. رضا کیانیان فقط یک بازیگر نیست و در سایر زمینه‌های هنری هم دستی بر آتش دارد. رضا کیانیان طرفداران بسیاری دارد.رضا کیانیان (زاده ۲۹ خرداد ۱۳۳۰، تهران) بازیگر سینما، تئاتر، تلویزیون و نویسنده ایرانی است.

رضا کیانیان

در ادامه واکنش های دنباله دار به طرح صیانت از فضای مجازی که هنوز هم اطلاع رسانی گسترده ای در مورد آن وجود ندارد، رضا کیانیان بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون به این طرح واکنش نشان داده و گفت که وظیفه مجلس صیانت از مردم در برابر گرانی و دزدی و نه محدود کردن اینترنت و فضای مجازی استدر مصاحبه ای که محمد تاجیک با کیانیان داشته، این بازیگر سینما و تلویزیون در پاسخ به سوال تاجیک که می پرسد اوضاع را چگونه می بیند، چنین می گوید: «ببینید اوضاع رو جوری نمی بینم برای اینکه من نه پیشگو هستم نه پس گو، همینجوری حس خودم رو همیشه می نویسم به عنوان یک شهروند، نه به عنوان اینکه چون مثلاً نماینده کسی هستم، بعضی ها توی کامنت ها می نویسند که هنرمندی که صدای ما را به دیگران می رسانی. من اصلاً صدای کسی را به جایی نمی رسانم. من حرف خودم رو فقط می زنم… طرح صیانت اسمش هست صیانت از فضای مجازی، صیانت یعنی چی؟ اولاً چرا عربی حرف می زنید؟ فارسی حرف بزنید که ما هم بفهمیم… یعنی نگهداری و حفاظت از فضای مجازی. خب مگه ماها چلاقیم، خودمان بلد نیستیم که حفاظت کنیم؟ یک عده دیگری باید بیان برای ملت تصمیم بگیرن و از ملت حفاظت کنن؟ مگر ملت گله گوسفندن که برشان دارن ببرن جایی؟ ما هم عاقلیم هم بالغیم و هم خوب می فهمیم. یعنی من مطمئنم، من که هیچی، جوونای این مملکت از کل مجلس ما روی همدیگه اینترنت رو بهتر می فهمن… و با اینترنت بهتر از همه اونا بلدن کار کنن. خب اونا میخوان از اینا صیانت کنن؟».

زندگی شخصی

رضا کیانیان در سال ۱۳۳۰ در محله میدان خراسان تهران به دنیا آمد. به گفته خودش، پدرش معروف به حسین تهرانی، باستانی کار قدیمی تهران و همدوره هفت کچلون و حسین رمضون یخی بود. رضا دومین فرزند خانواده و دارای ۴ برادر و دو خواهر می‌باشد. او در ۱ سالگی به همراه خانواده به مشهد نقل مکان کرد. در مشهد علاوه بر گذراندن دوران تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، در حوزه علمیه مشهد به تحصیل دروس فقهی و اسلامی نیز پرداخت. اولین استاد بازیگری او برادرش داوود بود که در سال ۱۳۴۵ وی را در نمایشنامه از پانیفتاده‌ها به قلم غلامحسین ساعدی کارگردانی کرد. رضا به مدت سه سال در گروه تئاتر برادرش داوود فعالیت داشت. وی در سال ۱۳۵۵ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته تئاتر فارغ‌التحصیل شد.همسر او هایده قراچه داغی، خواهرزادهٔ سهراب سپهری است.

رضا کیانیان

فعالیت‌های هنری

کیانیان فعالیت در سینما را از سال ۱۳۶۸ با حضور در فیلم تمام وسوسه‌های زمین ساخته حمید سمندریان آغاز کرد. کیمیا ساخته احمدرضا درویش نخستین کار قابل توجه او بود. آژانس شیشه‌ای نقطه اوج او در سینما بود، وی در شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم آژانس شیشه‌ای جایزه بهترین بازیگر نقش دوم را گرفت و در سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم کیمیا کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد نقش دوم بود. فیلم‌های سگ‌کشی، سینما سینماست، گاهی به آسمان نگاه کن، ماهی‌ها عاشق می‌شوند، یک حبه قند، فرش باد، یک تکه نان، روبان قرمز و کفشهایم کو؟ از کارهای شاخص او به‌شمار می‌رود و کیانیان در این آثار بازی‌های متفاوت و فوق‌العاده‌ای را به نمایش گذاشت. او برای بازی ماندگارش در فیلم خانه‌ای روی آب نیز سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را از بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر بدست آورد. معروف‌ترین نقش تلویزیونی رضا کیانیان نقش جمشید در سریال شلیک نهایی به کارگردانی محسن شاه‌محمدی می‌باشد. شهرت و محبوبیت کیانیان در نقش جمشید چنان بود که مدل مو و لباس‌های جمشید در میان جوانان و به نام مدل جمشیدی رایج شد. به‌طور یقین بحث برانگیزترین و جنجالی‌ترین نقش تلویزیونی وی در سریال‌های، کیف انگلیسی در نقش یک روحانی مسن و در دوران سرکشی در نقش یک قاضی می‌باشد. برجسته‌ترین کار کیانیان در تلویزیون بازی وی در سریال مختارنامه در نقش عبدالله بن زبیر، خلیفه بزرگ زبیری در مکه است که علاوه بر آن که متفاوت‌ترین نقش هنری وی محسوب می‌شود، اولین کار تاریخی کیانیان در نقش یک شخصیت خاکستری است. وی یکی از بازیگران ثابت مجموعه تلویزیونی وکلای جوان نیز بوده‌است. قلب یخی، شاهگوش و شهرزاد نیز آثار او در بخش نمایش خانگی به حساب می‌آید. در سال ۲۰۱۴ از وی برای ایفای نقش در سریال میهن دعوت شد، اما کیانیان این پیشنهاد را رد کرد، وی در اینباره گفت: هرگز دوست ندارم در اثری بازی کنم که به ملتم توهین کنند. نمایش‌های آنتیگونه، خرده بورژوا، چهره‌های سیمون ماشا، ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی و یادگار سال‌های شن از جمله کارهایی است که کیانیان از سال ۱۳۴۵ به بعد در عرصه تئاتر در آن‌ها بازی کرده‌است. او در فروردین ۱۳۸۹ با بازی در نمایش پروفسور بوبوس به کارگردانی آتیلا پسیانی بعد از ۶ سال دوری از تئاتر دوباره به تئاتر بازگشت.

کیانیان علاوه بر فعالیت‌های هنری و بازیگری، به فعالیت‌های دیگری نیز مشغول است.

رضا کیانیان