وزیر خارجه دولت وفاق ملی لیبی در دیدار «محمدرضا رئوف شیبانی» سفیر آکردیته جمهوری اسلامی در طرابلس بر تقویت مناسبات دوجانبه با ایران تأکید کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«محمدرضا رئوف شیبانی» سفیر آکردیته جمهوری اسلامی ایران در لیبی که روز گذشته (شنبه) در دیدار با «فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی استوارنامه خود را تقدیم وی کرد، با «محمد سیاله» وزیر خارجه این دولت نیز دیدار و به گفت‌وگو پرداخت.

خبرگزاری لیبی به نقل از بخش مطبوعاتی وزارت خارجه لیبی درباره این دیدار نوشت: وزیر خارجه دولت وفاق ملی لیبی در این دیدار ضمن استقبال از سفیر جدید ایران، بر تعمیق روابط تاریخی، برادرانه و اسلامی فیمابین لیبی و ایران تأکید کرد.

بر این اساس، وزیر خارجه دولت وفاق ملی لیبی در این دیدار به اهمیت تقویت همکاری‌های دوجانبه و برقراری تماس‌ها و رفت و آمدها به ویژه بین بخش‌های اقتصادی عمومی و خصوصی همچون اتاق‌های بازرگانی و شورای بازرگانان و همچنین مشورت و هماهنگی در مجامع بین‌المللی اشاره کرد.

محمدرضا رئوف شیبانی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از تصدی‌اش به این سمت اعلام کرد که همه تلاش خود را برای تقویت مناسبات و برگزاری کمیته مشترک در اولین فرصت ممکن انجام خواهد داد.

سفیر آکردیته جمهوری اسلامی ایران در طرابلس همچنین آمادگی ایران را برای ارائه هرگونه کمک به دولت وفاق ملی لیبی به منظور حل بحران در این کشور و بازگشت ثبات، توسعه و رفاه به مردم لیبی اعلام کرد.

«محمدرضا رئوف شیبانی» سفیر آکردیته جمهوری اسلامی ایران در لیبی دیروز (شنبه) چهارم بهمن ماه در مراسمی استوارنامه خود را تقدیم «فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی کرد. در این مراسم «محمد سیاله» وزیر خارجه دولت وفاق ملی لیبی نیز حضور داشت.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لیبی بعد از تشدید بحران و وخامت اوضاع امنیتی در این کشور، به تونس منتقل شد. در آن زمان «حسین اکبری» سفیر پیشین ایران در لیبی عهده‌دار این سمت بود که بعد از پایان دوره سفارت اکبری، فردی برای این سمت تعیین نشده بود.

با ورود رئوف شیبانی به تونس برای تصدی سفارتخانه ایران در این کشور آفریقایی، او از سوی محمدجواد ظریف به عنوان سفیر غیرمقیم در تونس پیشنهاد و مورد موافقت حسن روحانی رئیس جمهور قرار گرفت.

در همین خصوص رئوف شیبانی در گفت‌وگویی با خبرنگار فارس ابراز امیدواری کرد که با حمایت مسؤولان عالی دو کشور شاهد رشد و توسعه مناسبات دوجانبه تهران و طرابلس باشیم.

وی کمک به مردم لیبی برای عبور از بحران کنونی و برقراری ثبات و امنیت در این کشور را از جمله اهداف جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و افزود: رشد و تقویت همکاری‌های دوجانبه به خصوص در ابعاد اقتصادی از جمله تعیین مسؤولان کمیسیون مشترک اقتصادی از سوی دو کشور و پس از آن تشکیل شورای مشترک بازرگانان ایران و لیبی نیز در دستورکار قرار خواهد داشت.

به گزارش فارس، رئوف شیبانی دی ماه سال گذشته (۱۳۹۸) برای تصدی سفارتخانه ایران وارد تونس شد.

«محمدرضا رئوف شیبانی» پیش از آن پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه بوده است. کاردار در قبرس، رئیس دفتر حفاظت منافع در مصر، سفیر ایران در بیروت از جمله در دوران جنگ ۳۳ روزه، معاون خاورمیانه و مشترک المنافع وزارت خارجه و سفیر ایران در دمشق آن هم به مدت پنج سال، از جمله سمت‌های رئوف شیبانی در دوران فعالیتش در وزارت خارجه است. پیش از او «مصطفی بروجردی» عهده‌دار سفارتخانه ایران در تونس بود و پس از بازگشت بروجردی از محل ماموریت، «کیوان ایمانی» به عنوان سرپرست موقت در سفارت ایران در تونس به فعالیت پرداخت.