فرارو/ ظاهرا در این جلسه یکی از مسائل مهم این بوده که آیا ظریف در انتخابات نامزد خواهد شد؟ براساس روایت ها او قویا این موضوع را رد کرده است. حتی شایعه شده که ظریف دست روی قرآن گذاشته و تاکید کرده نامزد نمی شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امورز خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاضر شد تا به سوالات نمایندگان درباره فایل صوتی لو رفته از او پاسخ دهد. ظاهرا در این جلسه بحث داغی میان نمایندگان و وزیر خارجه درباره حضور احتمالی او در انتخابات به وجود آمده است. 

براساس گزارش ها این جلسه سه ساعت به طول انجامیده و 12 نفر از نمایندگان از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سایر کمیسیون‌ها دیدگاه و نقطه نظرات خود را در مورد انتشار این فایل صوتی با رئیس دستگاه دیپلماسی کشور مطرح کردند.

ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون درباره جزییات جلسه گفت: " انتقاد از ایجاد دو قطبی بین میدان و دیپلماسی در بین افکار عمومی و در مغایرت با منافع ملی، عدم دقت در انجام این مصاحبه با مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، آثار منفی این فایل در روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف و همسایه و تأکید بر جایگاه والای سردار سلیمانی به عنوان قهرمان ملی در افکار عمومی از جمله نکاتی بود که نمایندگان در این جلسه به آن اشاره داشتند."

او افزود: «وزیر امور خارجه در پاسخ به صحبت‌های نمایندگان و در خصوص روند طراحی و انجام این مصاحبه تأکید کرد: در دولت تصمیم گرفته شد برای انتقال تجربیات وزرا به افرادی که در آینده مسئولیت می‌پذیرند، مصاحبه‌هایی انجام شود و در همین چارچوب قرار بود حداکثر 60 تا 90 دقیقه از این مصاحبه عمومی شود و برای انجام این مصاحبه نیز بین طرفین توافقی انجام شد و نامه‌ای امضا شد که مباحث مطرح شده به هیچ وجه بدون رضایت منتشر نشود اما متأسفانه این روند رعایت نشده است.»

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: "وزیر امور خارجه در این جلسه فرمایشات رهبری را پایانی بر بحث‌های کارشناسی دانستند و به سابقه رفاقت خود با سردار سلیمانی اشاراتی داشتند و اظهار کردند که به هیچ وجه به دنبال تخریب جایگاه ایشان نبوده‌اند و به هیچ وجه نیز با ایده دوقطبی سازی میان میدان و دیپلماسی موافق نبوده و آن را دنبال نکرده‌اند و اعتقادشان این است که میدان و دیپلماسی کنار هم می‌تواند منافع ملی را تأمین کند."

شایعه قسم انتخاباتی 

ظاهرا در این جلسه یکی از مسائل مهم این بوده که آیا ظریف در انتخابات نامزد خواهد شد؟ براساس روایت ها او قویا این موضوع را رد کرده است. حتی شایعه شده که ظریف دست روی قرآن گذاشته و تاکید کرده نامزد نمی شود. 

اما امروز یک عضو کمیسیون امنیت ملی این شایعه را رد کرد. 

ابراهیم رضایی گفت: "به هیچ‌وجه چنین چیزی نبوده است و کاملا آن را تکذیب می کنم. آقای ظریف پیش از این هم در کمیسیون تاکید کرده بود که کاندیدا نمی‌شود." 

او افزود: "آقای ظریف پیش از این در جلسات کمیسیون امنیت ملی گفته بود که کاندیدا نمی شود و روز گذشته هم این را برای چندمین بار تکرار کرد." 

بنا به گفته این نماینده مجلس "آقای ظریف توضیح داد که برایش حجت نشده که کاندیدا شود. او گفت که نمی خواهد مذاکرات انتخاباتی باشد و نباید مذاکرات را به انتخابات گره زد و قصد و بنایی برای حضور در انتخابات ندارد."

رضایی همچنین اظهار کرد: «آقای ظریف این را هم بیان داشت که هیچ گاه خطی و اصلاح طلب نبوده. حتی گفت به اصلاح طلبان بگویید دست از سرم بردارند. آن ها قبلا هم سراغ من آمده بودند. هشت سال پیش هم آمدند و به آن ها گفتم که یک نفر دیگر را پیدا کنید.»

در جلسه علنی روز گذشته مجلاس نیز انتقادات زیادی از محمد جواد ظریف به خاطر سخنانش در فایل صوتی او صورت گرفت. قرار است دو کمیته تحقیق و تفحص در این رابطه کار خود را آغاز کنند.