ایرنا نوشت: وزیر خارجه آمریکا با اتهام‌زنی به ایران به خاطر فعالیت‌های منطقه‌ای، دستیابی به توافق در زمینه هسته‌ای را ضروری دانست و گفت ما می‌دانیم چه تحریم‌هایی با برجام ناسازگارند و باید برداشته شوند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

آنتونی بلینکن روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری ای بی سی نیوز، درباره تحریم‌های ضد ایرانی، اظهار کرد: ایران، فعالیت‌های زیادی همچون آنچه که او تامین مالی گروه‌های افراطی و در مقیاس وسیع‌تر، حمایت از گروه‌های تروریستی خواند، انجام می‌دهد.

وی مدعی شد: آن‌ها از نیابتی‌های بسیار خطرناک خود که در سراسر منطقه خاورمیانه اقدامات بی‌ثبات‌ساز دارند، حمایت می‌کنند و تسلیحات خود را گسترش می‌دهند.

بلینکن ادامه داد: ایران با سلاح اتمی یا توانایی دستیابی سریع آن، با معافیت مجازات بیشتری، این کارها را انجام خواهد داد. این مساله برای اینکه مشکل هسته‌ای را در درون جعبه قرار دهیم، توافق هسته‌ای را ضروری می‌سازد که این کار را می‌کند.

وی اضافه کرد: البته تعداد زیادی از اقداماتی که اکنون انجام می‌شود، در طول سال‌های پیش در دولت سابق تحت "فشار حداکثری" ادامه داشت و ما هیچ دستاوری از آن سیاست، ندیدیم.

وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد: نخستین کاری که باید انجام دهیم بازگرداندن مشکل هسته‌ای به درون جعبه است و به همین علت اگر ایران به تعهدات برجامی پایبند شود ما هم همین کار را می‌کنیم. سپس از این توافق به عنوان سکویی برای توافق در سایر زمینه‌ها استفاده خواهیم کرد.

بلینکن یادآور شد: ما پنج دوره مذاکره غیر مستقیم با ایران در وین داشته‌ایم تا مشخص شود که هر طرف چه اقدامی باید انجام دهد. ما می‌دانیم چه تحریم‌هایی که با توافق ناسازگارند باید برداشته شوند.

وی گفت: از آن طرف، ایران هم می‌داند چه اقداماتی را باید برای برنامه هسته‌ای خود انجام دهد اما هنوز ندیده‌ایم که آیا ایران آماده تصمیم‌گیری برای انجام کاری است که باید انجام دهد. این آزمونی است که ما هنوز پاسخش را ندیده‌ایم.