نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به بیان توضیحاتی درباره برنامه‌هایش در دولت آینده پرداخت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه ایران ما در شبکه جام جم اظهار کرد: من سرباز وطن هستم و از ۱۷ سالگی وارد عرصه سیاست شدم. من با مهدی زین الدین و حسن باقری سازمان سپاه را شکل دادیم و در سن ۲۷ سالگی با حکم امام خمینی (ره) فرمانده سپاه شدم.

رضایی تاکید کرد: در سال ۷۶ از سازمان سپاه  وارد عرصه سیاست شدم و بعد از جنگ وارد حیطه اقتصاد شدم و در این رشته تحصیل کردم زیرا دغدغه اقتصاد و معیشت مردم را داشتم. در دو انتخابات قبلی که شرکت کردم تمام دغدغه من پیشرفت ایران و معیشت مردم ایران است. مهمترین هدف من این است ایران بزرگ اقتصادی را در کنار ایران سیاسی، امنیتی و دفاعی درست کنم.

 این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه از وضعیت اقتصاد ایران ناراضی و دلخور هستم، اظهار کرد: با اینکه هیچ گاه در دولت‌، مجلس‌ و قوه قضاییه نبودم، اما همیشه به آنها کمک کردم و سیاست‌های کلی مورد نظر رهبر انقلاب را به آنها اعلام می‌کردیم و انتظار داشتیم این سیاست‌ها اجرا شود، اما این دولت‌ها هیچ گاه به این مسائل عمل نکردند.

رضایی عنوان کرد: امیدوارم با رای مردم فرصت دیگری برای سربازی پیدا کنم و کشور را به شکوه اقتصادی برسانیم. هیچ کسی به اندازه من خسارات ناشی از جنگ و آوارگی و کشته شدن بی‌گناهان را ندیده و نمی‌داند من در کوران این اتفاقات بودم. مردم فکر نکنند من چون نظامی هستم دنبال جنگ هستم؛ من دنبال امنیت و آرامش هستم البته متجاوزان بدانند من و بسیاری از جوانان کشور سینه خود را سپر ایران اسلامی می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم حوادث تلخ ۲۰۰ سال گذشته رخ دهد. ما دنبال خاموش کردن جنگ‌هایی هستیم که سیاستمداران دنیا به دنبال آن هستند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اولین دغدغه من اصلاح مدیریت کشور است. شکل تصمیم سازی و تصمیم گیری و نوع گزینش زمامداران و نوع ارتقا مدیران کشور موجب شده اوضاع عجیبی حاکم شود. هر مدیری می‌آید تجربه گذشته را از بین می‌برد. دنبال تغییر ساختار دولت هستم از این‌رو ایالت‌های اقتصادی را راه می‌اندازم و دست سیاستمداران را از اقتصاد قطع می‌کنم تا با ایجاد تورم دست در جیب مردم نکنند. ایالت‌های اقتصادی طرح بومی شده واگذاری اختیارات به استان‌ها و مناطق کشور است. باید نهاد دولت در ایران اصلاح شود.

رضایی بیان کرد: مسئله دوم اصلاح اقتصادی کشور است. سیاست‌های مالی و پولی و ارزی را درست می‌کنیم و دیپلماسی اقتصادی را قوی می‌کنیم. سفارتخانه‌های ما تبدیل به دستگاه‌های تشریفاتی شده اند سفارتخانه نباید خوابگاه و هتلداری باشد بلکه باید جذب سرمایه کنند.

وی اضافه کرد: دغدغه سوم من پایدارسازی امنیت در کشور است. نیاز به فناوری‌های جدید در امنیت داریم به خصوص در اطلاعات و امنیت این امر ضروری است و این آلودگی امنیتی در کشور را پاکسازی می‌کنیم تا مردم ایران مطمن باشند می‌توانند برنامه ریزی کرده و با آرامش زندگی کنند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: به ایرانیان خارج از کشور قول‌هایی می‌دهم که عمل کنم و تضمین می‌کنم. شورای عالی ایرانیان خارج از کشور را درست می‌کنم و معاونت منافع و سرمایه‌های ملی را بنا می‌کنم. من ایرانیان خارج از کشور را از سرمایه‌های داخلی جدا نمی‌بینم. ۱۰۰ میلیون فارسی زبان در خارج از ایران داریم که آنان را نیز ایرانی می‌دانیم. شعار نمی‌دهم آن‌ها دلشان در گرو پیشرفت بزرگ است هرچند تفاوت‌هایی دارند.

گاز ما مفت در حال از بین رفتن است

وی گفت: اعزام دانشجو به خارج از کشور هدفمند خواهد شد. چرا باید از آمریکا و اروپا مشاور بیاوریم تا در زمینه گردشگری کاری انجام دهیم. ایرانیان طرح‌های پژوهشی در این زمینه دارند که در اروپا خریدار دارد. ایرانیان عزیز را در خارج در پروژه‌های ملی سهیم می‌کنم. امیدوارم از کویر‌های بزرگ ایران بتوانیم میلیون‌ها هزاران مگاوات برق تولید کنیم. گاز ما مفت در حال از بین رفتن است و با ادامه این مسیر واردکننده گاز می‌شویم و با پروژه‌های طراحی شده و مشارکت سرمایه‌های خارجی، این مسئله حل می‌شود.

اجازه نمی‌دهم کسی صاحب امضای طلایی باشد

رضایی درباره مبارز به فساد بیان کرد: باید با علل فساد مبارزه کنیم اولین علت فساد تبعیض است و تا این مسئله در کشور حل نشود فساد ادامه دارد. تبعیض را با قدرت حل می‌کنم و اجازه نمی‌دهم کسی صاحب امضای طلایی باشد و از راه قانونی فساد کند. موضوع دوم در این بخش این است که بازرسی نباید فقط در قوه قضاییه باشد مبارزه با فساد باید از مدیران دولتی آغاز شود و سازمان بازرسی دولتی ایجاد می‌کنم تا از شکل گیری فساد در نطفه جلوگیری شود. اجازه نمی‌دهم ۷ سال فسادی باشد تا گزارش آن به قوه قضاییه برسد. یکی از مهمترین وظایف مدیران کشور مبارزه با فساد است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: مسئله سوم مقررات است که باید یکپارچه شود. در شرایط کنونی هر کسی با تکیه بر قانونی دست به فساد می‌زند. معاونت حقوقی خودم را مامور می‌کنم تا یکپارچگی قوانین را ایجاد کنند. این‌گونه کسی نمی‌تواند از ایرانیان خارج از کشور طلب رشوه کند. شفاف سازی را نیز تقویت می‌کنم. این مسئله را از خودم و خانواده ام و مدیرانم شروع می‌کنم.

رضایی تصریح کرد: مبارزه با فساد از خود ما شروع می‌شود سالم سازی رودخانه‌ای است که باید از سرچشمه شروع شود. باید از رئیس جمهوری و خانواده و اطرافیانش این موضوع آغاز شود. من زندگی پاکی داشتم. تا زمانی که در سپاه بودم کسی جرات نکرد کاری انجام دهد. هروقت جایی اطلاع پیدا کردم بدون ملاحظه سراغشان رفتم. این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: چند مشکل داریم که از هموطنان خارج از کشور درخواست کمک دارم. از ابتدای انقلاب موضع گیری غلط در کشور‌های اروپایی و منطقه علیه ما و پیشرفت ما شکل گرفته و ما نیاز داریم اهداف و برنامه‌های دولت را از طریق شما به عنوان دیپلماسی عمومی ارائه کنیم تا همه بدانند دنبال صلح و امنیت در منطقه هستیم. این اطلاع رسانی را انجام دهید و ما برنامه‌های خود را به شما تحویل می‌دهیم و شما با ارتباطات خود با مقامات خارجی و نخبگان و آکادمی‌ها به ما کمک کنید تا ایران را درست معرفی کنیم.

رضایی گفت: از عدم آگاهی سوءاستفاده‌های زیادی صورت گرفته است. در کنار دیپلماسی رسمی و عمومی، دیپلماسی علمی را توسعه می‌دهم. ما ایرانیان فرهیخته‌ای را داریم که می‌توانند ارتباط ایران با بزرگترین دانشگاه‌های دنیا را شکل دهند. من در خط اول این دیپلماسی در کنار شما هستم.

ظرف ۸ سال حداقل ۲۰ سال ایران را پیش می برم

وی تصریح کرد: می‌خواهم ظرف ۸ سال حداقل ۲۰ سال ایران را پیش ببرم. اقتصاد را می‌دانم مدیریت و شجاعت لازم را دارم و ریسک پذیری دارم و می‌خواهم با کمک جوانان کشور و ایرانیان خارج از کشور جهشی ایجاد کنیم. به ایرانیان خارج از کشور قول می‌دهم اگر به ما کمک کنید هیچ کس نمی‌تواند مانع شما باشد و برای سرمایه گذاری شما و انتقال دانش فنی، اجازه نمی‌دهم کسی مزاحم شما شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: یکی از مهمترین اهداف من انتقال مسئولیت بین نسلی است. انشالله پس از تحویل دولت به افراد بعدی، جوانان با تجربه‌ای را پرورش دهم.

رضایی افزود: می‌پرسیدم چرا به جوانان اعتماد نمی‌کنید می‌گفتند می‌ترسیم و نگرانیم، اما من نمی‌ترسم مثل مربی به جوانان کمک می‌کنیم و امیدوارم بعد از ۴ سال با تجربه همکاری با جوانان موفقیت‌های خوبی رخ دهد. جوان به دنبال ارتقا است، اما مدیران ما تحمل این ویژگی را ندارد. اینکه جوانان ما می‌خواهند استاندار و وزیر شوند اشکالی ندارد و کمک می‌کنم این مسیر را درست طی کنند و در عمل و آموزش کادر تربیت می‌کنم.

۵۰ درصد از ظرفیت جامعه یعنی زنان را کنار گذاشتیم

وی اظهار کرد: از همه اقوام ایرانی از ترک و لر و بلوچ و فارس زمامدار تربیت می‌کنم؛ همه باید زمامداری کنند و مدارس تربیت زمامداران آینده را راه اندازی می‌کنم. روز گذشته گفتم یکی از غفلت‌های ما این است که ۵۰ درصد از ظرفیت جامعه یعنی زنان را کنار گذاشتیم و با نصف این ظرفیت می‌خواهیم ایران را بسازیم که این شوخی است.

این نامزد انتخاباتی عنوان کرد: سیاست خارجی ما متاسفانه دارای دکترین خاصی نبود. قبل انقلاب وابستگی و بعد انقلاب به صورت تقابل. ایران کشوری است که در سطح بین الملل می‌تواند نقش آفرینی کند. ایران منطقه‌ای را باید ایجاد کنیم و بزرگ کردن ایران در منطقه از منظر سیاسی اقتصادی و فرهنگی را در دستور کار قرار دهیم و با دیپلماسی و سیاست همسایگی، در روابط بین الملل نقش بیشتری داشته باشیم.

رضایی تاکید کرد: پیوند ما با عراق و سوریه و لبنان و فلسطین مسئله مهمی است که می‌توانیم از طریق آن در روابط بین المللی نقش موثری داشته باشیم و صلح منطقه بدون حضور ایران غیرممکن است. در برجام درست عمل کردیم، اما آمریکایی‌ها خارج شدند. متاسفانه در دولت‌ها از سیاستی که اشاره کردیم عقب ماندیم. عربستان در جنگ و بعد آن به ما خیانت کرد و نمی‌توانیم فقط عربستان را ببینیم. ما ۱۵ کشور همسایه از جمله عربستان داریم که باید فرایند دیپلماسی ببینیم و مدل پیشنهادی ما چیزی شبیه اتحادیه اروپا است.

رضایی گفت: مسئله ما این است چیزی که به نفع مردم ما باشد باید انجام شود و باید دیپلماسی کاغذی را فراموش کنیم و دیپلماسی را مدیریت کنیم وگرنه هر مذاکره‌ای جز با رژیم صهیونیستی که به نفع مردم باشد دولت ما از آن استقبال می‌کند.

وی ادامه داد: بزرگترین اشتباه آمریکا و رژیم صهیونیستی این بود که با معادلات برخورد با شوروی و بقیه به مواجهه با انقلاب ما آمدند و هیچ‌وقت ندیدند چرا ایستادگی مردم ایران آنقدر طولانی است. در محاصره اقتصادی امیدوار بودند ایستادگی ایران را بشکنند. ما با ضعیف‌ترین دولت و ناکام‌ترین دولت روبروی آمریکا قرار گرفتیم. این دولت ضعیف‌ترین دولت از ابتدای انقلاب بوده، اما مردم ایستادگی کردند. بدتر از این کرونا، بورس و تورم؟ ملت ایران ناراضی است، اما می‌داند که باید از درون خودش اصلاح کند و فعلا مردم با تحمل مشکلات، ایستادگی کرده و دولت ما به کمک مردم خواهد آمد و ایستادگی ملت ایران برای پیشرفت است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: وقتی رژیم بعث عراق شروع به موشک‌باران ایران کرد یک تیم برای خرید موشک، یک تیم برای آموزش موشک و تیمی برای کمک‌های موشکی ایجاد کردیم. تعدادی موشک با تیمی از لیبی وارد ایران شدند و گروهی برای آموزش به سوریه و گروهیبرای  آگاهی از تولید به کره شمالی رفتند.

رضایی افزود: اگر این کار را در خودروسازی انجام می‌دادیم، پیشرفت کرده بودیم. در شرایط تحریم برخی بنگاه‌های ما فناوری‌های پیشرفته را وارد ایران کردند؛ چرا این اتفاق را به فرهنگ عمومی تبدیل نکنیم؟ در زمانی که در سپاه بودم پیشرفت‌های مهم ما به جایی رسید که به ما می‌گفتند تکنولوژی‌های شما را نداریم. می‌توانیم با مهندسی معکوس از کشور‌های توسعه یافته جلو بزنیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: بورس، بانک و بیمه ما که قلب اقتصاد ایران است مربوط به ۵۰ سال پیش است حتی بانکداری در یمن از ایران جلوتر است، زیرا روی خلاقیت و نوآوری کار نکردیم و روحیه پز دادن داریم که برخورد اصولی با فناوری و صنعت نکردیم و همه را در دولت خود کنار می‌گذاریم و صنعت و اقتصاد را به صورت مدرن بومی می‌کنیم.

رضایی عنوان کرد: به شدت نیازمند سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور هستیم و من دست شما را می‌بوسم و سرمایه‌های شما و سود شما را تضمین می‌کنم و شفافیت در اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهم. در مسئله بیمه کمک می‌کنم فعالیت سرمایه گذاری شما کاهش یابد حتی درباره زندانیان ایرانیان خارج از کشور اسناد را ابلاغ می‌کنم تا سرعت عمل بالا رود. سفارتخانه‌ها را مسئول می‌کنم تا از شما دفاع جانانه کنند تا سرمایه گذاری تسهیل شود، همچنین پروژه‌های ملی را در اختیار شما می‌دهم.

وی اظهار کرد: در گردشگری فرهنگی و تاریخی به ایرانیان خارج از کشور کمک می‌کنم. به دنبال هاب غذا و سلامت هستم و هر سرمایه‌ای در این باره آورده شود به آن کمک می‌کنم همچنین صادرات کالا‌های ایرانی به خارج از کشور را تسهیل و از بخشنامه‌های خلق الساعه بانک مرکزی جلوگیری و صادرات را تضمین می‌کنم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: اولویت من در سیاست خارجی سیاست همسایگی و تشکیل اتحادیه آسیای جنوب غربی و دیپلماسی اقتصادی است. بسیاری از سفارتخانه‌های ما فاقد رایزنی‌های اقتصادی هستند. در جمع بندی تکرار می‌کنم سرباز وطن هستم آرزو می‌کنم خونم را در این راه بدهم و آبروی خود را وسط گذاشتم. برای بار سوم آمدم تا دفع خطر به خصوص در زمینه اقتصادی را انجام دهم.

رضایی گفت: سال ۹۲، یکی از آقایان کلید درآورد و من یک هزارتومانی درآوردم. گفتم آمدم تا این پول ملی سقوط نکند، اما دیدید که این پول ملی سقوط کرد. تکرار دولت‌های گذشته سم است. می‌خواهم با درایت و مشارکت ایرانیان دولت جدیدی از همه اقوام ایجاد کنم. در دولت من از همه بانوان استفاده می‌کنیم و این ظرفیت را به میدان می‌آوریم. من ناکامی‌ها و خسارت جنگ را دیده‌ام. دنبال صلح در منطقه هستیم و سیاست همسایگی را دنبال می‌کنیم و از هر رابطه‌ای که برای مردم نفع داشته باشد استقبال می‌کنیم