رئیس دفتر رئیس جمهور درباره موضع دولت در انتخابات تاکید کرد : دولت در این انتخابات کاملا بی طرف است .

حجم ویدیو: 2.01M | مدت زمان ویدیو: 00:01:24
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شرایطی که امروز در دنیا وجود دارد هیچ کشوری نمی تواند در انزوا فعالیت کند. با توجه به امکاناتی که در روابط خارجی وجود دارد، ایران نمی تواند از این فضا خارج شود. افرادی در بعضی شرایط ایده هایی مطرح می کنند که عملیاتی نیست.

وی عنوان کرد: اینکه عده‌ای از کاندیداها به تعامل با کشورهای دیگر اذعان می کنند اتفاق خوبی است. فرقی نمی کند چه دولتی سر کار می آید، ما به عنوان دولتی با ۸ سال سابقه افتخار می‌کنیم که تجربیات خود را در اختیار دولت آینده قرار دهیم و ریل گذاری های انجام شده را به دولت بعد واگذار کنیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: هیچ کسی نباید از کاهش مشارکت مردم خوشحال باشد. ممکن است کسی سلیقه اش با شورای نگهبان و دیگری متفاوت باشد اما همه واحد بر این نظر هستیم که مشارکت بالا قدرت نظام است و وحدت و انسجام داخلی را افزایش می دهد و باعث خنثی‌سازی توطئه دشمنان می شود.

واعظی گفت: همه در انتخابات مشارکت کنند و به آنکه می دانند اصلح است رای بدهند.

وی در رابطه با تاثیر عملکرد دولت در میزان مشارکت عنوان کرد: اواخر دولت آقای احمدی نژاد خیلی بدتر از این حرف ها بود در حالی که ایشان یک سال تحریم داشت و تحریمش هم ترامپی نبود. ما نباید حرف های ناامید کننده بزنیم. برخی کاندیداها دارند اینکار را می کنند و اولین کارشان زدن دولت است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور افزود: هیچ کدام از نامزدها نمی‌گویند این شعارها چگونه محقق می‌شود. آنچه می‌بینیم، شعارهای تند و بدون برنامه است. نامزدها به جای حذف و تخریب دیگران به مردم بگویند ۵۰۰ هزار تومان را از کجا می‌آورند؟ چگونه می‌خواهند با فساد مبارزه کنند؟ چگونه می‌توانند بهتر با خارج تعامل برقرار کنند؟ همه باید برای یک مشارکت و انتخابات خوب مردم را آماده کنند.

واعظی با بیان اینکه دولت در این انتخابات کاملا بی طرف است و صرفا برگزار کننده انتخابات است، گفت: دولت برنامه دارد انتخابت سالم و امن برای مردم برگزار کند. آقای همتی تصمیم گرفتند در انتخابات شرکت کنند و همکار ما بودند. اما اینکه بگوییم دولت از یک کاندیدا حمایت کند این چنین نیست. دولت نمی‌خواهد جای خودش کسی را بیاورد بلکه صرفا می‌خواهد انتخابات را با مشارکت و سالم برگزار کند.

وی در رابطه با مذاکرات وین تصریح کرد: پیش نویسی در دور چهارم مذاکرات آماده شد و طرف ایرانی برای 1+4 ارسال کرد و پرانتزهایی هم لحاظ شده است. مذاکره بخش های مختلفی دارد. یکی از بخش ها، بخش اقتصادی است و ما چارچوبی داریم که برجام بر اساس همان چارچوب سابق نه بیشتر نه کمتر ادامه پیدا کند. مذاکرات خوب پیش رفته و خواسته ما در بخش اقتصادی تا جای زیادی محقق است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور اضافه کرد: در زمینه هسته ای کار تا جایی پیش رفته و مذاکرات در حال انجام است. در خصوص راستی آزمایی، پیشنهادات مطرح اما آن طوری که می‌خواستیم نتیجه نگرفتیم اما پیشرفت‌هایی داشته‌ایم. این معنایش این نیست که ما از درخواست‌های خود صرفنظر کنیم. ما دولت را بدون مشکل تقدیم دولت جدید می‌کنیم.

واعظی در خصوص رد صلاحیت‌های گسترده کاندیداها و نامه رئیس جمهور و رایزنی‌های صورت گرفته از طرف روحانی گفت: آقای روحانی هم به شورای نگهبان نامه نوشتند و هم آنچه در اختیار رئیس‌جمهور بود انجام دادند. هر مسئولی در کشور اختیاراتی دارد و نمی تواند در چارچوب وظایف دیگران دخالت کند. کار بر عهده شورای نگهبان بود و آقای رئیسی جمهور پیامدهای لازم را منعکس کردند.