قیمت دلار با دو علامت از طرف دولت جدید روبه‌رو شد. رئیس و معاون اول دولت وعده گشایش ارزی دادند. همین وعده‌ها ریسک معاملات در بازار ارز را بالا برد و روند صعودی نرخ دلار متوقف شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

در این دو روز در چند نوبت از سوی مقامات دولت سیزدهم وعده‌های مثبتی به بازار ارز داده شد. در گام اول، معاون اول رئیس‌جمهوری عنوان کرد که گشایش هایی برای دسترسی ایران به منابع بلوکه شده ارزی ایجاد شده است. بعدازظهرش، رئیس‌جمهوری در صحن مجلس خبر محمد مخبر را تایید کرد و از چنین گشایش هایی خبر داد. گفته می‌شود مذاکرات ایران و غرب در دوره جدید قرار است با رویکرد متفاوتی پیش رود. تغییر تاکتیک طرف مقابل برای جلب رضایت ایران شانس یک توافق موقت را به‌وجود آورده است. از قرار معلوم سخنان مقام‌های سیاسی نیز ناظر به همین اتفاقات است.

در کنار این، به جز یک نفر، دیروز تمام وزرای مورد نظر آقای رئیسی از مجلس رای اعتماد گرفتند. خصوصا که تیم اقتصادی معرفی شده موفق به عبور از خان بهارستان شدند و ستاد اقتصادی دولت تقریبا تکمیل شده است. احتمالا در هفته آتی تکلیف رئیس کل بانک مرکزی نیز مشخص خواهد شد.مجموع چنین اخباری موجب شد که دلار نتواند کانال جدیدی را فتح کند و بالای مرز ۲۸ هزار تومانی تبیت شود.

 عده‌ای از معامله گران حتی اعتقاد دارند که با استقرار کابینه جدید، کار دلار برای ادامه رشد دشوار خواهد بود. آنها اعتقاد دارند که نوسان گیران طی فرصت انتقال دولت تغییرات مورد نظر خود را در بازار ایجاد کردند و تحرکات آنها از روز پنج شنبه کاهش خواهد یافت.

با این وجود، برخی از معامله گران باور دارند که دلار به دلایل بنیادی تری در مسیر افزایشی قرار گرفته است و تا تغییرات معناداری در مدیریت بازار و نقدینگی رخ ندهد، اصلاح‌های نرخ دلار موقت خواهد بود. از نگاه این دسته ممکن است که دلار در مرز ۲۸ هزار تومانی با اصلاح کوچک قیمتی مواجه شود ولی محدود شدن دامنه نوسانات دلار تنها با اظهار نظرهای مثبت رخ نخواهد داد و بازار بیشتر از اخبار به دنبال وقوع اتفاق‌های مثبت است. در امسال، بسیاری از معامله گران به امید به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای خریدهای خود را به تعویق انداختند ولی با افزایش سرعت نقدینگی و رشد پایه پولی و انتظارات تورمی، خریدهای ارزی در بازار ارز دلار و سایر بازارها بیشتر شد.