باشگاه خبرنگاران/ سخنگوی وزارت خارجه چین از درخواست طالبان برای آزادکردن دارایی های بلوکه شده از سوی آمریکا حمایت کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش پایگاه ایندین اکسپرس، سخنگوی وزارت خارجه چین در سخنانی از درخواست طالبان برای آزادکردن دارایی های بلوکه شده از سوی آمریکا حمایت کرد.

یکی از خبرنگاران امروز در کنفرانسی مطبوعاتی خطاب به سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: در ۱۳ سپتامبر، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان گفت: «آمریکا باید بلوکه کردن (دارایی ها) را برطرف کند؛ چرا که این دارایی مردم افغانستان است. مردم افغانستان مشکلات فراوانی دارند و به همین خاطر، این بلوکه کردن اقدامی علیه مردم افغانستان است. دولت جدید (طالبان) هر اقدام قانونی را در این زمینه انجام می‌دهد.» همچنین برخی تجار شکایت کرده اند بلوکه کردن دارایی‌های ملت افغانستان بر تراکنش‌های اقتصادی معمول و واردات و صادرات اثر می‌گذارد. نظر چین در این باره چیست؟

ژائو لیجیان در این باره گفت: شاهین (سخنگوی طالبان) درست می‌گوید. این دارایی‌ها متعلق به افغانستان است و بایستی برای مردم افغانستان خرج شود. آمریکا نباید بدون توجیه این‌ها را بلوکه کند. آمریکا باید با درخواست مشروع افغانستان روبرو شده و دست از فشار و تحریم بردارد و ایجاد مانع برای اقصاد،   زندگی، صلح و بازسازی در افغانستان را متوقف کند.

خبرنگار دیگری از او پرسید: برخی منابع گفته اند یکی از نمایندگان طالبان در توییتی اعلام کرده «وانگ یو» سفیر چین در افغانستان به خاطر استقرار دولت جدید (در افغانستان) به آن‌ها تبریک گفته. نظر شما چیست؟

ژائو لیجیان در پاسخ گفت: من می‌توانم به شما بگویم که سفارت چین در افغانستان به مانند حالت عادی در حال انجام کار است و ما تمایل داریم تا با دولت جدید افغانستان در تماس بمانیم.

گفتنی است چند روز پیش نیز «وانگ ونبین» دیگر سخنگوی وزارت خارجه چین در نشستی مطبوعاتی در پکن در واکنش به پرسشی مبنی براینکه آیا چین دولت جدید افغانستان را که سران آن روز گذشته اعلام شد، به رسمیت می‌شناسد، گفت: چین آماده است تا ارتباط با دولت جدید افغانستان را ادامه دهد. چین به حاکمیت افغانستان، استقلال و یکپارچگی این کشور احترام می‌گذارد.