بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ اولین سؤالی است که با از دست دادن یک دندان به ذهن افراد خطور می‌کند. ایمپلنت گرچه به عنوان بهترین روش جایگزینی دندان معرفی می‌شود اما انتخاب همه افراد نیست. بالا بودن قیمت ایمپلنت دندان مهمترین عامل تردید افراد برای این عمل است. در مقابل، بریج یا پل دندان روشی ارزان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است.

آیا می‌دانید بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

اما بریج دندان و ایمپلنت تفاوت قابل توجهی دارند. ما در این مطلب ابتدا به معرفی این دو روش پرداخته و سپس تفاوت بریج دندان و ایمپلنت را بررسی می‌کنیم. در ادامه مشکلات ایمپلنت دندان و مشکلات بریج دندان را بیان می‌کنیم. در نهایت این مطلب را با پاسخ به سؤالات متداول در این زمینه به پایان می‌بریم.

لیست کامل بهترین متخصصین دندان کلیک

 

دکتر سید جواد سید محسنی

با بیش از 20 سال سابقه خدمات دندانپزشکی و کاشت ایمپلنت اماده ارائه این خدمات به شما عزیزان میباشد

شما میتوانید جهت مشاوره بیشتر با شماره زیر در ارتباط باشید.

02122366650

تهران سعادت آباد

 

 

بریج دندان چیست؟

5

بریج دندان روشی است که در آن با استفاده از دندان‌های سالم فرد روکشی برای یک دندان از دست رفته نصب می‌شود. در واقع بریج یا پل دندان زمانی قابل انجام است که تنها یک دندان از دست رفته باشد و دندان‌های کناری آن قابلیت نصب روکش داشته باشند. در این شرایط دندانپزشک از دندان‌های کناری به عنوان پایه استفاده کرده و یک روکش یکپارچه بر روی دو یا سه دندان قرار می‌دهد. اگر تصاویر بریج دندان را جستجو کنید به خوبی با این روش درمانی آشنا می‌شوید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان تنها روش درمانی دائمی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است. در این روش دندانپزشک ابتدا بقایای ریشه دندان پوسیده را کاملاً خارج می‌کند. پس از کشیدن دندان و طی دوران نقاهت برای ترمیم لثه، وضعیت استخوان فک ارزیابی می‌شود. اگر استخوان فک از تراکم و استحکام کافی برخوردار باشد پایه ایمپلنت درون استخوان فک نصب می‌شود.

بهترین متخصص ایمپلنت غرب تهران کیست ؟

 

اگر استخوان فک شرایط مناسبی نداشته باشد بیمار باید به مدت 3 تا 6 ماه تحت درمان‌های تمکیلی نظیر پیوند استخوان قرار گیرد و پس از آن نصب پایه ایمپلنت انجام شود. پایه ایمپلنت حدود 4 تا 6 ماه زمان نیاز دارد تا کاملاً به بافت استخوان بپیوندد. پس از آن نصب واسط فلزی میان پایه و تاج ایمپلنت، قالب‌گیری و نصب روکش نهایی ایمپلنت در بازه زمانی تقریباً دو ماه انجام می‌شود.

 

تفاوت بریج دندان و ایمپلنت

6

برای اینکه بدانیم بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ باید تفاوت این دو را به خوبی درک کنیم. اولین تفاوت این است که پیش شرط انجام بریج امکان نصب پایه بر روی دندان‌های مجاور است اما در ایمپلنت چنین پیش شرطی وجود ندارد. در روش ایمپلنت تنها پیش‌شرط لازم، استحکام و تراکم استخوان فک است و شرایط دندان‌های کناری تأثیری در تصمیم‌گیری دندانپزشک ندارد.

 

بهترین متخصص ایمپلنت دندان در سعادت آباد

 دومین تفاوت در دوام این دو روش است. بریج در واقع نوعی روکش دندان است که دوام آن به دوام ریشه دندانی که به عنوان پایه انتخاب شده بستگی دارد. ضمن اینکه کیفیت روکش نصب شده نیز در این امر بسیار تأثیرگذار است. در مقابل روش ایمپلنت به عنوان یک جایگزین دائمی دندان‌های طبیعی معرفی می‌شود. به این معنا که در صورت سلامت فرد، رعایت بهداشت دهان و دندان و انجام اصولی ایمپلنت این روش دوام بسیار زیادی خواهد داشت. سومین مسئله تفاوت قیمت بریج دندان با ایمپلنت است. قیمت بریج دندان بسیار ارزان‌تر از قیمت ایمپلنت دندان است.

 

مشکلات بریج دندان

 

مشکلات بریج دندان بیش از همه در تصاویر بریج دندان قابل نمایش است. همانطور که از عنوان بریج یا پل مشخص است در این روش یک روکش همانند یک پل بر روی حفره خالی دندان قرار می‌گیرد. بنابراین اقدامی برای پر کردن حفره و حفاظت از آن صورت نمی‌گیرد. در نتیجه به صورت ناخودآگاه پس از مدتی در این نقطه تحلیل فک اتفاق می‌افتد.

 

ضمن اینکه اگر قالب‌گیری با دقت و حساسیت انجام نشود حتی ممکن است روکش جایگاه مناسبی بر روی لثه نداشته باشد و به راحتی جدا شود. جابه‌جایی یا به اصطلاح لق بودن روکش زمینه‌ساز پوسیدگی دندان‌های پایه بریج و در نتیجه عمر کوتاه آن می‌شود. علاوه بر آن، اساساً این روش مستلزم نصب پایه بر روی دندان‌های کناری است. حتی اگر دندان‌های کناری کاملاً سالم باشند دندانپزشک باید آنها را تراشیده و به عنوان پایه مورد استفاده قرار دهد.

 

 به همین دلیل بسیار از پزشکان ایمپلنت دندان از دست رفته را انتخاب اصولی می‌دانند و تا جایی که امکان داشته باشد از بریج استفاده نمی‌کنند.

 

مشکلات ایمپلنت دندان

 

مهمترین مشکلات ایمپلنت فرایند دشوار، طولانی و گران قیمت این روش درمانی است. ایمپلنت دندان حداقل 4 تا 6 ماه زمان نیاز دارد و هزینه بسیار بالایی دارد. ضمن اینکه این روش برای برخی افراد قابل اجرا نیست.

 

 افراد سیگاری، افراد مبتلا به دیابت و افرادی که دچار نقص ایمنی هستند نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. زیرا موفقیت ایمپلنت به پیوند پایه ایمپلنت با استخوان فک بستگی دارد.

 

 در این افراد شرایط جسمی بیمار اجازه این پیوند را نمی‌دهد و در نتیجه نصب ایمپلنت امکان‌پذیر نیست.

 

انواع بریج دندان

بریج بر پایه دندان طبیعی

آنچه در ابتدای مطلب تحت عنوان بریج دندان چیست؟ بیان کردیم در واقع بریج بر پایه دندان طبیعی است. در این روش دندانپزشک دندان‌های کناری بیمار را تراشیده و به عنوان پایه استفاده می‌کند. حتی اگر دندان‌های کناری کاملاً سالم باشند تراشیدن و روکش آنها ضروری است.

 

 در صورت وجود پوسیدگی در دندان‌های کناری ابتدا دندانپزشک پوسیدگی را رفع کرده و در صورت وجود ریشه مستحکم از آنها به عنوان پایه استفاده می‌کند.

 

بریج بر پایه ایمپلنت

 

روش بریج دندان در حوزه ایمپلنت نیز کارایی دارد. در مواردی که بیمار چندین دندان خود را کاملاً از دست داده باشد ممکن است دندانپزشک بریج بر پایه ایمپلنت را توصیه کند. این توصیه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد استخوان فک بیمار برای نصب چندین پایه ایمپلنت شرایط مناسبی ندارد.

 

لذا به جای کاشت پایه جداگانه برای هر دندان از روش بریج استفاده می‌کند. تفاوت بریج بر پایه ایمپلنت با بریج سنتی تنها در پایه‌های آن است.

 

ایمپلنت دندان یا بریج دندان؟

سؤالات متداول

آیا بریج دندان خوب است؟

بله، بریج دندان یک روش متداول، ارزان و کارآمد در دندانپزشکی است. البته میزان مهارت و تخصص دندانپزشک به ویژه در هنگام قالب‌گیری، بکارگیری مواد مرغوب و انتخاب روکش دائمی مرغوب اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

برای دندان من بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

 

برای پاسخ به سؤال بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ باید ابتدا دندانپزشک متخصص و مورد اعتماد خود را پیدا کنید. پس از مشاوره با دندانپزشک متخصص در صورتی که امکان بریج دندان برای شما وجود داشت بر اساس بودجه خود تصمیم‌گیری کنید.

 

زیرا قیمت ایمپلنت بسیار بیشتر از قیمت بریج دندان است. البته در هنگام تصمیم‌گیری در نظر داشته باشید ایمپلنت در مقایسه با بریج دوام، کارایی و قیمت بالاتری دارد.