چطور می توان قیمت ارزهای دیجیتال را پیش بینی کرد؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

سرمایه‌گذاری و موفقیت در بازار ارز دیجیتال به دانش افراد در بخش تحلیل قیمت لحظه ای ارز دیجیتال بستگی دارد. درواقع مهارت تحلیل که ممکن است با استفاده از روش‌های مختلف انجام شود، فوق‌العاده دارای اهمیت بوده و سرمایه‌گذاری پرسودی را برای تریدرها به ارمغان می‌آورد. این در حالی است که بسیاری از افرادی که به‌تازگی وارد بازار کریپتوکارنسی‌ شده‌اند، هنوز نحوۀ پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال را نمی‌دانند که در این صورت درصد سودهی فوق‌العاده پایین خواهد بود. حال ما در این مقاله قصد داریم به بررسی روش‌های پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال بپردازیم و سپس به عواملی اشاره می‌کنیم که بر قیمت ارزها تأثیر مستقیم دارند.

بررسی روش‌های تحلیل قیمت ارزها

برای این‌که تریدرها امکان معامله در بازار ارز دیجیتال را داشته باشند، نیاز است از روش‌های مختلفی، بازار را مورد بررسی قرار دهند که ما در ادامه به مهم‌ترین روش‌های تحلیل بازار اشاره می‌کنیم:

·       تحلیل تکنیکال

شناسایی روند قیمتی ارزها با استفاده از تحلیل تکنیکال، پیش‌بینی مناسبی از آیندۀ ارزها در اختیار تریدرها قرار می‌دهد، ازاین‌رو به‌کارگیری از شاخص‌هایی مانند حجم معاملات و... به افراد در تشخیص روند قیمتی کمک‌کننده خواهد بود. البته بررسی به شیوۀ تکنیکال به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شود که ازجمله می‌توان به پرایس اکشن، اسمارت مانی و... اشاره کرد که طبیعتاً یادگیری هرکدام نیاز به زمان دارد.

·       تحلیل احساسات

برای پیش‌بینی روند قیمتی لیست ارز دیجیتال، این نوع تحلیل فوق‌العاده دارای اهمیت است. درواقع بسیاری از تریدرها فقط به جنبۀ تکنیکالی ارز دقت می‌کنند و بررسی احساسات سایه انداخته بر بازار را فراموش می‌کنند. این نوع تحلیل فراتر از بررسی اعداد و ارقام است و توجه به این موضوع که تریدرهای درشت و خرد به چه می‌اندیشند، از اهمیت زیادی به جهت تعیین مسیر قیمت ارز دیجیتال برخوردار است.

·       قدرت روند

از دیگر روش‌های تحلیل قیمت ارز دیجیتال بررسی قدرت روند است. این نوع تحلیل براساس کندل‌ شکل می‌گیرد و هرچه روند خرید یا فروش در هر کندل قدرتمندتر باشد، تریدر امکان رشد یا ریزش احتمالی را بیشتر می‌داند. البته ناگفته نماند که ممکن است این روش تحلیل درصد خطای نسبتاً بالایی داشته باشد که توصیه می‌کنیم افراد بی‌تجربه در بازار ارز از دیگر روش‌ها بهره‌مند شوند.

·       اندیکاتورها

اگرچه گفته می‌شود استفاده از اندیکاتورها منسوخ شده‌است اما بسیاری از معامله‌گران به جهت پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال از آن بهره می‌برند. ضمن این‌که اندیکاتورها به تعداد زیادی وجود دارد و حتی ممکن است بسیاری از افراد باتجربه در بازار به کدنویسی اندیکاتور دلخواه روی آورده باشند. به‌طورکلی در حال حاضر از این روش به‌نسبت سایر روش‌های پیش بینی قیمت ارز به ندرت استفاده می‌شود و ما نیز توصیه‌ای به بهره‌مندی از اندیکاتورها نداریم.

·       سطوح حمایت و مقاومت

روش جذاب دیگری که برای پیش‌بینی قیمت ارزها وجود دارد و بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند، شناسایی سطوح حمایت و مقاومت است. در این روش نحوۀ انجام کار متفاوت است و هر تریدر با سبک‌های متفاوت نسبت به تعیین این سطوح اقدام می‌کند. البته ناگفته نماند که این روش به دقت قابل توجه‌ای نیاز دارد و از طرفی ممکن است خرید پله‌ای در دستور کار قرار بگیرد که ریسک سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد.

·       الگوها

در بازار ارز دیجیتال الگوها با تریدرها حرف می‌زنند. درواقع با شناسایی الگوهای مختلف در چارت پیش‌بینی، روند قیمت ارز دیجیتال راحت‌تر است. ناگفته نماند که در حال حاضر کتاب‌های زیادی در این خصوص نوشته شده‌است و تریدرها می‌توانند از هرکدام استفاده کنند. همچنین قابل توجه است که تشخیص الگوها به تجربۀ چندین ساله نیاز دارد که این موضوع نشان می‌دهد که تریدرهای غیرحرفه‌ای بلافاصله پس از ورود به بازار، امکان تشخیص بسیاری از الگوها را نخواهند داشت.

قیمت ارز دیجیتال

بررسی عوامل مؤثر بر قیمت ارزهای دیجیتال

ازجمله روش‌های تحلیل بازار ارز دیجیتال، روش بنیادی است که استفاده از این روش درک عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت ارزها را نتیجه می‌دهد. درواقع هدف از این نوع تحلیل، پیش‌بینی قیمت جدول ارز دیجیتال نخواهد بود و استفاده از داده‌ها به جهت بررسی عوامل محرک برای افزایش یا کاهش قیمت ارزها انجام می‌شود. حال مهم‌ترین موارد موثر بر قیمت ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم:

  • افراد مشهور و سلبریتی

از مهم‌ترین عوامل بنیادی بازار ارز دیجیتال دخالت افراد مشهور در بازار است برای مثال، توئیت‌های ایلان ماسک در روند افزایشی یا کاهشی ارزها موثر بوده و خیلی از تریدرها از روی چنین مواردی ورود و خروج انجام می‌دهند.

  • خبرهای اقتصادی

با توجه به این‌که این بازار به انتشار اخبار اقتصادی واکنش نشان می‌دهد، اعلام هرگونه خبر منفی یا مثبت بر بازار تأثیرگذار خواهد بود. چه بسا یک موقعیت مناسب ورود به ارز، از نظر تحلیل تکنیکال تحت تأثیر اخبار منفی قرار گرفته و تریدرها را از کسب سود باز دارد.

  • جو عمومی بازار

اگر هیچ عاملی هم برای تحت تأثیر قرار دادن قیمت ارز دیجیتال وجود نداشته باشد، احساساتی که بر تریدرها حاکم است به تنهایی می‌تواند بر قیمت ارزها موثر باشد و فراز و نشیب‌هایی را شکل دهد. گفتی است که این مورد نیاز به بررسی با جزئیات دارد که احتمالاً افراد بی‌تجربه در این بازار به‌خوبی نتوانند آن را اجرا کنند.ت

  • حرکات بانک‌ها و موسسات

از مهم‌ترین عوامل افزایش یا کاهش قیمت ارز، تحرکات موسسات و بانک‌ها هستند که سرمایۀ درشت را وارد به بازار می‌کنند. حال تشخیص این موضوع که در چه زمانی این دو محرک در بازار فعالیت می‌کنند، می‌تواند به تریدرها برای کسب سود یا جلوگیری از ضرر کمک کند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تا دربارۀ روش‌های پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال صحبت کنیم تا اگر قصد دارید از بازار ارز دیجیتال کسب سود کنید، بتوانید بهترین روش را برای این منظور انتخاب کنید. به‌طورکلی بررسی قیمت لحظه ای ارز دیجیتال به تخصص نیاز داشته و توصیۀ اکید داریم بدون آموزش وارد این حوزه نشوید، چراکه جز از دست رفتن سرمایه هیچ چیزی برای افراد نخواهد شد.