حسین کنعانی‌مقدم: دولت باید کاری کند تا موانع بهره‌مندی مردم از امکانات و منابع برداشته شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: عدالت یکی از مهم‌ترین مسائلی است که ایرانِ امروز به آن نیاز دارد؛ موضوعی که اخیرا در سخنان رهبر انقلاب هم به چشم می‌خورد و ایشان تأکید کردند که باید به هر تصمیم دولت پیوشت عدالت وجود داشته باشد.

حسین کنعانی مقدم، فعال و تحلیلگر سیاسی درباره این موضوع به «مثلث‌آنلاین» گفت: «عدالت از منظر اسلامی، موضوعی بسیار مهم است و حتما در نظام اسلامی هم باید رعایت شود؛ چه عدالت اقتصادی، چه عدالت اجتماعی و چه عدالت فرهنگی و حاکمان وظیفه دارند که همه اقشار را از نعمت‌ها و امکانات به نسبت عادلانه بهره‌مند کنند و این طور نباشد که بخشی از جامعه همه امکانات را در اختیار داشته باشد و بخش دیگر محروم. در حقیقت بی‌توجهی به عدالت منجر به شکاف طبقاتی می‌شود که اصلا قابل پذیرش نیست».

او ادامه داد: «دولت باید کاری کند تا موانع بهره‌مندی مردم از امکانات و منابع برداشته شود. افزون بر این باید در قوانین، مقررات، امکانات آموزشی، موقعیت‌های اجتماعی و البته ثروت ملی سازوکارهایی در نظر بگیرد که همه مردم به صورت عادلانه بهره‌مند شوند».

این فعال سیاسی درباره رویکرد دولت رئیسی نسبت به مقوله عدالت بیان کرد: «دولت باید به ویژه در حقوق شهروندی خود را رعایت به حقوق عمومی بداند و اجازه ندهد قانون تعطیل شود. من در دولت آقای رئیسی عزم اجرای عدالت را می‌بینم؛ به خصوص آنکه رهبر انقلاب هم بر مسئله عدالت تأکید ویژه کرده‌اند و خواسته‌اند که دولت مردمی باشد. مردمی‌بودن هم صرفا با حضور بین مردم محقق نمی‌شود و دولت باید بکوشد که در تمام ابعادخود را وقف مردم کند».

کنعانی‌مقدم در پایان گفت: «شاید مردم بی‌عدالتی در حوزه‌هایی غیر از اقتصادی را با تسامح تحمل کنند اما حتما بی‌عدالتی اقتصادی را تاب نمی‌آورند زیرا اقتصاد به معاش خانواده‌ها مربوط است؛ بنابراین دولت باید تمام تلاشش را به کار بگیرد که وضعیت معاش مردم بهبود یابد تا در نتیجه اعتماد عمومی احیاء شود».