وحید امیری در پرسپولیس به همان پستی بازگشته که در فوتبال ایران با آن شناخته شد؛ یک مهاجم کاذب که متمایل به چپ بازی می‌کند.

وحید رازهای جام جهانی را دفن می‌کند
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش ورزش سه، پرسپولیس در سه مسابقه گذشته نمایشی رو به جلو و کاملا امیدوارکننده را از خود به نمایش گذاشته و بعد از مدتی دور خود چرخیدن، دوباره تبدیل به تیمی شده که به ایده‌های ذهنی یحیی گل‌محمدی بسیار نزدیک است.

تیمی که توپ را روی زمین می‌چرخاند، به گوشه‌ها می‌برد، زوج می‌سازد و با دور زدن مدافعان کناری، روی دروازه موقعیت ایجاد می‌کند. یحیی گل‌محمدی عاشق بازیسازی و ایجاد موقعیت از کناره‌ها است و این شناسنامه فوتبالی است که او از خود به نمایش می‌گذارد؛ درست از زمانی که از پرسپولیس به نفت رفت و بعد از آن در ذوب آهن و پدیده هم تیم‌هایی تهاجمی و پرطراوت را در لیگ ایران به میدان می‌فرستاد.

او حالا در چهارمین فصل حضور در پرسپولیس هم یک چالش جدید را پشت سر می‌گذارد که برایش جالب شده است؛ اینکه تیمش بدون مهاجم بازی کند و البته به همان اندازه گل بزند و موقعیت بسازد. یکی از کلیدی‌ترین بازیکنان برای این چالش، وحید امیری است. بازیکنی که به واسطه درخشش در فاز تهاجمی در تیم نفت تهران شناخته و بعد از حضور در پرسپولیس همواره پای ثابت قهرمانی‌ها و افتخارات این تیم بوده است؛ به جز سالی که بعد از جام جهانی، قرمزها را ترک کرد و به ترابزون پیوست.

امیری چپ پا در زمانی در فوتبال ایران شناخته شد که به عنوان یک مهاجم کاذب در نفت شروع به گل زدن کرد. بازیکنی که در فصول اول حضورش در نفت، با مربیانی مثل یحیی و منصوریان کار کرد و بعد از آن در پرسپولیس زیر نظر برانکو، بدل به یک ستاره بزرگتر از زمانی شد که سرنوشت قهرمانی را با گلزنی مقابل پرسپولیس با پیراهن نفت، تغییر داد.

امیری در آن زمان یک جوان انرژیک و دیر کشف شده در فوتبال ایران بود و با حضور در جمع پرسپولیسی‌ها، تبدیل به یک بازیکن مهم و کلیدی در سطح فوتبال ملی و البته باشگاهی شد که حضورش قوت قلب هر مربی‌ای بود‌ و بی دلیل نیست که همه مربیان، به خصوص کروات‌ها، برانکو اسکوچیچ، به او علاقه ویژه‌ای داشته و حتی اسکوچیچ در یک مصاحبه تلویزیونی او را بازیکنی لقب داد که دوست دارد تمام تیمش شبیه او باشد.

علت این شیفتگی چیزی جز وظیفه‌شناسی، رفتار حرفه‌ای و وسواس نیست؛ چیزی که وحید امیری همواره در فوتبالش در خود دارد و اگر زمانی یا دوره‌ای یا مسابقه‌ای، پایین‌تر از حد انتظار ظاهر بشود، به شدت تمرینات اضافه می‌کند تا دوباره در همان شرایط قبلی بدنی و فنی قرار بگیرد.

با این سعی و تلاش، او این روزها در حالی که با افزایش سن، بازوبند پرسپولیس را هم به بازو می‌بندد، همچنان یک بازیکن درخشان و کارا است و حالا در شرایطی که پرسپولیسی‌ها بدون مهاجم به میدان می‌روند، او بدل به مهاجم کاذب و آزاد تیم شده و در اطراف محوطه جریمه، به خصوص در گوش چپ، پرسه می‌زند و موقعیت می‌سازد. در بازی قبلی مقابل نساجی، او گل اول بازی را ساخت و در مسابقه دیروز هم با دوندگی بسیار، از عوامل مهم درهم ریختگی نظم دفاعی تیمی بود که اگر گلر فوق‌العاده‌ای نداشت، بارها و بارها دروازه‌اش باز می‌شد.

نکته جالب در مورد امیری، بازی نکردن او در جام جهانی ۲۰۲۲ است. وحید که به دلیل مصدومیتی دردناک از ناحیه کمر، در کل فصل تابستان مشغول ریکاوری برای حضور در تیم ملی اعزامی به جام جهانی بود، در شرایطی در فهرست نهایی نفرات ایران قرار گرفت که انتظار می‌رفت کارلوس کی‌روش به دلیل تجربه قبلی، از امیری استفاده لازم را به عمل بیاورد اما با وجود اینکه نیاز به حضور بازیکنی به کیفیت او در ترکیب تیم ملی در پست‌های مختلف حس می‌شد، این اتفاق از سوی کی‌روش رخ نداد و او به خصوص در بازی آمریکا و در شرایطی که بعد از مصدومیت میلاد محمدی، این فرصت وجود داشت تا امیری در ترکیب تیم ملی قرار بگیرد، ترجیح داد فقط فرصتی برای گرم کردن به این آچار فرانسه سابقش بدهد که در جام جهانی قبلی، بهترین بازیکن تیم ملی ایران بود.

این مسئله احتمالا به مصاحبه‌ای از وحید امیری در یک ویژه برنامه اینترنتی برمی‌گشت که در آنجا از کارلوس کی‌روش به واسطه سخت‌گیری‌های بی مورد انتقاد کرده و گفته بود او مربی‌ای است که از نظر سبک کاری بی دلیل جزییات بی اهمیت را بزرگ و غول آسا می‌کند.

در نگاه اول شاید حس نمی‌شد که کی‌روش توجهی به این انتقادها کرده باشد اما ظاهرا همه این موارد به صورت دقیق به اطلاع او رسیده تا او این مسئله را در آینده بازیکنانی که در دوره اسکوچیچ نقشی کلیدی داشتند، مورد اهمیت قرار بدهد؛ بنابراین شجاع خلیل‌زاده، حسین کنعانی‌زادگان و البته وحید امیری تبدیل به بازیکنانی شدند که با نگاه غضب آلود سرمربی، فرصتی در جام جهانی برای درخشش پیدا نکردند.

روز گذشته خبرنگاران در میکسدزون بازی پرسپولیس - ون پارس، از وحید امیری درباره این موضوع سوال کردند اما او مثل همیشه، همانطور ورزشکارانه و آدم حسابی مآب به این پرسش‌ها پاسخ داد و گفت بابت بازی نکردنش در تیم ملی به هیچ وجه ناراحت نیست و هرگز فشاری متوجه کادرفنی تیم ملی نکرده و تلاش می‌کرده به بازیکنان هم‌دسته، دلگرمی بدهد. او همچنین گفت اتفاقات آن روزها را فراموش می‌کند و با تمرکز روی پرسپولیس، دوره جدید فوتبالی‌اش را آغاز کرده است.

بنابراین به نظر می‌رسد رازهای مربوط به حواشی و اتفاقات پیرامون این بازیکن ملی در جام جهانی، فعلا قرار نیست به افشا برسد. امیری همانطور که قبلا هم نشان داده، بی حاشیه کارش را دنبال خواهد کرد تا روزی که شاید بالاخره این سکوت دوباره بشکند؛ اگرچه شاید آن وقت هم او همینطور محترمانه و با ملایمت درباره آن‌ اتفاقات صحبت کند.