هیچ هوادار بارسلونایی از قهرمانی دیشب تیمش در سوپر جام از خود بی‌خود نشده ولی آنها دلایلی کافی و منطقی برای امید بستن به این تیم زیبای تحت هدایت ژاوی دارند.

تماشایی و جذاب، چه تیمی ساخته‌ای آقای ژاوی!
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، هواداران بارسا می‌دانند که سوپرجام مهمترین جام فصل نیست و یک افتخار بزرگ محسوب نمی‌شود. آنها با وحود شکست دادن رئال در فینال سوپرجام، از خود بی‌خود نشده‌اند، ولی با توجه به شرایطی که بارسا در آن قرار داشت و شکل بازی تیم برابر رقیب دیرینه، شور و شعف پس از قهرمانی اجتناب‌ناپذیر بود.

 این حس به همه دست داده است که تیم ژاوی می‌تواند تبدیل به یک تیم برنده و فاتح عناوین مهم شود. اگر بارسا امسال و سال پیش‌رو برای قهرمانی در جام‌های بزرگ رقابت نکند، اتفاقی بسیار عجیب خواهد بود. بارسلونا از سال گذشته و با ژاوی پروژه‌ای را شروع کرده و حالا به نظر می‌رسد همه‌چیز جواب داده است. باشگاه در انتقالات تابستانی برای خرید بازیکنان جدید و تقویت خود در پست‌های مختلف، میلیون‌ها یورو هزینه کرد و بارسا اکنون تیمی برای کسب جام‌های بزرگ در اختیار دارد. البته که ناکامی در لیگ قهرمانان بارسلونا را غافلگیر کرد، ولی به نظر می‌رسد که تیم به خوبی توانسته ریکاوری کند و هواداران بارسا نیز برای رویاپردازی دلایلی منطقی دارند.

تیمی با دفاع مطمئن

بالاخره بارسا صاحب یک خط دفاعی مطمئن شده است. برای اینکه بارسلونا با دفاعی خوب و مستحکم را به یاد بیاوریم، باید به یک دهه قبل برگردیم زمانی که کارلس پویول و جرارد پیکه در قلب دفاع حضور داشتند. ژول کُنده، رونالد آرائوخو، کریستنسن و الخاندرو بالده، خط دفاعی کاملا قابل اعتمادی را ساخته‌اند. با چنین خط دفاعی خوبی، همه‌چیز برای بارسا ساده‌تر خواهد شد. به خصوص باید به پیشرفت آرائوخو اشاره کرد که در حال حاضر بهترین و مطمئن‌ترین مدافع بارسلوناست. او شب گذشته بار دیگر در مهار وینیسیوس عالی کار کرد و در ضربات ایستگاهی نیز حضوری مثبت در در محوطه جریمه رئال داشت.

بازگشت تراشتگن به روزهای اوج

گلر آلمانی بار دیگر به فرم خوب چند سال قبلش برگشته است. تراشتگن حالا باز هم می‌تواند سرنوشت یک بازی را تعیین کند. با داشتن یک خط دفاعی مستحکم و یک گلر قابل اطمینان، بارسا راحت‌تر از قبل حمله می‌کند. دیشب تراشتگن چندان به زحمت نیفتاد، ولی هر زمان که لازم بود، به خوبی توانست برابر ضربات بازیکنان رئال واکنش نشان دهد.

یک جان اضافه برای بوسکتس

انگار سرخیو بوسکتس چند سال جوان‌تر شده است. با آمدن ژاوی حالا بوسکتس مثل روزهای اوجش بازی می‌کند و چه حیف اگر او در پایان فصل خداحافظی کند. با فرانکی دی‌یونگ در کنار بوسکتس، خط هافبک بارسا جان تازه‌ای گرفته و عملکرد کاپیتان در زمین بهتر از سال‌های گذشته شده است.

تیمی برای 10 سال آینده

در بسیاری از بازی‌ها بارسلونا در تمام کردن کار حریف ناموفق بوده است و ژاوی در توجیه این مساله همیشه گفته است که مشکل در جوان بودن بیش از اندازه تیم است. پدری، گاوی، بالده، تورس، فاتی و... بازیکنان جوانی هستند که همین حالا تعیین‌کننده کار می‌کنند و قطعا به‌مرور باتجربه‌تر نیز خواهند شد تا این مشکل بارسا نیز برطرف شود. ژاوی معتقد است نسل فعلی می‌تواند تا 10 سال آینده نتایج خوبی برای بارسلونا کسب کند.

نسخه‌ای جدید از عثمان دمبله

دمبله شب گذشته برابر رئال فوق‌العاده کار کرد. هم در کارهای تهاجمی و هم در دفاع او برای بارسا خوب و مثبت بود و اجازه نداد کُنده در سمت راست توسط مهاجمان رئال تحت فشار قرار بگیرد. او با توصیه ژاوی، دست به کارهای ریسکی هم نزد تا در مناطق حساس زمین توپ از دست برود. ژاوی به او گفته است که اگر می‌خواهد دریب‌های ریسکی بزند، بهتر است این کار را نزدیک به دروازه حریف انجام دهد. ژاوی قطعا از بازی دیشب دمبله راضی است.

اگر لواندوفسکی بهتر شود

لواندوفسکی هدیه تابستانی بزرگ مدیران باشگاه به ژاوی بود. او شب گذشته یکی از سه گل بارسا را زد و بهترین گلزن تیم در فصل جاری بوده اما ستاره لهستانی هنوز هم می تواند بهتر کار کند. لوا اگر همان بازیکنی شود که در بایرن بود، بارسا خطرناک‌تر از اینها خواهد شد.

ژاوی، مربی ایده‌آل

این یک ادعای بیهوده نیست. بارسا حالا یک مربی با توانایی‌های فنی بالا در اختیار دارد. ژاوی می‌تواند سرنوشت یک بازی را با تفکراتش تغییر دهد و می‌داند چطور از بازیکنانش بهترین بازی را بگیرد. سیستم 1-3-2-4 ژاوی برابر رئال، ال‌کلاسیکو را به یک بازی یک‌طرفه تبدیل کرد و رئال در میدان محو شد. بارسا با این مربی حق رویاپردازی دارد.