کیهان/ آیت‌الله رئیسی که در هفته‌های اول تشکیل دولت با بازدیدهای سر زده از مناطق محروم و همچنین مراکز محل رجوع مردم و پیگیری مشکلات افکار عمومی را غافلگیر کرده بود، پس از سفر صبح جمعه‌ای به دو استان کم‌برخوردار خوزستان و سیستان و بلوچستان، این جمعه نیز استان خراسان جنوبی را به عنوان سومین مقصد سفرهای استانی خود انتخاب کرد تا با تثبیت «جمعه‌های خدمت» نشان دهد برای دولت مردمی جمعه هم روز کار است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

همچنین حضور آیت‌الله رئیسی در جمع کارگران معادن زغال سنگ و از نزدیک نشستن پای درددل آنها، یک بار دیگر افکار عمومی کاربران شبکه‌های اجتماعی را به یاد رئیس‌جمهور قبل انداخت و تا یادآوری کنند آن مرد که از درون خودرو روزانه با دیدن چهره‌های مردم شمال تهران، نظرسنجی می‌کرد، رفته است!

رئیس‌جمهور این روزهای ایران برای درک بهتر وضعیت کشور، نیاز به ماشین شاسی‌بلند ضدگلوله ندارد. او استان به استان می‌رود تا از نزدیک با واقعیت‌ها و مشکلات مردم آشنا و برای حل آنها چاره‌اندیشی کند شود؛ واقعیت‌ها و مشکلاتی که در دولت قبل نمی‌شد آن را در چهره مردم یک بخش خاص از تهران دید.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در سومین سفر استانی خود و در سفری از پیش اعلام نشده دیروز جمعه از طریق شهرستان طبس وارد استان خراسان جنوبی شد.

رئیس‌جمهور در بدو ورود به فرودگاه طبس از سوی استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسئولان ارشد استان مورد استقبال قرار گرفت. وزیران کشور، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، رئیس‌سازمان برنامه و بودجه، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری و معاون اجرایی رئیس‌جمهوری، آیت‌الله رئیسی را در سفر به استان خراسان جنوبی همراهی می‌کنند.

وظیفه دولت خدمتگزاری به مردم

به‌ویژه در مناطق کمتر برخوردار است

آیت‌الله رئیسی پس از ورود به شهرستان طبس در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سفر به استان‌های مختلف به دور از تشریفات معمول انجام می‌شود،گفت: معادن از ذخایر ارزشمند این استان است که اگر فعال شود، هم مشکل ‌اشتغال، هم مشکل تولید و رونق تولید و هم مسائل اقتصادی حل می‌شود.

رئیس‌جمهور مسئله کشاورزی را از دیگر موضوعات مهم استان عنوان کرد و افزود: به‌خاطر کمبود نزولات آسمانی در این منطقه، کشاورزی مردم با مشکلاتی مواجه شده است اما مردم این مناطق نشان داده‌اند که تهدیدها را به فرصت‌ها تبدیل می‌کنند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه هدف از سفرهای استانی بررسی مشکلات و محرومیت‌های استان و تصمیم‌گیری برای رفع آن با مشارکت مردم و مدیران استان است، اظهار داشت: نیروهای کارآمد ارزشمندی به‌ویژه جوانان برومند را در استان خراسان جنوبی داریم که می‌توانند نقش‌آفرین باشند و با کمک این نیروی انسانی، دولت خواهد توانست در جهت رفع مشکلات استان گام‌هایی بردارد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مسئله آب مشکل بسیاری از استان‌های کشور است، گفت: این موضوع را در دولت به‌صورت ویژه دنبال می‌کنیم و با راهکارهای کوتاه مدت و بلندمدت از جمله انتقال آب از دریای عمان، اقداماتی را در دستور کار قرار داده‌ایم تا مشکل دسترسی مردم به منابع آبی برطرف شود.

رئیس‌جمهور درخصوص درخواست و ‌اشتیاق مردم طبس برای دیدار با رهبر معظم انقلاب، گفت: بدون شک ایشان هم همین ‌اشتیاق را برای دیدار با مردم دارند ولی شرایط کرونایی اجازه نمی‌دهد مثل قبل دیدارها صورت بگیرد اما به بنده نیابت دادند که سلام ایشان را به مردم عزیز در استان خراسان جنوبی و طبس برسانم و ایشان هم همواره برای مردم دعا می‌کنند و همیشه نگران مسائل و مشکلات استان‌های مختلف به ویژه استان‌های کمتر برخوردار هستند.

وضعیت راه‌ها، معادن و کشاورزی استان اصلاح خواهد شد

رئیس‌جمهور سپس به زیارت حرم امام‌زاده حسین بن موسی الکاظم(ع) رفت و در جوار مضجع نورانی این امامزاده با مردم طبس دیدار کرد.

آیت‌الله رئیسی طی سخنانی در اجتماع مردم طبس با بیان اینکه استان خراسان جنوبی و طبس از سرمایه جوانان توانمند، فعال و اندیشمند برخوردار است، اظهار داشت: توسعه و سازندگی کشور در بخش‌های مختلف با پیگیری دولت و همت مردم و دستان توانمند جوانان کشور انجام می‌شود و امروز دولت آمادگی دارد که در خدمت فرهیختگان و صاحبنظران باشد و از مشارکت و نظرات کارشناسی آنان استفاده کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم این خطه در موضوع کرونا بسیار خوب عمل کردند،‌ گفت: در توجه و کمک مومنانه به محرومین و کسانی که مشکل مالی داشتند، مردم این منطقه از زن و مرد، پیر و جوان کارهای خداپسندانه‌ای انجام دادند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه با همه تلاش‌های انجام شده در جهت رفع مشکلات شهر و روستا باز هم شاهد کمبودهایی هستیم، گفت: امام جمعه محترم و نماینده محترم شما در مجلس شورای اسلامی نکاتی را نسبت به برخی از ظرفیت‌های این منطقه بیان کردند که حتما در تصمیم‌گیری‌ها مورد توجه قرار خواهد گرفت.

رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان طبس گفت: ۴ فصل بودن محصولات کشاورزی شهرستان از ویژگی‌های این منطقه است و همه محصولات هم متنوع و استراتژیک هستند.

آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: فعال شدن اقتصاد گردشگری در این شهرستان می‌تواند هم‌اشتغال ایجاد کند و هم وضع موجود را رونق دهد و اینکه مضجع نورانی حضرت حسین ا‌بن‌ موسی ‌الکاظم(ع) میلیون‌ها زائر دارد می‌تواند اقتصاد گردشگری را در منطقه فعال کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه وزیر راه و شهرسازی برای اصلاح راه‌های استان بررسی‌های خوبی انجام داده و اجرای آنها در دستور کارشان هست، گفت: همه این موارد دنبال خواهد شد البته همه این کارها چه وضعیت راه، چه وضعیت معادن و وضعیت کشاورزی منطقه نیازمند دست توانای شما مردم است. جوان‌های بسیار خوب، فرهیختگان صاحب‌نظر، حضرات علما، طلاب و افاضل خوب و مردمان پرتلاش و پرامیدی در این منطقه داریم که با امید تلاش می‌کنند و این سرمایه خوبی برای کشور و پشتوانه خوبی برای دولت است.

رئیسی خاطرنشان کرد: امیدواریم انشاءالله در این سفر و سفرهای از این دست که بدون تشریفات معمول انجام می‌شود، بتوانیم اصلِ کار را دنبال کنیم. حضور خارج از تشریفات ما در استان‌ها برای این است که از نزدیک با مسائل استان‌ها آشنا شویم و اولویت‌ها را مشخص کنیم و برای رفع مشکلات با اولویت دست به اقدام بزنیم.

رئیس‌جمهور گفت: بنای ما این است که با فعل ماضی با مردم سخن بگوییم یعنی بگوییم این اقدامات انجام شد، «می‌شود» زیاد گفته شده ما نمی‌خواهیم خیلی به می‌شود‌ها اتکا کنیم ولی چیزی که برنامه دولت است را دنبال می‌کنیم.

آیت‌الله رئیسی افزود: احساس ما این است که انشاءالله مشکلات یکی پس از دیگری حل خواهد شد و این به شناخت مشکل و مسئله‌شناسی و شناخت راهکارهای برون‌رفت از مشکلات و حل مسئله و تعیین اولویت‌ها و عزم و اراده جدی برای یک کار میدانی نیاز دارد که مجموع این اقدامات هم به اعتماد عمومی تبدیل می‌شود.

مهلت ۲۰ روزه‌ای رئیسی

برای بهبود وضعیت معیشت کارگران معدن

رئیس‌جمهور دیروز جمعه در ادامه برنامه‌هایش در سفر به خراسان جنوبی، ‌از معدن زغال‌سنگ طبس به صورت هوایی بازدید و برای شنیدن مشکلات معادن و معدن‌کاران این شهرستان در جمع کارگران معدن پرورده طبس حاضر شد و با آنها به گفت‌و‌گو پرداخت.

آیت‌الله رئیسی طی سخنانی با اشاره به ظرفیت معادن این شهرستان گفت : این معدن زمینه توسعه دارد و باید زیرساخت‌های آن تکمیل شود.

رئیس‌جمهور ادامه ‌داد: اگر معدن زغال‌سنگ پرورده طبس توسعه یابد نیاز کشور در این بخش برطرف می‌شود و نیازی به واردات نخواهیم داشت.

رئیسی ‌با‌ اشاره به اینکه توسعه معدن زغال سنگ دو شرط اساسی تکمیل زیر ساخت‌ها و پرداخت به‌موقع حقوق کارگران را نیاز دارد، افزود: هیچ حقی نباید از کارگران این معدن ضایع شود.

وی یادآور شد: نظام پیمانکاری باید متحول شود به‌گونه‌ای که کارگران معدن نگران پرداخت حقوق، بیمه و سختی کار نباشد.

رئیس‌جمهور همچنین مهلت ۲۰ روزه‌ای را برای پیمانکاران در راستای بهبود وضعیت کارگران این معدن مشخص کرد.

فعال شدن بازارچه‌های مرزی

مورد تاکید است

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در ادامه سفر به استان خراسان جنوبی عصر دیروز وارد بیرجند مرکز استان شد.

وی در بدو ورود به بیرجند در جمع خبرنگاران افزود: مرز تهدید نیست بلکه فرصت است و یکی از فرصت‌های مرز، بهره‌برداری اقتصادی و مبادلات مرزی ساکنان در جمهوری اسلامی ایران با کشور همسایه است.

آیت‌الله رئیسی گفت: در استان‌های دیگر هم گفتیم که فعال شدن بازارچه‌های مرزی می‌تواند به گسترش صادرات و توسعه آن بینجامد که امر مبارکی است همچنین وضع اقتصادی مرزنشینان را سامان می‌دهد و هم می‌تواند به امنیت مرزها کمک کند.

رئیس‌جمهوری بیان کرد: فعال شدن بازارچه‌های مرزی کار بسیار مهمی است که در سفر قبلی به خراسان جنوبی هم تاکید کردیم موضوع بازارچه‌ها را باید دنبال کنند و مسئولان بعضی اقدامات را انجام دادند که در این سفر هم مورد تاکید قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: علی‌رغم اینکه خراسان جنوبی با کاهش نزولات آسمانی مواجه است اما خداوند به این استان ذخایر با ارزشی داده که یکی از آنها معادن است و باید اقتصاد استان به نحوی اقتصاد معدن باشد و در جهت فعال کردن ظرفیت‌های معطل مانده معدنی فعالیت شود.

آیت‌الله رئیسی گفت: به برکت انقلاب اسلامی در هر کوی و برزن استان کار شده ولی علی‌رغم همه تلاش‌های ۴۰ ساله باز هم محرومیت‌هایی وجود دارد که باید برطرف شود.

وی گفت: یکی از مسایل جاده‌ها و ارتباطات ریلی است که وزیر راه و شهرسازی همراه ما هستند و این مسئله را دنبال می‌کنند.

رئیس ‌دولت سیزدهم اظهار داشت: جزو اولویت‌های این وزارتخانه اصلاح جاده‌های مواصلاتی و مسایل ریلی در مناطق مختلف است که یکی از این مناطق خراسان جنوبی و جزو برنامه‌ها است.

حضور سرزده در محله کاظمیه شهر بیرجند

و دیدار و گفت‌و‌گو با مردم این منطقه

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی عصر جمعه بدون اعلام قبلی به محله کاظمیه شهر بیرجند رفت و از مسائل و مشکلات شهروندان جویا شد.

در این بازدید که استاندار خراسان جنوبی و جمعی از وزرا حضور داشتند، رئیس‌جمهوری پس از شنیدن مشکلات مردم، بر پیگیری برای رفع آنها تاکید کرد.

رئیس‌جمهوری در جمع مردم محله کاظمیه بیرجند گفت: ما از مشکلات شما بی‌اطلاع نیستیم و به جمع شما آمدیم تا هم حال شما را جویا شویم و هم کاری برای این مناطق صورت گیرد.

آیت‌الله رئیسی افزود: حاشیه شهر بیرجند مثل بسیاری از شهرهای کشور از مردمانی تشکیل شده که به دلیل ایجاد مشکلاتی چون خشکسالی، کم‌آبی و تحمیل شرایط به این مناطق مهاجرت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: اگر زمینه‌های لازم مهیا شود، جوانان شما اهل کار و فعالیت هستند.