فارس | اصلاح‌طلبان ادامه و حذف دلار 4200 تومانی را پوست موز زیر پای رئیسی می‌دانند و بی‌راه هم نمی‌گویند چون هر قدمی که دولت جدید درباره حذف رانت ارز 4200 بردارد مسائلی را ایجاد می‌کند که از قبل توسط عده‌‌ای خاص پیش‌بینی شده بود.

اعتراف اصلاح‌طلبان به مین‌گذاری برای رئیسی
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

دولت سیزدهم دوران تَلخ و تُرشی را پشت سر می‌گذارند! آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی 4 سال باید پشت سکانی بنشیند که از حالت استاندارد خارج شده است و به عبارتی لاستیک‌های اتومبیل دولت که همان خزانه و بودجه است کم باد و پنچر بوده و وضعیت دیگر قطعات آن همچون دنده‌ها و ترمز و غیره هم مشخص است.

آن سوی میدان اما مسببان وضع موجود و طرفداران آن یعنی اصلاح‌طلبان که یک دولت مین‌گذاری شده را به رئیس جمهور هشتم تحویل داده‌اند به انتظار نشسته‌اند تا دولت گُل بخورد و دست و هورا بزنند و بکشند و بگویند: «دیدید گفتیم»!

شاید از ما خرده بگیرید که به کار بردن عبارت زمین مین‌گذاری شده کمی اغراق باشد اما طبق آمارها، در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، اقتصاد کشور چهار بار با رشد منفی مواجه شده و درمجموع رشد اقتصادی را در هشت‌سال اخیر به حدود صفر رسانده است. این برای اولین‌بار است که در سه‌دهه اخیر چنین دوران طولانی رشد منفی اقتصادی در کشورمان به‌ وقوع پیوسته است. پیش از دولت‌های دهم و یازدهم، شاهد وقوع رشد منفی اقتصادی برای سال‌های مختلفی بوده‌ایم اما دولت دوازدهم، بدترین رکورد را در این زمینه به‌جای گذاشته است.

رکوردزنی دولتِ مورد حمایت اصلاح‌طلبان در تورم، بیکاری، نقدینگی، ضریب جینی، تصمیم غلط و غیرکارشناسی دلار ۴۲۰۰ تومانی، اجرای غلط طرح سهمیه‌بندی بنزین، حذف کارت سوخت، بی‌عملی در ساخت مسکن، عدم مدیریت صحیح بازار خودرو، تورم ۴۳ درصدی، افزایش ۸ برابری قیمت دلار، حمایت از مدیران نجومی، توتال، تبعات قرارداد کرسنت، حسین فریدون، مهدی جهانگیری، شبنم نعمت‌زاده، مهدی آخوندی، هادی رضوی و...تنها بخشی از کارنامه غیرقابل دفاع دولت روحانی در ۸ سال اخیر است.

*اعتراف عبدی به زمین مین‌گذاری شده سر راه رئیسی

حتی خود اصلاح‌طلبان هم اعتراف می‌کنند که چه زمین سوخته‌ای را به دولت سیزدهم واگذار کرده‌اند. عباس عبدی تئوریسین جریان اصلاحات و عضو ارشد حزب منحله مشارکت چند روز پیش در آستانه حذف شدن ارز ترجیحی از کالاهای اساسی توئیتی زد و اعتراف کرد که ارز 4 هزار و 200 تومانی همچون پوست موزی زیر پای دولت رئیسی است.

او نوشت: «دو پوست موز، زیر پای دولت است. اول ادامه دلار ۴۲۰۰ تومانی، دوم حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی. انتخاب کنید که کدام گام را برخواهید داشت». این بازی مرکبی(Squid Game) که اصلاح‌طلبان و مجریان آنان در دولت یازدهم و سیزدهم رقم زدند، شلیک مستقیم به آرامش، زندگی و سفره مردم بوده و هست. اما برای اینکه تویئت آقای عبدی را کامل کنیم باید نخست برسی کنیم که ارز 4200 تومانی از کجا آمد؟

*ارز 4200 تومانی از کجا آمد؟

فروردین سال 97 با نظر و اصرار و تشخیص روحانی و جهانگیری معاون اول او ارز 4200 تومانی برای اختصاص به واردات برخی کالاهای اساسی تصویب شد. تنها در سال ۹۸ حدود ۱۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات اقلام مختلف هزینه شد.  علیرغم این همه بریز و بپاش، دولت دوازدهم در کنترل قیمت‌ها عملاً ناتوان بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد باتوجه به نرخ ارز در آن سال، ۵۱ هزار میلیارد تومان رانت نصیب واردکننده‌ها شده است!

گفته می‌شود دولت روحانی ظرف ۴ سال بیش از ۵۰ میلیارد دلار ارز با نرخ مذکور واگذار کرد. حتی پس از آن هم که خزانه خالی شد تدبیر درستی درباره اهلیت دریافت‌کنندگان ارز دولتی اتخاذ نشد، چنانکه کسانی به نام واردات کالاهای اساسی، این ارز را دریافت کردند، اما اصلا کالایی وارد نکردند و ارز را در بازار آزاد با ۵-۶ برابر قیمت فروختند.

*ایده حذف رانت 4 هزار و 200 تومانی توسط دولت رئیسی

ایده حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی توسط دولت حالا همه نگاه‌ها را مجددا به جلسه 21 فروردین‌ماه برمی‌گرداند همان جلسه‌ای که همه چیز با اراده روحانی اما به نام جهانگیری تمام شد. حالا هر قدمی که دولت جدید درباره حذف رانت 4 هزار و 200 تومانی بردارد مسائلی را ایجاد می‌کند که از قبل توسط عده‌‌ای خاص پیش بینی شده بود!